Pitigliano, Orvieto a další etruská romantika

4. 6. 2017 | zobrazeno 5181×


[Itálie] V posledním ze série toskánských fotočlánků se podíváme do několika zajímavých měst a městeček, oplývajících starobylou architekturou, dech beroucími výhledy a malebným okolím: Pitigliana, Orvieta, Grotte di Castro a Latery.

PitiglianoPitiglianokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Město Pitigliano, ležící v provincii Grosseto západně od Lago di Bolsena, si vysloužilo přezdívku „Malý Jeruzalém“ pro silnou židovskou komunitu, která zde žila. Ačkoliv po II. světové válce zde prakticky žádní Židé nezůstali, některé památky včetně synagogy se v křivolakých uličkách dřívější židovské čtvrti zachovaly dodnes.

PitiglianoPitiglianokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Podobně jako nedaleké Sorano, i Pitigliano bylo vybudováno na tufových skalách ze stejných kamenů, a tak město vypadá jako srostlé se svým podložím. Skalní ostroh převyšuje o necelých sto výškových metrů údolí potoků Fiume Meleta a F. Lente, krásný pohled na město se naskýtá z jedné ze serpentin na cestě do Manciana, od kostela Santuario della Madonna delle Grazie.

PitiglianoPitiglianokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nejlepší fotografické podmínky nastávají večer, kdy se – krom pouličních lamp – rozsvěcí i nasvícení skal. Dalším místem, odkud se vyplatí udělat pár záběrů, jsou zákruty silnice SR74 těsně před vjezdem do města, nedaleko městského hřbitova.

OrvietoOrvietokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Známější a navštěvovanější než Pitigliano je Orvieto, ležící taktéž na skalním tufovém ostrovu. Skalní útesy osídlené od etruských časů ještě doplňují obranné zdi, a už při pohledu zdaleka městu zcela dominuje mohutné průčelí zdejší katedrály, Duomo di Orvieto.

Duomo di OrvietoDuomo di Orvietokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Duomo di OrvietoDuomo di Orvietokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Chrám postavený na přelomu 13. a 14. století vyniká bohatě zdobeným průčelím, s mramorovými reliéfy, sochami a obrazy. Když slunce zapadá, je katedrála poslední stavbou ve městě, na niž ještě svítí sluneční paprsky – vychutnat si pohled na město ideálně lze z vyhlídky nad hřbitovem S. Lorenzo jihozápadně od města.

Grotto di CastroGrotto di Castrokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

LateraLaterakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Mezi Pitiglianem a Orvietem leží několik malebných vesnic a městeček, z nichž mnohá stojí za zastavení a procházku, už jen proto, že většina turistů je míjí. Příkladem může být zhruba třítisícové Grotte di Castro s barokním kostelem Santa Maria del Suffragio nebo vesnice Latera, ležící ve vulkanologicky zajímavé lokalitě.

LateraLaterakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Itálie

Fotogalerie San Marino

Zdivočelá země Calanchi di Atri

Benátky (skoro) liduprázdné

Rocca Calascio – majestátní hrad a kaple na úbočí Gran Sasso

San Marino – miniaturní stát na vrcholu hory

Pitigliano, Orvieto a další etruská romantika

Civita di Bagnoregio - umírající město

Sorano - kamenné město na skalách

San Gimignano - město kamenných věží

Do srdce Toskánska

Všechny barvy Burana

Benátky ve víru karnevalu

Bergamo, skrytá perla Lombardie

Řím - věčné město

Milán - památky města módy

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Italy průvodce Lonely PlanetItaly The Best of průvodce Lonely Planet Benátky a Benátsko průvodce Lonely Planet Florencie a Toskánsko průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace