Třídit podle: místa | tématu | na mapě | nejčtenější


Nejhezčí duby na Pohansku padly lidskou rukou

Solitérní duby jsou jedním ze symbolů Pohanska, v rovinaté krajině tvoří nejnápadnější dominantu. Stáří mnohých z nich dosahuje několik stovek let, obvod několika metrů, jsou svědectvím o dřívějším způsobu hospodaření. Jedny z nejhezčích a nejfotogeničtějších dubů stály na hrázi mezi zámečky Pohansko a Lány.

29. 9. 2012 | zobrazeno 10192×

Sonamarg a údolí ledovce Thajiwas – svéráz indického turismu

[Indie] Samotné městečko Sonamarg s necelou tisícovkou obyvatel je docela ošklivé. Okolní horská krajina má ale své kouzlo a údolí Thajiwas, zakončené stejnojmenným ledovcem, je oblíbeným cílem zejména indických turistů. A s tím spojené divadlo rozhodně stojí za vidění.

27. 9. 2012 | zobrazeno 5044×

Šrínagar a jezero Dal - indické Benátky v srdci Kašmíru

[Indie] Oblast Kašmíru byla po vzniku samostatné Indie a Pákistánu rozdělena na dvě části, spravované různými vládami. Od té doby se datuje počátek protestů, stávek i občasných ozbrojených konfliktů, které z Kašmíru dělají horkou půdu. Což je – zvláště pro cestovatele – škoda, protože tento kout Indie rozhodně stojí za návštěvu.

23. 9. 2012 | zobrazeno 9989×

Černá jezírka a další zajímavosti Jizerských hor

Jizerské hory drží několik českých rekordů špatného počasí, zejména co se deště týče. Zamračeno, zima a sychravo jsou tu častým jevem i v létě, ale když se udělá občas pěkně, stojí to za to. A pokud ne, tajuplná mlha se k drsným Jizerským horám a jejich historii hodí snad i více.

28. 7. 2012 | zobrazeno 12318×

Cestovní deník Zakarpatská Ukrajina 2012

[Ukrajina] Po několika odložených pokusech, kdy vyjet na Ukrajinu - Velikonoce, květnové svátky a další - se konečně začátkem prázdnin podařilo a cesta na dřívější československou Podkarpatskou Rus mohla začít.

22. 7. 2012 | zobrazeno 5133×

Vodopády Jizerských hor

Jizerské hory se řadí díky svému neobvyklému tvaru mezi nejdeštivější místa v České republice. Horské bystřiny se po vydatných srážkách rychle plní vodou, hučí a řítí se prudce dolů po strmých kaskádách působivých vodopádů, nad nimiž se do výše zvedají skalní masívy.

21. 7. 2012 | zobrazeno 14078×

Užhorod, polonina Boržava a Mukačevo

[Ukrajina] Zakarpatská Ukrajina, někdy postaru nazývaná Podkarpatská Rus (jak se – byť ne v úplně totožných hranicích – tento celek jmenoval v době, kdy patřil předválečnému Československu), je poněkud zapadlým koutem země. Kdysi nejvýchodnější cíp naší země, kam z Prahy jezdil přímý vlak, dnes nejzápadnější část Ukrajiny u hranice s Evropskou unií.

10. 7. 2012 | zobrazeno 24121×

Břeclav a soutok Moravy a Dyje ze vzduchu

Po roce se konal další seminář Mendelovy univerzity, placený ze štědrých fondů EU a tím pádem obsahující i vyhlídkové lety – tentokrát nad soutok Moravy a Dyje. Poleťte se tedy podívat na Břeclav a lužní lesy shora.

16. 6. 2012 | zobrazeno 17744×

Pohansko rozfoukané

Co fotit, když je nebe zamračené a počasí na první pohled nefotogenické? Pokud se mraky po obloze prohánějí dostatečně rychle a zároveň netvoří jednolitou šedou deku, nastává ideální počasí pro nasazení tmavého filtru na objektiv, fotoaparátu na stativ a hrátky s dlouhou expozicí.

10. 6. 2012 | zobrazeno 6127×

Rozkvetlé Bílé Karpaty

Po mnoha letech, kdy jsem chtěl do Bílých Karpat jet i na jaře a nikdy to nevyšlo, se letos konečně vydařilo a já tak mohl poznat louky okolo Lesné i jinak, než pod sněhem a v mlze. Hlavním cílem byly louky hýřící kvetoucími kytkami všech barev a zejména pak ty pro Bílé Karpaty nejcharakterističtější – orchideje.

3. 6. 2012 | zobrazeno 18346×

Drozdi na hnízdě

Drozd zpěvný je o něco menší příbuzný kosa, dosahující délky 23 cm a rozpětí křídel okolo 35 cm. V Evropě je běžným druhem, mimo Islandu jej najdeme všude, typickým biotopem jsou pro drozda listnaté lesy, parky a zahrady či zemědělská krajina se stromy a keři. Jeden párek se usadil i na naší zahradě, a tak jsem mohl vcelku snadno pořídit několik fotek při krmení mláďat.

27. 5. 2012 | zobrazeno 10229×

Pálavská ještěrka zelená

Jen co se jarní slunce začne opírat do vápencových svahů pálavského Děvína, začnou se jako zelené blesky na bílých skalách míhat naše největší ještěrky, dorůstající délky až 40 cm. Ještěrka zelená je doma především v jižnějších státech Evropy (Rakousko, Itálie, Ukrajina či Turecko) a v České republice se vyskytuje jen na několika málo místech.

5. 5. 2012 | zobrazeno 11354×
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace