Fotografický podvečer na Pohansku

18. 4. 2010 | zobrazeno 5939×


Oblast lužních lesů a luk s mohutnými duby mezi Břeclaví a soutokem řek Moravy a Dyje patří k mým nejoblíbenějším místům. Z domu to mám kousek, jezdím nebo chodím tam celkem pravidelně a snažím se poznat a zachytit zdejší krásy ve všech ročních obdobích i náladách. Po dlouhé době azurové nebe spolu s tradičním jarním povodňováním mě tam vytáhlo zase.

Za soumrakuZa soumrakukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Tentokrát jsem vyjel až večer – na nejlepší světlo. Chvilka klasické cyklocesty na zámeček Pohansko, dál na hráz a… Pohled na mohutně zaplavené louky předčil mé očekávání, už dlouho tu tolik vody nebylo. Neváhám a jedu na mé první oblíbené místo, ke skupince čtyř starých dubů blíže řeky Dyje.

Modrá a zelenáModrá a zelenákoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na několika místech teče voda přes cestu, ale projet se to dá. Okamžitě mě upoutává kontrast čerstvé jarní zelené trávy, modrého nebe zrcadlícího se ve vodě a zářivě žluté listy loňské, už zaschlé trávy. Zkouším několik variant – na výšku, šířku, s různými kombinacemi barev v popředí. Pokus projet dál na Černé louky nevyšel – vody bylo tolik, že jsem si při šlapání nabral horem do bot.

Černé louky 180°Černé louky 180°koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Slunce se už ale stejně chýlilo k západu, takže přejíždím na hráz k druhému oblíbenému místu. I zde je vody přebytek, takže skupinky posledních solitérních dubů se krásně zrcadlí. Následuje šílené cvakání různých variant, pokusy o panoramata, snímky v protisvětle a podobně. Dochází další dva fotografové, stejně nadšení jako já.

Zapadající slunceZapadající sluncekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Barevná nálada se mění každou chvilkou. Z oranžových tónů před západem se mění směrem do soumrakové fialové. Současně se zmizením slunce za obzor začíná na obloze svítit srpek měsíce a rozeznívá se koncert stovek (či tisíců?) žab. Jejich skřehotání je opravdu neuvěřitelné, ohlušující.

Vychází měsícVychází měsíckoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Opět chci zkusit nějaké „hvězdovky“, takže vymýšlím kompozice a čekám, až se dostatečně setmí. To trvá celkem dlouho, následné focení pak taky – cca 25 minut expozice, 25 minut odšumění. Dělám několik fotek, bohužel na tomto místě by byla úplně geniální fotka pouze za jednoho předpokladu – v Břeclavi by museli vypnout proud…

Hvězdná II.Hvězdná II.koupit fotografii | poslat jako pohlednici

O půl jedenácté dokončuji poslední fotku, sedám na kolo a jedu domů. Díky tomu, že to byla taková „hurá akce“, nemám jídlo, pití, světlo a taky se pěkně ochladilo. Ale z vyfoceného mám celkem dobrý pocit, i když závěrečné noční focení zas nevyšlo – třeba příště.

Fripito průvodce po PálavěFripito průvodce po Pálavěkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Chystáte se fotit na Pohansko? Tipy na zajímavá místa, fotografické postupy i praktické cestovatelské informace obsahuje fotografický průvodce Víno a slunce pod Pavlovskými vrchy, který jsem připravil pro Fripito. Stáhnout jej můžete pro zařízení s Androidem nebo iOs.

Související odkazy:

Fotografické obrazy - prodej fotografií

StromSolitér.cz - stránky věnované Pohansku a jeho starým dubům

Nejhezčí duby na Pohansku padly lidskou rukou

Pohansko rozfoukané

Podzimní Pohansko námrazou postříbřené

Soutok Moravy a Dyje ze vzduchu

NPR Ranšpurk - do nitra lanžhotského pralesa

Staré duby a jejich obyvatelé

Tesařík alpský - modrý klenot lužního lesa

Jarním Pohanskem

Barevný podzim na Pohansku

Soutok Moravy a Dyje

Mlhavé letní ráno na Pohansku

Fotografický podvečer na Pohansku

Vznikne na jihu Moravy nová CHKO?

Pohansko

Lužní lesy Moravy a Dyje

web Soutok lidí a krajiny

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace