Za hadincem nachovým na Adamce

Zvlněná krajina Kyjovska působí na první pohled malebným dojmem. Střídají se zde pole, louky, vinohrady i ovocné sady. Mezi obcemi Želetice a Nenkovice, na jedné ze slunných strání, můžeme na konci jara najít poklad: jednu z populací hadince nachového, vzácné rostliny, jejíž počet nedosahuje v ČR ani tisícovky. [vyšlo v časopise Naše příroda]

19. 12. 2010 | zobrazeno 6437×

Broumovsko

Dlouho dopředu naplánovaný fotoseminář na Broumovsku lehce sabotovalo počasí. Zatímco první den byl „jen“ opar a slunce většinu času zalezlé za mraky, druhý už byla obloha zatažená kompletně. Ideální to tak bylo jen na focení vodopádů.

1. 6. 2010 | zobrazeno 9996×

Jarní Podyjí

Národní park Podyjí je rájem pro cyklisty díky husté síti relativně rovinatých cyklostezek. Cestovat lze po hradech, zámcích i pěkné přírodě.

24. 5. 2010 | zobrazeno 5474×

Jarní procházka Pálavou

Chráněná krajinná oblast Pálava je zejména na jaře cílem doslova davů milovníků rostlin. Díky unikátním ekosystémům, jako jsou skalní i jiné stepi, na živiny bohatému podloží, teplému klimatu a poloze v Panonské biogeografické provincii zde roste mnoho druhů, které jinde nenajdete. [poděkování Honzovi Juřicovi za určení většiny rostlin]

24. 5. 2010 | zobrazeno 37769×

Fotografický podvečer na Pohansku

Oblast lužních lesů a luk s mohutnými duby mezi Břeclaví a soutokem řek Moravy a Dyje patří k mým nejoblíbenějším místům. Z domu to mám kousek, jezdím nebo chodím tam celkem pravidelně a snažím se poznat a zachytit zdejší krásy ve všech ročních obdobích i náladách. Po dlouhé době azurové nebe spolu s tradičním jarním povodňováním mě tam vytáhlo zase.

18. 4. 2010 | zobrazeno 6047×

Soutok Moravy a Dyje

V nejjižnějším cípu Moravy, uprostřed hlubokých lužních lesů, se stékají dvě mohutné řeky – Morava a Dyje. Jejich soutok je zároveň trojmezím České republiky, Rakouska a Slovenska. V dobách existence železné opony patřila zejména oblast podél Dyje, tedy hranice s Rakouskem, k místům pro normální lidi nedostupným.

29. 4. 2010 | zobrazeno 28291×

Panská skála a její okolí

CHKO Lužické hory leží na severu Čech, v těsném sousedství dalších chráněných území NP České Švýcarsko, CHKO České středohoří a CHKO Labské pískovce. Hlavním předmětem ochrany jsou zde především geomorfologické útvary – skalní města, vypreparované znělcové a čedičové lakolity či batolity.

7. 2. 2010 | zobrazeno 11563×

CHKO Soutok: Vznikne na jihu Moravy nová chráněná oblast?

Oblast říčních niv u soutoku Moravy a Dyje představuje zbytky původních rozsáhlých porostů lužních lesů, kde se navzdory vlivu člověka zachovaly cenné lokality se spoustou vzácných živočichů. Jedná se o typickou ukázku harmonické krajiny, vzniklou spolupůsobením člověka. [vyšlo v časopise Naše příroda]

31. 1. 2010 | zobrazeno 8216×

Pálavské rezervace

Chráněná krajinná oblast Pálava zahrnuje více jak desítku maloplošných zvláště chráněných území, jako jsou národní přírodní rezervace či památky. Některé z nich jsou představeny v následujícím článku.

28. 1. 2010 | zobrazeno 11711×

Podvečer na Svatém kopečku

Taneční hora a Venušina hora – původní názvy tohoto vrchu, ležícího na jihovýchodním okraji Mikulova napovídají, že se tu kdysi nejspíš odehrávaly pohanské rituály. Dnes tu stojí několik kapliček a hlavně je z vrchu pěkný výhled nejen na Mikulov.

17. 1. 2010 | zobrazeno 8906×

Lednicko-valtický areál

Pod vedením knížecího rodu Liechtenštejnů vznikl na jižní Moravě unikátní areál, který na 200 km2 představuje kulturní krajinu s parky, okrasnými zahradami a stavebními památkami. Jeho hodnota byla oceněna v roce 1996 zapsáním na seznam UNESCO.

24. 6. 2012 | zobrazeno 14003×

Pohansko

Nedaleko Břeclavi, mezi řekami Morava a Dyje, leží oblast zvaná Pohansko. Její návštěva potěší jak milovníky kultury a historie, tak i přírody nebo cyklistiky – Pohansko má co nabídnout všem. [vyšlo v časopise Turista]

15. 3. 2010 | zobrazeno 11561×
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace