Londýn

28. 12. 2009 | zobrazeno 7706×


[Velká Británie] V Londýně jsem strávil jeden den při cestě do Nepálu, což bylo tak akorát na prolítnutí hlavních památek. Překvapilo mě několik věcí – celodenní jasné počasí, vysoké ceny všeho (zlatý Řím) a multikulturita – turban na hlavě měl jak celník, kontrolující můj pas, tak prodavač jízdenek na metro. A první, koho jsem v metru uviděl byla paní, zahalená od hlavy k patě… [části textů převzaté z Wikipedie]

Protipovodňové bariéry na TemžiProtipovodňové bariéry na Temžikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Londýn leží na řece Temži, která jej vlivem blízkosti jejího ústí do moře (a tím pádem kolísání hladiny v závislosti na přílivu a odlivu) ohrožuje záplavami. Proto byly v letech 1975 až 1982 vybudovány bariéry, které v případě zvýšení hladiny uzavřou příliv vody do centra města.

Londýnské mrakodrapy Londýnské mrakodrapy koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Londýn je plný zajímavé moderní architektury, což se mi celkem líbilo.

Sklo a kovSklo a kovkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Moderní prosklené stavby nejlépe vyniknou, když se v nich odráží nebe.

St. Paul cathedralSt. Paul cathedralkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zajímavý byl i kontrast historických a nových staveb, jako je zachycen na této fotografii – jde o odraz katedrály svatého Pavla v jedné z nových budov.

Big BenBig Benkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jméno Big Ben se téměř všeobecně používá pro celou hodinovou věž. Ve skutečnosti je Big Ben jméno hlavního a největšího zvonu ve věži, který odbíjí celou hodinu. Pro věž je také občas používán název St. Stephen´s Tower. Věž byla postavena podle návrhu Charlese Barryho při rekonstrukci po požáru původního Westminsterského paláce, který vypukl 16. října 1834. Věž je navržena ve viktoriánsko-gotickém stylu a je vysoká 96,3 m. Vlivem půdních podmínek v době stavby věže se tato naklání asi o 220 mm na severozápad. Vlivem termálního efektu také osciluje o několik milimetrů ročně ve směru východ – západ. Hodiny na věži byly ve své době největšími hodinami světa a jsou schopny odbít první úder každou celou hodinu s přesností jedné sekundy.

Tower of LondonTower of Londonkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Oficiální název Tower of London je Palác a pevnost Jejího Veličenstva, Tower of London (Her Majesty´s Palace and Fortress, The Tower of London), ačkoli posledním králem, který ho používal jako palác byl král Jakub I. (1566 – 1625). Bílá tvrz (White Tower), čtvercová budova s vížkou na každém rohu, která dala této pevnosti jméno, je uprostřed komplexů budov u řeky Temže v Londýně, sloužila jako pevnost, zbrojnice, pokladnice, mincovna, palác, místo poprav, observatoř, útočiště a vězení především pro vězně z vyšších vrstev. Poslední příklad použití dal vzniknout rčení poslat do Toweru, což znamená uvěznit. Alžběta I. zde byla vězněna v době vlády její sestry Marie, naposledy byl Tower použit jako vězení v době druhé světové války pro Rudolfa Hesse.

Tower Bridge I. Tower Bridge I. koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Tower Bridge je zvedací most v Londýně nad řekou Temží. Vedle něj stojí pevnost Tower, podle níž se jmenuje. Stavba mostu započala roku 1886 a trvala 8 let. Na práci se podílelo 5 hlavních dodavatelů a 432 dělníků. Na podporu stability mostu byly na říční dno položeny dva masivní pilíře; každý obsahoval více než 70000 tun betonu. Kostra věží a mostu samotného byla vybudována z více než 11000 tun oceli.

Tower Bridge II.Tower Bridge II.koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Most je vybaven dvěma výškovými lávkami, spojujícími obě věže mostu a používanými dříve chodci při zvednutých mostovkách při průjezdu lodí. Těm se dostalo nelichotivé pověsti ráje prostitutek a kapesních zlodějů. Proto byly roku 1910 uzavřeny. Nyní jsou znovu otevřeny jako součast historické prohlídky mostu, která zahrnuje i výstavní expozice v obou věžích. Na této výstavě lze mimo jiné spatřit dobové fotografie, rukopisné dokumenty a film o stavbě mostu. Součástí prohlídky je také návštěva původní parní strojovny, umístěné v budově nedaleko jižního konce mostu, která sloužila v minulosti ke zvedání mostovek.

Tower Bridge III.Tower Bridge III.koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ačkoli lodní doprava je mnohem menší, než byla v době stavby mostu, stále má přednost před silniční dopravou. Tato skutečnost téměř způsobila diplomatický incident, když prezident USA Bill Clinton se svou kolonou zůstal stát před mostem, jenž se neočekáváně zvedl.

St. Paul cathedral St. Paul cathedral koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Katedrála svatého Pavla je katedrála stojící na Ludgate Hill v Londýnském obvodu City a sídlo Arcibiskupa londýnského. Chrám je postaven z portlandského vápence ve renesančním a barokním stylu. Působivá hlavní katedrála je inspirována bazilikou svatého Petra v Římě. Je vysoká 108 m (365 stop měřeno k nejvyššímu bodu kříže na jeho věži, odpovídající počtu dnů v roce) a je výraznou dominantou Londýna.

Houses of ParliamentHouses of Parliamentkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Westminsterský palác (Palace of Westminster) označovaný také Houses of Parliament je sídlem Parlamentu Velké Británie - Sněmovny lordů (House of Lords) a Dolní sněmovny (House of Commons). Palác se nachází na severním nábřeží řeky Temže v londýnském obvodu Westminster v sousedství dalších vládních budov na Whitehallu. Nejstarší dochovanou částí paláce je Westminster Hall, pocházející z roku 1097. Palác původně sloužil, až do 16. století jako sídlo panovníka. Většina současné stavby pochází z 19. století, kdy byl palác po požáru, který ho téměř celý zničil, rekonstruován. Autorem přestavby paláce v neogotickém stylu byl architekt Charles Barry a Augustus Welby Pugin. Palác obsahuje více než 1000 místností z nichž nejvýznamnější jsou jednací místnosti Sněmovny lordů a Dolní sněmovny.

Canada memorial, Green parkCanada memorial, Green parkkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Green Park je jedním z královských parků v Londýně, o rozloze 0,25 km². Původně to byl bažinatý hřbitov pro malomocné z blízké nemocnice Saint James´s. Poprvé byl ohrazen jako park v 16. století Jindřichem VIII.. Karel II. Stuart ho v roce 1668 prohlásil královským parkem.

St. Paul cathedralSt. Paul cathedralkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Istanbul - město na hranici kontinentů

Benátky ve víru karnevalu

Všechny barvy Burana

Bergamo, skrytá perla Lombardie

Civita di Bagnoregio – umírající město

Milán - památky města módy

Bratislavský hrad

Budapešť, město na Dunaji

Esztergom, největší maďarská katedrála

Barcelona I. - historická

Barcelona II. - moderní

Girona - perla severního Katalánska

Londýn

Pitigliano, Orvieto a další etruská romantika

Řím - věčné město

San Gimignano – město kamenných věží

Sorano – kamenné město na skalách

Noční Praha

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Budapešť průvodce Lonely Planet Budapešť průvodce Lonely Planet Florencie a Toskánsko průvodce Lonely Planet Benátky a Benátsko průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace