Bogota – metropole se špatnou pověstí

27. 6. 2017 | zobrazeno 8541×


[Kolumbie] Osmimilionová metropole Kolumbie nabízí i přes svou docela špatnou pověst nebezpečného města poměrně dost míst, která stojí za návštěvu: zajímavá muzea, historické centrum s nádherně zdobenými kostely z dob koloniálních i nádherná panoramata z okolních kopců.

Iglesia de San Ignacio, BogotáIglesia de San Ignacio, Bogotákoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Bogotá nemá příliš dobrou pověst. Od dob, kdy jí patřily první příčky na žebříčku měst podle počtu vražd, se situace zlepšila a dnes (aspoň v centru) je srovnatelná s jinými jihoamerickými městy. Což ale pořád znamená, že je dobré se mít na pozoru, nenosit foťák na krku (na což mě párkrát místní upozornili), po setmění být obezřetný dvojnásob a samozřejmě se vyhýbat rizikovým částem. Koneckonců délka kapitoly „Bezpečnost“ v každém jihoamerickém průvodci je vypovídající…

prezidentský palác, Bogotáprezidentský palác, Bogotákoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Při dodržování těchto zásad ale pravděpodobně největší nepříjemností pro běžného turistu budou dopravní zácpy, které z přesunů (třeba mezi autobusovým nádražím a centrem) dělají pekelně dlouhou záležitost. V Bogotě není metro, ale autobusové linky TransMilenio s vyhrazenými pruhy (takže rychlejší než taxíky), ty jsou ale nechutně přeplněné.

Plaza de BolívarPlaza de Bolívarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

goto#14118

Většina zajímavostí ale leží v centru, kde se dá v pohodě pohybovat pěšky. Srdcem města je La Candelaria, koloniální čtvrť na přísně pravoúhlém půdorysu. Jejím centrem je náměstí Plaza de Bolívar, okolo něhož stojí spousta významných budov.

Iglesia Museo de Santa ClaraIglesia Museo de Santa Clarakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Okolní ulice pak zdobí hlavně krásně zdobené kostely. Z těch je nejzajímavější (a jeden z nejstarších) Iglesia Museo de Santa Clara, vynikající zejména necelou stovkou obrazů, zdobících loď kostela.

Museo del Oro, BogotáMuseo del Oro, Bogotákoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V případě špatného počasí se dá schovat do muzeí. Za návštěvu stojí třeba pestré Museo Botero nebo Casa de Moneda (se sbírkami obrazů, platidel od inckých dob a obrovským kusem zlata). Největším muzejním lákadlem Bogoty je ovšem Museo del Oro.

Museo del Oro, BogotáMuseo del Oro, Bogotákoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Museo del Oro, BogotáMuseo del Oro, Bogotákoupit fotografii | poslat jako pohlednici

To hostí na 55 tisíc zlatých předmětů ze všech důležitých prehispánských kultur Latinské Ameriky. Vzhledem k velkému rozsahu sbírek (muzeum má přes tři patra…) i tomu, že výstava je doopravdy dobře zpracována, se vyplatí nechat si na Museo del Oro dost času. A taky nechodit sem v neděli, kdy je vstup zdarma (takže je tu přeplněno).

víkend v centru Bogotyvíkend v centru Bogotykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

O víkendu se několik hlavních ulic v centru uzavře běžnému provozu a stane se z nich živá zóna pouličního umění, koncertů, stánků a dalších atrakcí. Je docela se zajímavé se tu procházet, i když gringosám je tady stále tak trochu také atrakcí…

Cerro de MonserrateCerro de Monserratekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Bogotá leží v nadmořské výšce okolo 2 600 m, a obklopují ji ještě vyšší kopce. Z mnoha míst je vidět bílá věž kostela na Cerro de Monserrate, oblíbeném vyhlídkovém místu. My se na něj nedostali kvůli špatnému počasí, obecně se sem doporučuje chodit o víkendech, jde o jedno z těch nebezpečnějších míst.

Casa de MonedaCasa de Monedakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Kolumbie

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Krásná bílá koloniální Villa de Leyva

Valle de Cocora a barvami hrající Salento

Popayán, bílá koloniální perla

Sierra Nevada del Cocuy - zasněžené tropické velehory

Bogota – metropole se špatnou pověstí

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Kolumbie průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace