Téma: Města a památky


Sevanavank, Gerhard a Khor Virap – ikonické stavby arménské krajiny

[Arménie] Kostely a kláštery jsou charakteristickou součástí arménské krajiny. Klášter Khor Virap s obří siluetou Araratu, kamenné stavby na Sevananku shlížející na hladinu Sevanského jezera i do skály vytesané chladivé prostory kláštera v Geghardu mají neopakovatelnou, kouzelnou atmosféru.

4. 8. 2013 | zobrazeno 7896×

Gruzínská metropole Tbilisi

[Gruzie] V gruzínské metropoli, jeden a čtvrt milionovém Tbilisi, se navzájem doplňuje staré a nové: pomalu se rozpadající zástavba starých čtvrtí a kamenných kostelíků se zrcadlí v moderních stavbách ze skla a oceli, na město shlíží na jedné straně pevnost ze 4. století, na druhé obří katedrála, vysvěcená v roce 2004.

28. 7. 2013 | zobrazeno 8702×

Geghamské hory, trek rozkvetlým krajem sopek

[Arménie] Geghamské hory, náhorní plošina, z níž se tyčí na stovku kuželovitých vulkánů, lemuje západní břeh Sevanského jezera. Na turisty tu čekají kráterová jezírka, sopečné horniny a obzvlášť na přelomu jara a léta miliony květů, pestře barvících travnaté stráně.

25. 7. 2013 | zobrazeno 11713×

Teotihuacán, Ciudad de México a býčí zápasy

[Mexiko] Mexická metropole okupuje čelné příčky žebříčků měst podle počtu obyvatel i kriminality. Atmosféra v ulicích i vzhled opravdu nic moc nejsou, ale pár zajímavých míst stojících za viděnou se ve městě i jeho okolí rozhodně najde. Nezapomenutelným zážitkem je pak Corida de Toros, býčí zápasy.

1. 6. 2013 | zobrazeno 3847×

Milán – památky města módy

[Itálie] Severoitalská metropole Milán je známá především jako město módy. Pár zajímavých památek se tady najde i pro běžného turistu, i když větší malebností oplývá nedaleké Bergamo.

26. 5. 2013 | zobrazeno 17581×

Bergamo – skrytá perla Lombardie

[Itálie] Zhruba stotisícové město Bergamo ležící nedaleko Milána je pro mnoho lidí známé jen jako letiště nízkonákladových aerolinií. Přitom jde o nádherné město plné památek a hlavně zvláštní scénické krásy.

5. 5. 2013 | zobrazeno 36190×

Královské město Fes a jeho koželužny

[Maroko] Dnes milionový Fes hrál v historii Maroka důležitou roli. Během své 1200leté historie střídal období vzestupů i pádů a dnes je jeho medína, plná úzkých uliček překypujících zbožím od keramiky přes koření po koberce oblíbeným turistickým cílem. Stejně jako koželužny Derb Chaouwara, kde se kůže vydělávají téměř stejně, jako ve středověku.

28. 4. 2013 | zobrazeno 14079×

Muláj Idrís, nejsvatější místo Maroka

[Maroko] Muláj Idrís – bělostné městečko rozkládající se na dvou kopcích – stojí na místě, kam roku 789 přišel vnuk proroka Mohammeda, aby do země Západu přinesl islám a stal jsem prvním vládcem z dynastie Idrísovců. Dlouhá léta sem nemuslimští turisté nesměli vstoupit.

21. 4. 2013 | zobrazeno 4232×

Volubilis, římská výspa v Africe

[Maroko] Římská říše v období svého největšího rozkvětu zabírala nejen polovinu celé Evropy, ale sahala až na sever Afriky. Pozůstatky města Volubilis, nejzachovalejší archeologická lokalita v Maroku, představují ukázku klasické římské architektury z období prvních tří století našeho letopočtu.

15. 4. 2013 | zobrazeno 4593×

Savíra, větrné království racků

[Maroko] Délka marockého mořského pobřeží je téměř 2000 kilometrů. Jedním z nejhezčích měst zdejšího pobřeží (a pro mě vůbec celého Maroka) je Savíra (Essaouira), dávný pirátský přístav s modrobílou malebnou medínou, hradbami vzdorujícími rozbouřenému moře a křikem všudypřítomných racků.

31. 3. 2013 | zobrazeno 4617×

Soutěsky Todra a Dadès, údolí tisíce kaseb

[Maroko] Narůžovělé skály rozřezané hlubokými kaňony a zelené oázy pod pevnostmi ze sušených cihel, tak vypadá kraj mezi Vysokým Atlasem na severu a rozeklaným Džebel Sahro na jihu. Ne nadarmo jsou soutěsky Todra a Dadès jedněmi z nejnavštěvovanějších marockých lokalit, které nechybí v žádném top seznamu země.

24. 3. 2013 | zobrazeno 10366×

Z oázy do oázy údolím Drâa

[Maroko] Údolí nejdelší marocké řeky je plné palmových oáz, jejichž jasně zelená barva ostře kontrastuje s okolní vyprahlou krajinou. Podél řeky vedla odjakživa důležitá obchodní cesta, kterou putovaly karavany přicházející z dalekého Timbuktu na západ k moři, a tak téměř v každé vesnici stojí alespoň jedna pevnost, efektně shlížející do údolí.

9. 3. 2013 | zobrazeno 6356×
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace