Peniche - větrné a skalnaté atlantské pobřeží
[Portugalsko] Velkou část portugalského pobřeží tvoří střídající se skaliska a dlouhé písečné pláže, na které se stále valí vlny Atlantského oceánu, spolu s vytrvalým studeným větrem. Nejinak je tomu i u poloostrova Peniche, na kterém stojí stejnojmenné město s přívlastkem Capital da Onda - „hlavní město vln.
19. 6. 2010 | zobrazeno 11947×Broumovsko
Dlouho dopředu naplánovaný fotoseminář na Broumovsku lehce sabotovalo počasí. Zatímco první den byl „jen“ opar a slunce většinu času zalezlé za mraky, druhý už byla obloha zatažená kompletně. Ideální to tak bylo jen na focení vodopádů.
1. 6. 2010 | zobrazeno 10010×Jarní Podyjí
Národní park Podyjí je rájem pro cyklisty díky husté síti relativně rovinatých cyklostezek. Cestovat lze po hradech, zámcích i pěkné přírodě.
24. 5. 2010 | zobrazeno 5484×Jarní procházka Pálavou
Chráněná krajinná oblast Pálava je zejména na jaře cílem doslova davů milovníků rostlin. Díky unikátním ekosystémům, jako jsou skalní i jiné stepi, na živiny bohatému podloží, teplému klimatu a poloze v Panonské biogeografické provincii zde roste mnoho druhů, které jinde nenajdete. [poděkování Honzovi Juřicovi za určení většiny rostlin]
24. 5. 2010 | zobrazeno 37792×Fotografický podvečer na Pohansku
Oblast lužních lesů a luk s mohutnými duby mezi Břeclaví a soutokem řek Moravy a Dyje patří k mým nejoblíbenějším místům. Z domu to mám kousek, jezdím nebo chodím tam celkem pravidelně a snažím se poznat a zachytit zdejší krásy ve všech ročních obdobích i náladách. Po dlouhé době azurové nebe spolu s tradičním jarním povodňováním mě tam vytáhlo zase.
18. 4. 2010 | zobrazeno 6056×Soutok Moravy a Dyje
V nejjižnějším cípu Moravy, uprostřed hlubokých lužních lesů, se stékají dvě mohutné řeky – Morava a Dyje. Jejich soutok je zároveň trojmezím České republiky, Rakouska a Slovenska. V dobách existence železné opony patřila zejména oblast podél Dyje, tedy hranice s Rakouskem, k místům pro normální lidi nedostupným.
29. 4. 2010 | zobrazeno 28461×Jak na panoramatické fotografie
Panoramatické fotografie nám dovolují zprostředkovat široký úhel záběru, podobný přirozenému dojmu při pohledu okem například na krajinu z vyhlídky. Určitou atraktivnost mají také už použitím méně obvyklého formátu než většina fotografií, které jsme zvyklí vídat. [vyšlo v časopise Naše příroda]
27. 2. 2010 | zobrazeno 12088×Nazca a Ica
[Peru] Nazca patří k povinným zastávkám turisty v Peru. Slavné obrazce přitahují každoročně desítky tisíc návštěvníků. Nedaleko leží další lákadlo – poušť Atacama u města Ica, známá obrovskými písečnými dunami.
11. 3. 2010 | zobrazeno 8443×Nevado Chachani
[Peru] V blízkosti Arequipy, „bílého města“, leží několik sopek. El Misti je dokonalý kužel pokrytý sopečným prachem. Nevado Chachani má lehce přes 6000 m n. m., čímž nás nalákala k výstupu. Vzhledem k nepřítomnosti ledovce se jedná o jednu z nejjednodušších šestitisícovek.
19. 2. 2010 | zobrazeno 6304×NP Madidi a Pampas del Yacuma
[Bolívie] Národní park Madidi a rezervace Pampas del Yacuma byly na naší cestě svou krajinou výjimečné. Většinu času jsme strávili na horách, altiplánu a poušti, a návštěva pralesa a přilehlých ekosystémů slibovala jiné zážitky včetně velkého množství zvířat.
10. 2. 2010 | zobrazeno 6162×Panská skála a její okolí
CHKO Lužické hory leží na severu Čech, v těsném sousedství dalších chráněných území NP České Švýcarsko, CHKO České středohoří a CHKO Labské pískovce. Hlavním předmětem ochrany jsou zde především geomorfologické útvary – skalní města, vypreparované znělcové a čedičové lakolity či batolity.
7. 2. 2010 | zobrazeno 11574×CHKO Soutok: Vznikne na jihu Moravy nová chráněná oblast?
Oblast říčních niv u soutoku Moravy a Dyje představuje zbytky původních rozsáhlých porostů lužních lesů, kde se navzdory vlivu člověka zachovaly cenné lokality se spoustou vzácných živočichů. Jedná se o typickou ukázku harmonické krajiny, vzniklou spolupůsobením člověka. [vyšlo v časopise Naše příroda]
31. 1. 2010 | zobrazeno 8225×