Interpretace - tvorba naučných stezek a informačních panelů

6. 12. 2020 | zobrazeno 1076×

Nabízím tvorbu informačních materiálů - brožur, naučných stezek, infopanelů od návrhu koncepce, interpretace informací pro popularizační účely přes grafický návrh, focení, tvorbu map a schémat až po sazbu a předtiskovou přípravu.

Co to je interpretace? Definici najdete třeba na stránkách Sdružení pro interpretaci místního dědictví ČR (SIMID). Jde o to, jak předat informace a poznatky (vědecké, historické, přírodní...) lidem tak, aby je pochopili, zapamatovali a něco jim přinesly. Interpretace by měla být vždy prostředníkem mezi odborníkem (jeho znalostmi, informacemi a daty) a jejich prezentací laické veřejnosti. Typicky v muzeích, na výstavách, průvodcích, infopanelů a naučných stezek.

Typický produkt vytvořený odborníkem totiž často ocení jen jiný odborník na dané téma. Pro laika bude informací moc, bez kontextu, nepochopitelných, plných odborných výrazů a oborového žargonu. Interpretátor je schopný se na danou problematiku podívat očima laika, vypíchnout to zajímavé, důležité, vymyslet, jak to srozumitelně předat...

Popularizace mě bavila vždy, v roce 2019 jsem u SIMID u absolvoval (hodně intenzivní a informacemi nabitý) kurz interpretačního psaní. V práci se právě popularizaci naší činnosti včetně tvorby infopanelů a naučných stezek věnuji. Můžu tak kombinovat odborné znalosti (geograf má z principu výhodu v tom, že geografie jako obor se dotýká prakticky všeho a učí vnímat v souvislostech), využívat fotografie, mapy a další grafiky, které vytvořím, a připravit tak produkt kompletně od začátku (návrh koncepce interpretace) až do konce (tisková data).

Ukázky prací

Naučná stezka ŘíčkyNaučná stezka Říčkykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

informační panel do ZOO Sedlecinformační panel do ZOO Sedleckoupit fotografii | poslat jako pohlednici

informační panel do ZOO Sedlecinformační panel do ZOO Sedleckoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Informační panel - PP Lom Janičův vrchInformační panel - PP Lom Janičův vrchkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Naučná stezka TuroldNaučná stezka Turoldkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Infopanel NPR TabulováInfopanel NPR Tabulovákoupit fotografii | poslat jako pohlednici

panely naučné stezky lom Janičův vrchpanely naučné stezky lom Janičův vrchkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace