Téma: Příroda a rezervace


Travertinový zázrak Pamukkale, Hierapolis a Side – turecké památky z doby antiky

[Turecko] Bělostné travertinové terasy Pamukkale patří k nejznámějším přírodním perlám Turecka. A i když mnohé návštěvnické popisy vyjadřují zklamání z davů lidí a umělých úprav areálu, Pamukkale má stále mimořádné kouzlo a i kvůli rozvalinám antických staveb stojí za návštěvu.

3. 11. 2013 | zobrazeno 15004×

Svítání na Děvíně

Masiv Děvína je nejvyšším a nejvýraznějším vrcholem Pálavy. Každé jaro se jeho jižní svahy rozzáří tisíci květů nejrůznějších květin. Neobyčejné kouzlo má v tomto období pozorovat první ranní paprsky, s čím dál větší silou se opírající do žlutých sluncí – rozkvetlých hlaváčků.

12. 5. 2013 | zobrazeno 5366×

Jarně rozkvetlá Devínska Kobyla

Masiv Devínske Kobyly je nejjižnějším bodem Malých Karpat na slovenském území. Od českých hranic je vzdálený hodinku cesty, a tak je ideálním cílem na výlet – třeba i ve spojení s Bratislavou, která leží na jeho úpatí. Celý vrch je součástí CHKO Malé Karpaty, na jeho jihozápadních svazích se nachází několik menších rezervací.

19. 5. 2013 | zobrazeno 6663×

Hierve el Agua a Sierra Norte

[Mexiko] Přestože Oaxaca samotná je zajímavá z hlediska zejména kulturního a historického, je vhodnou základnou na výlety do okolí, které nabízí i přírodní zajímavosti. Jedněmi z nejpozoruhodnějších jsou zkamenělé vodopády Hierve el Agua; horských panoramat a kvetoucích rostlin si turisté mohou užít v Sierra Norte.

2. 12. 2012 | zobrazeno 5375×

Nejhezčí duby na Pohansku padly lidskou rukou

Solitérní duby jsou jedním ze symbolů Pohanska, v rovinaté krajině tvoří nejnápadnější dominantu. Stáří mnohých z nich dosahuje několik stovek let, obvod několika metrů, jsou svědectvím o dřívějším způsobu hospodaření. Jedny z nejhezčích a nejfotogeničtějších dubů stály na hrázi mezi zámečky Pohansko a Lány.

29. 9. 2012 | zobrazeno 8159×

Černá jezírka a další zajímavosti Jizerských hor

Jizerské hory drží několik českých rekordů špatného počasí, zejména co se deště týče. Zamračeno, zima a sychravo jsou tu častým jevem i v létě, ale když se udělá občas pěkně, stojí to za to. A pokud ne, tajuplná mlha se k drsným Jizerským horám a jejich historii hodí snad i více.

28. 7. 2012 | zobrazeno 10527×

Vodopády Jizerských hor

Jizerské hory se řadí díky svému neobvyklému tvaru mezi nejdeštivější místa v České republice. Horské bystřiny se po vydatných srážkách rychle plní vodou, hučí a řítí se prudce dolů po strmých kaskádách působivých vodopádů, nad nimiž se do výše zvedají skalní masívy.

21. 7. 2012 | zobrazeno 12362×

Břeclav a soutok Moravy a Dyje ze vzduchu

Po roce se konal další seminář Mendelovy univerzity, placený ze štědrých fondů EU a tím pádem obsahující i vyhlídkové lety – tentokrát nad soutok Moravy a Dyje. Poleťte se tedy podívat na Břeclav a lužní lesy shora.

16. 6. 2012 | zobrazeno 15609×

Pohansko rozfoukané

Co fotit, když je nebe zamračené a počasí na první pohled nefotogenické? Pokud se mraky po obloze prohánějí dostatečně rychle a zároveň netvoří jednolitou šedou deku, nastává ideální počasí pro nasazení tmavého filtru na objektiv, fotoaparátu na stativ a hrátky s dlouhou expozicí.

10. 6. 2012 | zobrazeno 5152×

Rozkvetlé Bílé Karpaty

Po mnoha letech, kdy jsem chtěl do Bílých Karpat jet i na jaře a nikdy to nevyšlo, se letos konečně vydařilo a já tak mohl poznat louky okolo Lesné i jinak, než pod sněhem a v mlze. Hlavním cílem byly louky hýřící kvetoucími kytkami všech barev a zejména pak ty pro Bílé Karpaty nejcharakterističtější – orchideje.

3. 6. 2012 | zobrazeno 15709×

Národní přírodní rezervace Ranšpurk – do nitra lanžhotského pralesa

Pod staletými duby se vlhkým příšeřím lužního lesa prodírají stovky mladých semenáčků, klidnou hladinu meandrující říčky prořízne jako blesk ledňáček, mezi tlejícími zbytky mohutných vyvrácených kořenů září bílé květy bledulí a sněženek, a po většinu roku rok zní jihomoravským pralesem bzukot komárů.

29. 6. 2012 | zobrazeno 8238×

Vulkanity Nízkého Jeseníku

V okolí Bruntálu najdeme mnoho pozůstatků nedávné (alespoň z geologického hlediska) vulkanické činnosti. Sopky, utuhnuté lávové proudy, sopečné sedimenty i nově vytvarovaná údolí připomínají mnohem aktivnější období starších čtvrtohor, plné sopečného dýmu a lávy. Od loňského podzimu tyto zajímavosti spojuje nová naučná stezka. [vyšlo v časopise Naše příroda]

29. 10. 2012 | zobrazeno 8447×
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace