Nejhezčí duby na Pohansku padly lidskou rukou
Solitérní duby jsou jedním ze symbolů Pohanska, v rovinaté krajině tvoří nejnápadnější dominantu. Stáří mnohých z nich dosahuje několik stovek let, obvod několika metrů, jsou svědectvím o dřívějším způsobu hospodaření. Jedny z nejhezčích a nejfotogeničtějších dubů stály na hrázi mezi zámečky Pohansko a Lány.
29. 9. 2012 | zobrazeno 10408×Břeclav a soutok Moravy a Dyje ze vzduchu
Po roce se konal další seminář Mendelovy univerzity, placený ze štědrých fondů EU a tím pádem obsahující i vyhlídkové lety – tentokrát nad soutok Moravy a Dyje. Poleťte se tedy podívat na Břeclav a lužní lesy shora.
16. 6. 2012 | zobrazeno 17970×Pohansko rozfoukané
Co fotit, když je nebe zamračené a počasí na první pohled nefotogenické? Pokud se mraky po obloze prohánějí dostatečně rychle a zároveň netvoří jednolitou šedou deku, nastává ideální počasí pro nasazení tmavého filtru na objektiv, fotoaparátu na stativ a hrátky s dlouhou expozicí.
10. 6. 2012 | zobrazeno 6327×Národní přírodní rezervace Ranšpurk – do nitra lanžhotského pralesa
Pod staletými duby se vlhkým příšeřím lužního lesa prodírají stovky mladých semenáčků, klidnou hladinu meandrující říčky prořízne jako blesk ledňáček, mezi tlejícími zbytky mohutných vyvrácených kořenů září bílé květy bledulí a sněženek, a po většinu roku rok zní jihomoravským pralesem bzukot komárů.
29. 6. 2012 | zobrazeno 13337×Podzimní Pohansko námrazou postříbřené
I letos nabídl podzim několik pěkných dnů s vhodnými podmínkami na focení a různorodou atmosférou. Jasné dny s ranními mlhami, stříbrnou námrazu i kontrast do červených a žlutých tónů zbarveného listí a usychajících kmenů starých dubů.
11. 12. 2011 | zobrazeno 5661×Tesařík alpský - modrý klenot lužního lesa
Tesařík alpský patří díky své velikosti a modravé barvě se šedými skvrnami k našim nejhezčím broukům. Bohužel - tak jako velké množství ostatního hmyzu - také výrazně ohroženým prvkům české fauny.
30. 7. 2011 | zobrazeno 17782×Staré duby a jejich obyvatelé
Mohutné několikasetleté duby jsou bezesporu dominantou krajiny soutoku Moravy a Dyje. Zároveň jsou domovem mnohých vzácných druhů organizmů, především z řad xylofágního hmyzu.
3. 7. 2011 | zobrazeno 12982×Jarním Pohanskem
Jako každý rok, i letos jsem se několikrát na jaře vydal na mé oblíbené Pohansko. bohužel, letošní suché počasí způsobilo, že do lužních lesů se žádná voda nevylila, a i přes časté slunečné (a tedy na první pohled pěkné) dny je ve vzduchu stále silný opar, který krajinářské fotky dost znemožňuje.
25. 5. 2011 | zobrazeno 6516×Barevný podzim na Pohansku
Podzim nabízí na Pohansku ostrý kontrast usychajících starých dubů s proměnlivými barvami okolního lesa. Když se k tomu přidají zajímavé mraky a nečekané podzimní záplavy, o pěkné pohledy je postaráno.
16. 1. 2011 | zobrazeno 7793×Mlhavé letní ráno na Pohansku
Oblast Pohanska a Černých luk s mohutnými solitérními duby, klapotem desítek čápů a skřehotáním obrovského množství žab má své kouzlo ve kteroukoli roční i denní dobu. Skoro po roce jsem se donutil k nastavení budíku na 04:30 – velká vlhkost po předcházejících deštích, jasná obloha a relativně chladná rána slibovala pěknou podívanou.
12. 8. 2010 | zobrazeno 5545×Fotografický podvečer na Pohansku
Oblast lužních lesů a luk s mohutnými duby mezi Břeclaví a soutokem řek Moravy a Dyje patří k mým nejoblíbenějším místům. Z domu to mám kousek, jezdím nebo chodím tam celkem pravidelně a snažím se poznat a zachytit zdejší krásy ve všech ročních obdobích i náladách. Po dlouhé době azurové nebe spolu s tradičním jarním povodňováním mě tam vytáhlo zase.
18. 4. 2010 | zobrazeno 6047×Soutok Moravy a Dyje
V nejjižnějším cípu Moravy, uprostřed hlubokých lužních lesů, se stékají dvě mohutné řeky – Morava a Dyje. Jejich soutok je zároveň trojmezím České republiky, Rakouska a Slovenska. V dobách existence železné opony patřila zejména oblast podél Dyje, tedy hranice s Rakouskem, k místům pro normální lidi nedostupným.
29. 4. 2010 | zobrazeno 28290×