Kuželový kras Ao Phang Nga

27. 2. 2012 | zobrazeno 9625×


[Thajsko] Národní park Ao Phang Nga leží v zátoce mezi ostrovem Phuket na západě, Malajským poloostrovem na východě a z jihu jej ohraničuje dvojice ostrovů Ko Yao. Je synonymem pro spojení kuželový kras – z mělkého, tyrkysového moře se tyčí desítky ostrovů, ostrůvků a útesů nejroztodivnějších tvarů.

OstrůvekOstrůvekkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dobrým východiskem pro cestu do národního parku je letiště ve městě Phuket. Již z letadla, pomalu klesajícího na přistání, se otevírají výhledy na jednotlivé ostrovy a skaliska, obklopené nádhernou modrou hladinou Andamanského moře, protkanou bílými nitěmi zpěněné vody za desítkami lodí.

Při úplňkuPři úplňkukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ze zhruba 400 km2, tvořících národní park zařazený i na listinu Ramsarských mokřadů, je 80 % moře, proto je nejlepším způsobem poznání loď – třeba tradiční „dlouhoocasá“ loďka, na snímku kotvící pod úplňkem při pláži ostrova Ko Yao Noi.

Na mořiNa mořikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Samotný kuželový kras je tvořen skalními věžemi a útesy, které vznikají jako výsledek dlouhodobého intenzivního krasovění. Původní rovná, sedimentovaná vápencová vrstva, je (často více podél zlomů) rozpouštěna vodami za vzniku škrapů, závrtů a jiných tvarů, známých i z naší přírody.

Ko DuKo Dukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Právě dlouhodobost a intenzita, charakteristické pro tropické klima způsobí, že závrty a propasti se časem rozšíří na většinu plochy a zůstanou trčet jen příkré věže a útesy, nazývané mogoty.

V džungliV džunglikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na ostrovech a při pobřeží rostou i džunglovité porosty se stromy, které využívají pro svou oporu mohutných deskových kořenů, nebo desítka druhů mangrovníků – stromů, přizpůsobených životu na rozhraní moře a souše.

Zkamenělá želvaZkamenělá želvakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dlouhodobá eroze (díky monzunům zde naprší průměrně více jak 3500 mm srážek ročně) vymodelovala ve vápenci bizarní tvary, připomínající třeba velblouda…

Mořská jeskyněMořská jeskyněkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nedílnou součástí krasu jsou jeskyně, kterých zde jsou spousty, mnohé přístupné na kajaku, jiné suchou nohou, další jen za odlivu. Některé z nich byly osídleny již cca 10 tis. let př. n. l., kdy – díky nižší hladině moře – bylo možné přejít suchou nohou z Phuketu do Krabi.

Skalní věžSkalní věžkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Díky jednomu filmu ze série James Bond se stala velmi známou skála na ostrůvku Khao Phing Kan, který je dnes díky tomu nejvíce navštěvován; naprosto stejných skalek je ale v zátoce nepočítaně.

Na plážiNa plážikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Díky množství ostrůvků se i přes všeobecnou přeturistovanost dají najít i opuštěné plážičky.

NP Ao Phang NgaNP Ao Phang Ngakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Galerie Thajsko

Ko Wai - nalezený ztracený ráj

Ko Adang a NP Tarutao

Krabi a Railay

Kuželový kras Ao Phang Nga

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Thajsko ostrovy a pláže průvodce Lonely PlanetVietnam, Kambodža, Laos a Severní Thajsko průvodce Lonely PlanetThajsko poznáváme průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace