Esztergom, největší maďarská katedrála

28. 12. 2011 | zobrazeno 12127×


[Maďarsko] Esztergom, česky Ostřihom, je z historického pohledu jedním z nejdůležitějších maďarských měst. Narodil se zde první maďarský král, Sv. Štěpán, a od 10. do 13. století byla Ostřihom hlavním městem. Dnes je to pěkné město s několika zajímavostmi, kde se rozhodně dá strávit příjemný den; zvlášť, když napadá sníh a město se zahalí do krásné předvánoční nálady.

Katedrála EsztergomKatedrála Esztergomkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Symbolem města je bezesporu katedrála, která je s rozměry 117 x 47 m a výškou 72 m největší v Maďarsku. Její stavba byla zahájena v roce 1822 na místě kostela, zničeného při jednom z tureckých nájezdů. Navštívit zde můžete i vyhlídku z kupole, kryptu a pokladnici, která skrývá množství náboženských předmětů nejen ze zlata. Katedrála stojí na Vár-hegy, Hradním vrchu, na kterém stála již v 1. století římská osada Slova Mansio. Z hradeb je pěkný výhled na Dunaj, celé město i protější Štúrovo.

katedrála a Ostřihom ze Szent-Tamás hegykatedrála a Ostřihom ze Szent-Tamás hegykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nedaleko od dnešního centra města, náměstí Rákoczi tér, se k nebi tyčí i Szent-Tamás hegy, na jehož vrchol – ozdobený kaplí sv. Tomáše – se vine křížová cesta. Od kaple je krásný výhled na město s katedrálou i Dunaj a most. Pod hradním vrchem, lemovaná Malým Dunajem, leží čtvrť Vízivaros, historické centrum města. V malebných uličkách najdete farní kostel z roku 1738 či biskupský palác (dnes muzeum).

most Marie Valériemost Marie Valériekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Právě most Marie Valérie, který spojuje Ostřihom se Štúrovem, je další zajímavostí. Postaven byl v roce 1895, do vzduchu jej vyhodily německá vojska na ústupu. Obnoven byl až v roce 2001, do té doby mezi oběma městy jezdil přívoz.

Szenttamás, EsztergomSzenttamás, Esztergomkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pohled na kapli sv. Tomáše na Szent-Tamás hegy a pod ním ležící město.

Esztergom basilicaEsztergom basilicakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pohled na katedrálu od mostu Marie Valérie ze Štúrova.

Esztergom basilicaEsztergom basilicakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotografické obrazy - prodej fotografií

Istanbul - město na hranici kontinentů

Bergamo, skrytá perla Lombardie

Milán - památky města módy

Bratislavský hrad

Budapešť, město na Dunaji

Barcelona I. - historická

Barcelona II. - moderní

Girona - perla severního Katalánska

Londýn

Řím - věčné město

Noční Praha

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace