Téma: Příroda a rezervace


Černá jezírka a další zajímavosti Jizerských hor

Jizerské hory drží několik českých rekordů špatného počasí, zejména co se deště týče. Zamračeno, zima a sychravo jsou tu častým jevem i v létě, ale když se udělá občas pěkně, stojí to za to. A pokud ne, tajuplná mlha se k drsným Jizerským horám a jejich historii hodí snad i více.

28. 7. 2012 | zobrazeno 12325×

Vodopády Jizerských hor

Jizerské hory se řadí díky svému neobvyklému tvaru mezi nejdeštivější místa v České republice. Horské bystřiny se po vydatných srážkách rychle plní vodou, hučí a řítí se prudce dolů po strmých kaskádách působivých vodopádů, nad nimiž se do výše zvedají skalní masívy.

21. 7. 2012 | zobrazeno 14085×

Břeclav a soutok Moravy a Dyje ze vzduchu

Po roce se konal další seminář Mendelovy univerzity, placený ze štědrých fondů EU a tím pádem obsahující i vyhlídkové lety – tentokrát nad soutok Moravy a Dyje. Poleťte se tedy podívat na Břeclav a lužní lesy shora.

16. 6. 2012 | zobrazeno 17749×

Pohansko rozfoukané

Co fotit, když je nebe zamračené a počasí na první pohled nefotogenické? Pokud se mraky po obloze prohánějí dostatečně rychle a zároveň netvoří jednolitou šedou deku, nastává ideální počasí pro nasazení tmavého filtru na objektiv, fotoaparátu na stativ a hrátky s dlouhou expozicí.

10. 6. 2012 | zobrazeno 6130×

Rozkvetlé Bílé Karpaty

Po mnoha letech, kdy jsem chtěl do Bílých Karpat jet i na jaře a nikdy to nevyšlo, se letos konečně vydařilo a já tak mohl poznat louky okolo Lesné i jinak, než pod sněhem a v mlze. Hlavním cílem byly louky hýřící kvetoucími kytkami všech barev a zejména pak ty pro Bílé Karpaty nejcharakterističtější – orchideje.

3. 6. 2012 | zobrazeno 18351×

Národní přírodní rezervace Ranšpurk – do nitra lanžhotského pralesa

Pod staletými duby se vlhkým příšeřím lužního lesa prodírají stovky mladých semenáčků, klidnou hladinu meandrující říčky prořízne jako blesk ledňáček, mezi tlejícími zbytky mohutných vyvrácených kořenů září bílé květy bledulí a sněženek, a po většinu roku rok zní jihomoravským pralesem bzukot komárů.

29. 6. 2012 | zobrazeno 12463×

Vulkanity Nízkého Jeseníku

V okolí Bruntálu najdeme mnoho pozůstatků nedávné (alespoň z geologického hlediska) vulkanické činnosti. Sopky, utuhnuté lávové proudy, sopečné sedimenty i nově vytvarovaná údolí připomínají mnohem aktivnější období starších čtvrtohor, plné sopečného dýmu a lávy. Od loňského podzimu tyto zajímavosti spojuje nová naučná stezka. [vyšlo v časopise Naše příroda]

29. 10. 2012 | zobrazeno 10000×

Geodiverzita

S pojmem biodiverzita se alespoň jednou setkal skoro každý, avšak geodiverzita zůstává poměrně neznámá. Definic existuje několik, v zásadě ale můžeme říct, že se jedná o různorodost neživé přírody – pestrost tvarů, půd, hornin a procesů, které je utvářejí. Pro snazší přiblížení si můžeme uvést příklad z jihu Moravy. [vyšlo v časopise Naše příroda]

4. 12. 2011 | zobrazeno 5794×

Mlhy a inverze

Mlhy a inverze představují zajímavé meteorologické jevy, se kterými se asi mnozí ze čtenářů  setkali. Ne každý už ale ví, že mlh existuje několik typů nebo jak taková inverze vzniká. [vyšlo v časopise Naše příroda]

27. 11. 2011 | zobrazeno 18720×

Zamlžené Jizerky

Listopadové počasí v Jizerských horách nezklamalo a připravilo sychravou směs mlhy, mrholení i větru. Pro chození po horách nic moc, ale na focení se to využít dalo; k torzům mrtvých smrků i kapradí v jizerských lesích se tato tajemná atmosféra hodila více.

14. 11. 2011 | zobrazeno 5513×

Podzimní Pohansko námrazou postříbřené

I letos nabídl podzim několik pěkných dnů s vhodnými podmínkami na focení a různorodou atmosférou. Jasné dny s ranními mlhami, stříbrnou námrazu i kontrast do červených a žlutých tónů zbarveného listí a usychajících kmenů starých dubů.

11. 12. 2011 | zobrazeno 5543×

Pálava a Mikulov jako na dlani

Krásně vyčištěný vzduch po dvou větrných dnech a naprosto jasná obloha byly ideální podmínky k výletu kousek na jih od našich hranic, k vesnici Klein-Schweinbarth a u ní ležícímu kopečku Schweinbarther Berg.

7. 9. 2011 | zobrazeno 15797×
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace