Sevanavank, Gerhard a Khor Virap – ikonické stavby arménské krajiny

4. 8. 2013 | zobrazeno 12022×


[Arménie] Kostely a kláštery jsou charakteristickou součástí arménské krajiny. Klášter Khor Virap s obří siluetou Araratu v pozadí, kamenné stavby na Sevananku shlížející na hladinu Sevanského jezera i do skály vytesané chladivé prostory kláštera v Geghardu mají neopakovatelnou, kouzelnou atmosféru.

SevanavankSevanavankkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

S rozlohou 940 km2 a hladinou v nadmořské výšce 1900 m n. m. je jezero Sevan (Սևանա լիճ) vpravdě horským arménským mořem. V jeho neuvěřitelně průzračné vodě žijí endemičtí sevanští pstruzi (Salmo ischchan), v důsledku změn ekosystému ale pomalu mizí (byli však vysazení v kyrgyzském jezeru Issyk-kul ). Z jezera vytéká řeka Hrazdan, na které Sověti postavili vodní elektrárnu – výsledkem byl pokles hladiny jezera o 20 m (a zmenšení rozlohy o 420 km2). V plánu bylo vysušení celého jezera na jednu šestinu jeho rozlohy, ale k tomu naštěstí nedošlo.

SevanavankSevanavankkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nedaleko stejnojmenného města na břehu jezera se na skalnatém poloostrovu tyčí Sevanský klášter (Սևանավանք), kterému dominují dva kostelíky: Arakelots (Apoštolů) a Surp Astvatsatsin (Matky Boží) z 9. století, od nichž je nádherný výhled na město, jezero i hřeben Geghamských hor na druhém břehu. Za kostelíky jsou základy třetího kostela, ještě dále na poloostrovu stojí škaredá opuštěná komunistická budova a důkladně oplocené prázdninové sídlo arménského prezidenta.

klášter Geghardklášter Geghardkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Právě na úbočí Geghamských hor, v jednom z hlubokých skalnatých kaňonů řeky Azat, se skrývá další pozoruhodný klášter. Pojmenování Geghard (Գեղարդ) znamená kopí a železný hrot, jenž probodl Kristův bok, zde byl nějakou dobu uchováván.

klášter Geghardklášter Geghardkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Podle pověsti klášter založil ve 4. století sv. Gregor, první svatý Arménské církve. Nejstarší dodnes dochované kaple, vytesané do skály, pocházejí ze 7. století, a hlavní kostel na klášterním nádvoří – Surp Astvatsatsin – je z roku 1215. Jeho součástí jsou i kaple a další prostory, vytesané do skály, a paprsky světla pronikající otvory spolu se září svíček vytváří neopakovatelnou atmosféru.

klášter Geghardklášter Geghardkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ve skalní síni Avazan vytéká pramen, uctívaný již pohany, podle pověstí by pokropení vodou z něj mělo zachovat pleti mladiství vzhled.

antický chrám v Garniantický chrám v Garnikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nedaleko Geghardu, o pár kilometrů níže, stojí na skalním ostrohu antický chrám z prvního století, zasvěcený bohyni slunce Mithře. Večer je zajímavě nasvícen světly všech barev, a v areálu hraje hudba trochu připomínající tu z filmu Gladiátor.

klášter Khor Virapklášter Khor Virapkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Asi neznámějším arménským klášterem je Khor Virap (Խոր Վիրապ), s krásnou polohou na skále nedaleko hranic s Tureckem a především siluetou Araratu v pozadí. Právě zde uvěznil pohanský král Trdat III. sv. Gregora na dlouhých dvanáct let do studni (ta dala klášteru jméno, khor virap znamená „hluboká studna“), než král konvertoval ke křesťanství a světce osvobodil.

klášter Khor Virapklášter Khor Virapkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Gruzie

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Fotogalerie Arménie

kouzelná Svanetie III. - Ušguli, pod ochranou tajemných věží

Kouzelná Svanetie II. - jezírka Koruldi, sedlo Guli a majestátní Ušba

Kouzelná Svanetie I. - Mestia, gruzínské Švýcarsko

Geghamské hory, trek rozkvetlým krajem sopek

Gruzínská metropole Tbilisi

Sevanavank, Gerhard a Khor Virap – ikonické stavby arménské krajiny

Národní park Borjomi-Kharagauli a skalní město Vardzia

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Gruzie, Arménie a Ázerjbadžán průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace