Dietrichsteinská hrobka – cesta do záhrobí
27. 10. 2019 | zobrazeno 4028×Monumentální dvouvěžové průčelí je jednou z dominant mikulovského náměstí. Dřívější kostel nechal František Josef z Dietrichsteina přestavět na hrobku, kde odpočívají členové rodu, jenž dal Mikulovsku jeho podobu.
Dietrichsteinská hrobkakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
hrobka v mlzekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Stavba vznikla u kapucínského kláštera, vedle nějž nechal František z Dietrichsteina roku 1623 vybudovat kopii loretánské Svaté chýše. O třiadvacet let později zde již stál kostel vysvěcený sv. Anně, jehož byla Svatá chýše součástí.
Dietrichsteinská hrobkakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Ke komplexu náležely i dvě pohřební kaple či sakristie. Dvě věže v průčelí – typický poznávací znak hrobky – dostal kostel až na počátku 18. století. 14. září 1784 ale obrovský požár zničil severní část města a s ním i kostel, z něhož toho mnoho stát nezůstalo.
nádvoří hrobkykoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Chátrající stavbu zachránil František Josefa z Dietrichsteina. V letech 1845–1852 byla přestavěna na hrobní kostel Dietrichsteinů, přičemž došlo k mnoha změnám. Z hlavní lodi se stalo uzavřené nádvoří a do bočních lodí uložil rakve Dietrichsteinů.
na terase hrobkykoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Strážci náměstíkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Při této přestavbě byly umístěny i sochy andělů a Ježíše Krista, dnes shlížející na náměstí. Po rozsáhlé rekonstrukci v 90. letech 20. století přibyla na nádvoří mramorová socha právě Františka Josefa.
expozice v hrobcekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Objekt je dnes přístupný a rozhodně stojí za návštěvu pro pestrost celé prohlídky. Stálá expozice s názvem Od Svaté chýše loretánské k hrobnímu kostelu Dietrichsteinů představuje historii místa, kterou ilustruje obrazy, šperky či hrobovým oděvem z 18. století, patřícím Karolíně Maxmiliáně Dietrichstein.
výhled na Svatý kopečekkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Z terasy se otevírá pěkný výhled – přes rameno andělům – na náměstí, zámek i Svatý kopeček.
Dietrichsteinská hrobkakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
V kostele vládne pietní atmosféra, nepříliš zdobnému interiéru v bílých barvách vládnou původní varhany (na které se v létě pravidelně hraje v rámci koncertů), oltář, vyřezávané dřevěné lavice a sochy.
rakve v Dietrichsteinské hrobcekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
rakve v Dietrichsteinské hrobcekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Nejzajímavější částí je určitě „hrobní“ část. Celkem tu leží 45 rakví, v té nejstarší z roku 1617 leží Markéta Františka, manželka Václav Viléma z Lobkovic, která zemřela ve dvaceti letech. Zakladatel hrobky František Josef zde neleží, byl pohřben ve Vídni, ale v hrobce je uloženo jeho srdce.
rakve v Dietrichsteinské hrobcekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Bohatě zdobené rakve leží na neméně zdobených dřevěných podstavcích, spousta z nich je dětských – připomínají fakt, že dětská úmrtnost byla vysoká i mezi těmi nejbohatšími…
klíče k hrobcekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Foceno pro Turistické informační centrum Mikulov.
Máte rádi Pálavu? Pak se vydejte na fotografickou procházku po rozkvetlých stráních, bělostných skalách, zříceninách starodávných hradů, břehu Novomlýnských nádrží, mezi řádky vinohradů a pokroucenými kmeny dubů či malebným Mikulovem na webu KrasnouPalavou.cz
Související odkazy:
Panoramatická Pálava: sada deseti exkluzivních pohlednic Pálavy a Mikulova
https://www.janmiklin.cz/clanek-mikulov-s-vuni-seriku/
Mikulov panoramatický aneb nejhezčí mikulovské vyhlídky Horní synagoga v Mikulově – památka židovské čtvrtiDietrichsteinská hrobka – cesta do záhrobí
Mikulov jako ostrov nad mořem mlhy
Mikulov z věže kostela sv. Václava
Pálava a Mikulov jako na dlani
Valtice - rodové sídlo Lichtenštejnů