Valle de Cocora a barvami hrající Salento

2. 8. 2015 | zobrazeno 7664×


[Kolumbie] Salento, čtyřtisícové městečko s rokem založení 1842 (což z něj dělá – kupodivu – nejstarší novodobou osadu v oblasti), je jedním z těch nejmalebnějších v Kolumbii. Kombinace zářivě bílých fasád a ještě zářivějšími barvami vymalovaných okenních rámů a balkónů s ulicemi provoněnými zde pěstovanou kávou jsou hlavním lákadlem davů (zejména místních) turistů. Salento navíc leží v údolí Cocora, proslaveném četným výskytem národního kolumbijského stromu – voskové palmy Ceroxylon quindiuense.

Salento z vyhlídky Alto de la CruzSalento z vyhlídky Alto de la Cruzkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Za své založení na 1895 m n. m. vysokém ostrohu nad údolím řeky Quindío vděčí Salento cestě z Popayánu do Bogoty, kterou tady v roce 1830 procházel i Simon Bolívar. Strategické místo bylo třeba řádně zabezpečit, a tak nedaleko důležitého sedla vyrostla rukama politických vězňů vesnice Boquía. Ta byla později přestěhována na dnešní místo a přejmenována na Villa de Nueva Salento na počest jihoitalského regionu.

Calle Real, SalentoCalle Real, Salentokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Centrum městečka – zejména jeho hlavní tepna, Carrera 6 nazývaná také Calle Real(Královská ulice) – je výstavní ukázkou tradiční kolumbijské bahareque architektury. Stěny jedno- až dvouposchoďových domů jsou tvořeny třtinovým rámem, jenž drží hliněné stěny. Ty jsou nabíleny, avšak dveře, okenice i okenní rámy jsou vymalovány zářivými barvami.

Calle Real, SalentoCalle Real, Salentokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Náměstí i ulice v centru lemuje množství hotelů a restaurací, typickou zdejší specialitou jsou pstruzi (na jídelníčku je často kolem deseti způsobů úpravy) podávaní s banánovými čipsy, nechybí ani národní kolumbijské jídlo bandeja paisa (docela kalorická bomba – rýže, škvarky, kus masa, klobásek chorizo, fazole, vajíčko, avokádo). Salento leží ve středu oblasti Zona cafetera, a tak si lze samozřejmě na každém rohu vychutnat šálek vynikající zdejší kávy.

Salento z vyhlídky Alto de la CruzSalento z vyhlídky Alto de la Cruzkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zona CafeteraZona Cafeterakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Již zmíněná Calle Real ústí pod kopcem, na nějž lze vystoupat křížovou cestou po dvě stě padesáti schodech. Z vyhlídky Alto de la Cruz jsou nádherné výhledy jak na město, tak do údolí Cocora a za jasných dnů (spíše rán) prý i na zasněžené vulkány národního parku Los Nevados.

Valle de CocoraValle de Cocorakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Údolí Cocora leží mezi 1800 až 2400 m n. m. a od roku 1980 je součástí již zmíněného národního parku Los Nevados. V dolní části jej zabírají pastviny, přecházející do mlžného lesa a horského paráma. Z chráněných druhů tady žije puma, tapír, medvěd brýlatý nebo kondoři.

sylfa Kingova (Aglaiocercus kingi)sylfa Kingova (Aglaiocercus kingi)koupit fotografii | poslat jako pohlednici

kolibříci, Acaime, údolí Cocorakolibříci, Acaime, údolí Cocorakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Běžní návštěvníci mají největší šanci vidět některého z papoušků, guana andského nebo kolibříky. Oblíbeným výletním cílem je soukromá rezervace Acaime, kde nechybí pítka pro kolibříky, kterých se sem slítá docela dost.

Valle de CocoraValle de Cocorakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Symbolem Valle de Cocora jsou palmy Ceroxylon quindiuense z čeledě arekovitých. S maximální výškou přes padesát metrů to jsou nejvyšší palmy na světě.

Valle de CocoraValle de Cocorakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

I přesto, že jsou chráněny zákonem jako národní strom Kolumbie, jich docela ubývá; lidé je využívali na stavbu domů, vosk se používal na výrobu svíček, listy na výzdobu kostelů. Vzácnosti pomáhá i pomalý růst, palmy se dožívají až sta let.

Zona CafeteraZona Cafeterakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Praktické informace

Salento leží asi 40 minut cesty mikrobusem (odjíždí každou zhruba půl hodinu mezi šestou ráno až devátou večer) z Armenie, nepříliš zajímavého a pěkného (upřímně – dost škaredého) hlavního města departamenta Quindío. Do údolí Cocora (resp. stejnojmenné minivesničky, tvořené pár hotely a restauracemi) jezdí stylové džípy, věnované v padesátých letech americkou armádou; čas odjezdů mohou být docela řídké, není ale problém zaplatit si samostatnou cestu. Z Cocory se dá jít do rezervace Acaime (cca hodina, platí se vstup 5000 COP), z této cesty lze odbočit na pěknou vyhlídku u Finca la Montaña a uzavřít tak okruh. Jelikož jde o jedno z nejturističtějších míst v Kolumbii, ceny jsou na zdejší poměry spíš vyšší.

Valle de CocoraValle de Cocorakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Kolumbie

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Krásná bílá koloniální Villa de Leyva

Valle de Cocora a barvami hrající Salento

Popayán, bílá koloniální perla

Sierra Nevada del Cocuy - zasněžené tropické velehory

Bogota – metropole se špatnou pověstí

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Kolumbie průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace