Teotihuacán, Ciudad de México a býčí zápasy

1. 6. 2013 | zobrazeno 5628×


[Mexiko] Mexická metropole okupuje čelné příčky žebříčků měst podle počtu obyvatel i kriminality. Atmosféra v ulicích i vzhled opravdu nic moc nejsou, ale pár zajímavých míst stojících za viděnou se ve městě i jeho okolí rozhodně najde. Nezapomenutelným zážitkem je pak Corida de Toros, býčí zápasy.

Zócalo | Ciudad de MéxicoZócalo | Ciudad de Méxicokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ústředním bodem města je náměstí Zócalo, na jehož 50 tisíc čtverečních metrů shlíží prezidentský palác, městská radnice i metropolitní katedrála. Stejně jako celé město, i Zócalo je poměrně šedé a zachmuřené (jen v době mé návštěvy okolo největších mexických svátků – Dušiček – jej rozjasnily jakési alegorické sochy).

Katedrála začala být budována v roce 1573 a dosahuje úctyhodných rozměrů – 109 m délky, 59 m šířky a skoro 70 m na výšku. Bohužel – stejně jako množství dalších budov hlavního města – trpí svým geologickým podložím. Měkké sedimenty váhu budov neunesou, a ty se tak pomalu propadají a naklánějí. Nejde o zanedbatelné stupně a centimetry, mnohé budovy (v katedrále jednotlivé části stavby) jsou nakřivo opravdu markantně a jeden z kostelů poklesl asi o dva metry, a tak se nyní k hlavnímu vchodu schází dolů po schodech… Jak se katedrála hýbe, ukazuje kyvadlo a pod ním vyznačená polohy v jednotlivých letech.

Teotihuacán | Ciudad de MéxicoTeotihuacán | Ciudad de Méxicokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Stejně jako v celém Mexiku, i zde je spousta indiánských památek. Hned vedle Zócala jsou k vidění odkryté pozůstatky aztéckého města Tenochtitlánu, respektive chrámu Templo Mayor, jejž zbourali španělští dobyvatelé.

Teotihuacán, Ciudad de México a býčí zápasyTeotihuacán, Ciudad de México a býčí zápasykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Asi padesát kilometrů severovýchodně pak stojí dech beroucí Teotihuacán, kdysi největší mezoamerické město. Tomu dominují dvě pyramidy, „sluneční“ Pirámide del Sol (se základnou o délce strany 222 m a výškou 70 m třetí nejvyšší pyramidasvěta, postavená někdy na přelomu 1. a 2. století) a o něco hezčí, mladší a nižší „měsíční“ Pirámide de la Luna. Ústřední tepnou města byla dva kilometry dlouhá ulice Calzada de los Muertos, obklopená desítkami staveb. Teotihuacán zabíral asi 20 km2 a velká část z toho je dnes přístupná, takže zájemci o historii mají s programem na dlouho vystaráno.

Teotihuacán | Ciudad de MéxicoTeotihuacán | Ciudad de Méxicokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Co rozhodně stojí za vidění, jsou muzea. To v Teotihuacánu skrývá množství předmětů, sošek, zbraní, nářadí a hodně efektní je model města za prosklenou stěnou, skrze kterou lze vidět pyramidu Slunce.

Museo Nacional de AntropologíaMuseo Nacional de Antropologíakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pro mě nejlepším muzeem, jaké jsem kdy navštívil, bylo Museo Nacional de Antropología – muzeum historie a antropologie. Aby si jej člověk pořádně užil, musel by sem chodit jednou týdně po dobu půl roku, jelikož množství předmětů a expozic je takřka nekonečné. Dominantní je snaha předat informace zajímavým způsobem, nechybí hudba, množství modelů vesnic 1 : 1 s figurínami, venkovní expozice…

Plaza Monumental de Toros, Ciudad de MéxicoPlaza Monumental de Toros, Ciudad de Méxicokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dalším silným zážitkem je tradiční corrida de toros, býčí zápasy. Ty se zde v hlavní sezóně konají každé nedělní odpoledne v Plaza Monumental de Toros s kapacitou 40 tisíc lidí. Cena vstupenek je odstupňována podle řady a mimo horní ochozy jde spíš o zábavu bohatších rodin.

Plaza Monumental de Toros, Ciudad de MéxicoPlaza Monumental de Toros, Ciudad de Méxicokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Scénář je přesně daný. Speciálně vyšlechtěný býk je vpuštěn do arény, zuřivě pobíhá od jednoho matadorova pomocníka k druhému. Až se trochu utahá, přijíždí na koni picadore, ozbrojený kopím, jehož úkolem je oslabit býka. To stejné dělají i tři banderilleros, kteří se snaží zabodnout do býka hůlky banderillas. Jejich úkol mi přišel dost těžký – býk běží přímo na ně a hůlky jsou docela krátké.

Plaza Monumental de Toros, Ciudad de MéxicoPlaza Monumental de Toros, Ciudad de Méxicokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Poslední fází, tercio de muerte, je souboj samotného matadora a již notně oslabeného býka. Ten věnuje svou pozornost takřka výhradně třepotající se pláštěnce, a pokud jí matador nehýbe, může se klidně otočit k býkovi zády. Po dalším dostatečném utahání býka následuje jeho probodnutí mečem. Obvyklý počet zápasů jsou tři, často ale i šest (tři matadoři, každý po dvou zápasech), a rozhodně to nebyla nuda – mezi jednotlivými býky i matadory byly viditelné rozdíly. V Evropě již koridě zvoní hrana a podobné názory se začínají objevovat i v Mexiku, takže nejspíš nebude trvat dlouho, kdy tato tradice vymizí…

Na koridě jsem kromě focení i točil video, sestřih ukazující všechny fáze zápasů si můžete prohlédnout na ">Vimeo.

Související odkazy:

Fotogalerie Mexiko

Teotihuacán, Ciudad de México a býčí zápasy

Oaxaca - pacifické pláže Mexika

Velkolepé ruiny Monte Albán

Hierve el Agua a Sierra Norte

Všechny barvy Oaxacy

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Mexico průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace