Barevný podzim na Pohansku
Podzim nabízí na Pohansku ostrý kontrast usychajících starých dubů s proměnlivými barvami okolního lesa. Když se k tomu přidají zajímavé mraky a nečekané podzimní záplavy, o pěkné pohledy je postaráno.
16. 1. 2011 | zobrazeno 7933×Předjaří v Bílých Karpatech
Bílé Karpaty jsou pěkné ve všech ročních obdobích. Na přelomu února a března zde žlutě svítila tráva, na vrcholech zůstávaly poslední zbytky sněhu a viditelnost byla nádherná.
26. 12. 2010 | zobrazeno 8253×Podzimní procházka Pálavou
Pěkné počasí poloviny října mě vylákalo na oblíbenou Pálavu. Pražící slunce, barvící se stromy a čistě modré nebe slibovalo pěknou podívanou.
12. 12. 2010 | zobrazeno 11214×Tiské stěny
Na západním okraji CHKO Labské pískovce, jako poslední výspa skalnatého území, leží Tiské stěny. Skalní město, které není ani tak známé jako nedaleké Česko-saské Švýcarsko nebo rozlehlé jako Adršpašsko-teplické skály, rozhodně však má své kouzlo a stojí za návštěvu. [vyšlo v časopise Naše příroda]
4. 2. 2012 | zobrazeno 14721×Barevné Bílé Karpaty
Do Bílých Karpat jsem dosud jezdil téměř vždy v zimě, kdy byly doopravdy bílé. Na několik pěkných podzimních dnů letošního října se mi ale ukázaly v úplně jiném světle.
27. 10. 2010 | zobrazeno 10981×Mlhavé letní ráno na Pohansku
Oblast Pohanska a Černých luk s mohutnými solitérními duby, klapotem desítek čápů a skřehotáním obrovského množství žab má své kouzlo ve kteroukoli roční i denní dobu. Skoro po roce jsem se donutil k nastavení budíku na 04:30 – velká vlhkost po předcházejících deštích, jasná obloha a relativně chladná rána slibovala pěknou podívanou.
12. 8. 2010 | zobrazeno 5658×Za hadincem nachovým na Adamce
Zvlněná krajina Kyjovska působí na první pohled malebným dojmem. Střídají se zde pole, louky, vinohrady i ovocné sady. Mezi obcemi Želetice a Nenkovice, na jedné ze slunných strání, můžeme na konci jara najít poklad: jednu z populací hadince nachového, vzácné rostliny, jejíž počet nedosahuje v ČR ani tisícovky. [vyšlo v časopise Naše příroda]
19. 12. 2010 | zobrazeno 6691×Za racky na Ilha da Berlenga
[Portugalsko] Asi jedenáct kilometrů a necelou hodinku plavbu lodí Avelar Pessoa od přístavu Peniche leží skalnatý ostrov Berlenga, doprovázený skupinkou menších ostrůvků či skalisek, čnících z věčně rozbouřeného moře. Dnes přírodní rezervace, která by se dala nejjednodušeji popsat jako království racků.
23. 6. 2010 | zobrazeno 5519×Broumovsko
Dlouho dopředu naplánovaný fotoseminář na Broumovsku lehce sabotovalo počasí. Zatímco první den byl „jen“ opar a slunce většinu času zalezlé za mraky, druhý už byla obloha zatažená kompletně. Ideální to tak bylo jen na focení vodopádů.
1. 6. 2010 | zobrazeno 10163×Jarní procházka Pálavou
Chráněná krajinná oblast Pálava je zejména na jaře cílem doslova davů milovníků rostlin. Díky unikátním ekosystémům, jako jsou skalní i jiné stepi, na živiny bohatému podloží, teplému klimatu a poloze v Panonské biogeografické provincii zde roste mnoho druhů, které jinde nenajdete. [poděkování Honzovi Juřicovi za určení většiny rostlin]
24. 5. 2010 | zobrazeno 38079×Fotografický podvečer na Pohansku
Oblast lužních lesů a luk s mohutnými duby mezi Břeclaví a soutokem řek Moravy a Dyje patří k mým nejoblíbenějším místům. Z domu to mám kousek, jezdím nebo chodím tam celkem pravidelně a snažím se poznat a zachytit zdejší krásy ve všech ročních obdobích i náladách. Po dlouhé době azurové nebe spolu s tradičním jarním povodňováním mě tam vytáhlo zase.
18. 4. 2010 | zobrazeno 6152×Soutok Moravy a Dyje
V nejjižnějším cípu Moravy, uprostřed hlubokých lužních lesů, se stékají dvě mohutné řeky – Morava a Dyje. Jejich soutok je zároveň trojmezím České republiky, Rakouska a Slovenska. V dobách existence železné opony patřila zejména oblast podél Dyje, tedy hranice s Rakouskem, k místům pro normální lidi nedostupným.
29. 4. 2010 | zobrazeno 29237×