Téma: Příroda a rezervace


Rozkvetlé louky rezervace Sary Chelek

[Kyrgyzstán] Rezervace Sary Chelek (Сары-Челек) byla založena v okolí stejnojmenného jezera v roce 1959, od roku 1978 je biosférickou rezervací MaB UNESCO. Na rozloze 238 km2 jsou především horské lesy, květnaté louky a skalní biotopy.

30. 8. 2011 | zobrazeno 10589×

Pálavský podvečer na Martince

Nedalekou Pálavu mám za spoustu výletů i pracovních pochůzek prochozenou takřka dokonale. Za tu dobu jsem si vytipoval různá místa k focení, u kterých už nezbývá než čekat na ideální podmínky, které umožní vytvořit tu vysněnou fotku.

25. 8. 2011 | zobrazeno 7705×

NP Šumava - otevřený dopis redakční radě časopisu Turista a vedení Klubu českých turistů

Vážená redakční rado, vážené vedení KČT, jako dlouholetí spolupracovníci časopisu Turista a zároveň přírodovědci, fotografové a aktivní turisté cítíme potřebu reagovat na úvodník Ing. Jana Havelky „Vztah KČT k ochraně přírody“, otištěný v čísle 5/2011.

29. 6. 2011 | zobrazeno 10543×

Pálavská Stolová hora

Pálavská Stolová hora zaujme už z velké dálky svou téměř dokonale rovnou vrcholovou plošinou, která vysvětluje její jméno. Masiv tohoto vápencového bradla je zároveň středem národní přírodní rezervace s trochu krkolomným názvem Tabulová, Růžový vrch a Kočičí kámen. [vyšlo v časopise Příroda]

20. 11. 2011 | zobrazeno 24984×

Národní přírodní památka Rendezvous

Lednicko-valtický areál, romantická krajina v okolí dvou malebných jihomoravských městeček, představuje unikátní ukázku člověkem komponované a dotvořené přírody, která si však zachovala i leccos ze své přirozenosti. Na dvou stovkách čtverečních kilometrů leží vznešené zámky, ale i stará říční ramena, proplétající se příšeřím lužního lesa.

5. 6. 2011 | zobrazeno 8517×

Jarním Pohanskem

Jako každý rok, i letos jsem se několikrát na jaře vydal na mé oblíbené Pohansko. bohužel, letošní suché počasí způsobilo, že do lužních lesů se žádná voda nevylila, a i přes časté slunečné (a tedy na první pohled pěkné) dny je ve vzduchu stále silný opar, který krajinářské fotky dost znemožňuje.

25. 5. 2011 | zobrazeno 6601×

Jarní Pálavou

Jako každý rok, i letos na jaře jsem několikrát jel na Pálavu a její okolí za fotkami. Několik takových pálavských pohledů z Horních Věstonic, Martinky či od Nových Mlýnů je v následujícím fotočlánku.

9. 5. 2011 | zobrazeno 13013×

Jihomoravská slaniska

Na několika místech jihomoravské krajiny se díky kombinaci vhodných podmínek vytvořily specifické ekosystémy, v mnohém připomínající přímořské prostředí – slaniska. [vyšlo v časopise Naše příroda]

12. 6. 2011 | zobrazeno 10224×

Sněženky v Poodří aneb jak na kytičky

Mlhavé nedělní dopoledne v Ostravě, to jsou ideální podmínky vydat se do nedalekého Poodří, podívat se na sněženky, sasanky a jiné jarní kytky.

10. 4. 2011 | zobrazeno 7318×

Šumavské pohledy

Při probírání fotografického archivu jsem se dostal i k pár let starým fotkám ze Šumavy, které se dosud na webu neobjevily. Výběr několika šumavských pohledů je tak v následujícím fotočlánku.

27. 3. 2011 | zobrazeno 5463×

Království zimy na Pálavě

Zima – sníh, námraza a jiné podobné jevy jsou na Pálavě vzácným jevem. I když náhodou občas nějaký sníh napadne, na slunných jižních stráních brzy roztaje. Proto kombinace sněhu a pěkného fotografického počasí nastává jen několikrát do roka. Tentokrát to aspoň jednou vyšlo tak, že jsem měl čas na jihomoravské velehory vyjet.

13. 2. 2011 | zobrazeno 13261×

Zamrzlá krása Bílých Karpat II

Zimní počasí v Bílých Karpatech má jednu - snad stoprocentní - jistotu. V období přelomu roku zde panuje mlha a námraza už několik let za sebou. Těžko říct, zda je to výhoda nebo nevýhoda - na jednu stranu se z námrazou obalených dubů stává stále rozsáhlejší (jak do počtu fotek, tak časově) dlouhodobý projekt. Ale i několikátý rok za sebou místo své kouzlo neztratilo.

3. 1. 2011 | zobrazeno 5070×
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace