Velbon Ultrek UT-43D – ideální cestovatelský stativ?

12. 1. 2013 | zobrazeno 9676×


Pro fotografy, kteří při cestách mají na zádech batoh obsahující vše potřebné pro přežití mimo civilizaci několik dnů, je volba stativu vždy kompromisem mezi hmotností (co nejnižší), stabilitou (co nejvyšší), velikostí po sbalení (co nejmenší) a výškou stativu postaveného (co nejvyšší). Tyto parametry jsou ve vzájemném rozporu, existuje tedy nějaký ideál?

Velbon Ultrek UT-43DVelbon Ultrek UT-43Dkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nutnost utratit poukázky za výhru v jedné fotosoutěži mě přivedla na stránky FotoŠkoda a přemýšlení, co za ně. Na objektiv to vzhledem k jejich hodnotě nebylo, tak jsem se poohlédnul jinde.

Posledních pár let jsem na cestách používal stativ Manfrotto 718SHB. Sbalený měl 40 cm, maximální výška byla jen 132 cm (což znamenalo nutnost dost zásadního hrbení se při focení), hmotnost 1,2 kg a nosnost (resp. tuhost) byly tak akorát – s teleobjektivem se s ním extra dobře nefotilo, ale na cestovní krajinky to stačilo.

Na webu mě okamžitě zaujal stativ Velbon Ultrek UT-43D, popisovaný jako revoluční novinka. Po vyzkoušení v prodejně jsem jej zakoupil a myslím, že opravdu jde o povedený kousek. Stativ váží 1,17 kg, sbalený měří pouhých 29,5 cm, avšak díky šestisekčním nohám a dvousekční středové tyči je maximální výška po sestavení 156 cm – tedy žádné hrbení, jen sklonění hlavy. I tak je jeho tuhost subjektivně stejná, jako u předchozího (a v případě, že vysoká poloha není nutná kvůli kompozici, není samozřejmě nutné roztahovat středovou tyč a nejtenčí, spodní dílky nohou).

Velbon Ultrek UT-43DVelbon Ultrek UT-43Dkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zaujalo mě i ovládání, které je sice dost jiné, ale poté, co si na ně člověk zvykne, pohodlné a rychlé. Zámek pohybu všech sekcí nohou je naspodu, po jeho povolení se roztáhnou všechny díly a stejně tak zaaretují. Horní díl má také samostatný zámek, který slouží pro jemnou úpravu výšky dané nohy (čili horizontaci stativu). Proces sestavení je tak velmi rychlý (oproti mému stávajícímu stativu používá u každé nohy jeden zámeknamísto tří samostatných). Další zámky aretují tři polohy roztažení stativových nohou. Kulová hlava má i tři vodováhy.

Abych jen nechválil, dají se najít i mouchy. Osobně bych měl raději panoramatickou hlavu, kde se zvlášť nastavit pohyb okolo každé z os zvlášť (ale to neměl ani můj předchozí stativ). Umístění zámku nohou na jejich spodku znamená, že si člověk při použití stativu v blátě zašpiní ruce.

I tak si ale myslím, že se jedná o opravdu povedený kousek pro každého, kdo hledá stativ na cesty. Cena mezi 3-4 tis. Kč (včetně transportního látkového pouzdra) není zas tak hrozná a stativy s podobnými parametry (skladnost a malá hmotnost), ale např. lepší hlavou, se cenově pohybují o dost jinde.

Další recenze (s více fotkami, anglicky) tady a tady

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace