Nýznerovské vodopády na Stříbrném potoce

2. 11. 2009 | zobrazeno 7748×


V Rychlebských horách najdeme mnoho malebných údolí, kterými si voda z jejich vrcholků razí cestu dolů do údolí. Jedním z nich je i údolí Stříbrného potoka, který v divoké soutěsce na soutoku s potokem Bučinským vytváří kaskádovitou soustavu vodopádů. [vyšlo v časopise Turista]

Malý vodopádMalý vodopádkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Výchozím místem pro výlet k vodopádům je vesnička Žulová. Její současné jméno pochází z počátku minulého století, kdy se mohutně rozvinula těžba žuly v několika lomech v okolí. Modrá značka mírně stoupá po asfaltové silničce spolu s cyklostezkou, takže na místo můžete pohodlně dojet i na kolech. Cesta je lemována staveními Žulové a Nýznerova s malým kostelíčkem.

Kaskády Stříbrného potokaKaskády Stříbrného potokakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Za zhruba hodinu cesty se před vámi objeví cíl cesty. Údolí se zde zužuje a nad povrch vystupuje několik skalisek. Jako tomu obvykle bývá, vodopády jsou vázány na výchozy odolných hornin. V tomto případě to je žíla amfibolitického gabra, tedy pevné tmavé horniny, vzniklé krystalizací zásaditého magmatu ve velkých hloubkách. Celková výška kaskád je 14 m, nejvyšší stupně překonávají skokem 3 m. Průměrný průtok zde dosahuje 0,2 m3/s. K prostřednímu stupni již od konce 19. století vedou schůdky, které návštěvníkům dovolí detailní pohled na vířivým pohybem vody a jím unášeného materiálu – tedy evorzí – vymodelované vývařiště. Spodní část už je přístupná o něco hůře, k potoku je třeba slézt po vyšlapaném chodníčku ze silnice.

Horní vodopádHorní vodopádkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Celá oblast je chráněna od roku 1965, v současnosti jako Přírodní památka Vodopády Stříbrného potoka s rozlohou 1,24 ha. Hlavním motivem ochrany jsou samozřejmě geomorfologické hodnoty, ale místo je významné i z hlediska živé přírody. Kromě víceméně přírodních lesů, tvořených smrkem, javorem a bukem zde rostou různé druhy mechů. Bezobratlí jsou zastoupeni jepicemi, pošvatkami či chrostíky, obratlovci ledňáčkem říčním, mlokem skvrnitým a pstruhem obecným, který dokáže vodopády překonat a dostat se do toku nad nimi.

Velký vodopádVelký vodopádkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Od vodopádů se můžeme vrátit stejnou cestou do Žulové, nebo pokračovat podél některého z potoků na hlavní hřeben Rychlebských hor, případně do Horní Lipové nebo dále do Jeseníku.

Související články:

Rešovské vodopády

Vodopády Beskyd

Vodopády Jizerských hor

Nýznerovské vodopády

Jánošíkovy diery

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

<Baner LP930x180
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace