Beskydská panoramata
17. 11. 2009 | zobrazeno 11607×Do Beskyd to mám z Ostravy kousek, takže patří k mým častým cílům – na Lysé hoře jsem byl snad víckrát než na Pálavě. Pěkné výhledy ale nabízí i třeba o něco méně navštěvovaný Smrk.
První pokus o inverzi na Lysé hoře jsem podnikl v únoru před pár lety. Vzhledem k pozdnímu prvnímu rannímu vlaku jsme z Ostravy vyjeli před půlnocí a na Lysou horu začali stoupat již v noci. Pohled do údolí na zářící Frýdlant a další města byl celkem pěkný.
Bohužel s předpovědí počasí se meteorologové (jako obvykle) lehce spletli – inverze možná byla, ale horní hranice mraků byla i na vrcholu vysoko nad námi. Při zpáteční cestě navíc začalo pršet, takže (samozřejmě po pár dnech) nezbývalo, než si říct „znovu a lépe“.
Slovensko z Lysé horykoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Opravdická inverze vyšla o něco později. Štědrá listopadová sněhová nadílka vytvořila atmosféru jako v doopravdické zimě. Na vrcholu se otevřel krásný pohled na Slovensko, přes spoustu menších kopečků v oparu až k Tatrám.
Bohužel zrovna ten den jsem do Beskyd mířil „pracovně“ – rozmístění teploměrů v jedné z jeskyní a měření vodopádu na Mazáku byly ten den povinné, takže jsem na vrcholu nemohl zůstat do západu slunce. Místo mám vyhlídlé, takže zbývá jen vhodná kombinace času a počasí…
Před svítánímkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
O rok později byla opět předpověď celkem příznivá, takže krátce po čtvrté hodině jsme vyjeli z Ostravy, a před pátou už šlapaly vzhůru na Lysou. Na Velkých větrech se poprvé otevřel pohled na slovenskou stranu, kde se narozdíl od té české držely inverzní mraky.
Z Lysé hory na Slovenskokoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Za východu slunce, které bylo v ten okamžik bohužel schováno za mraky, se obloha zbarvila do jasné oranžové, zatímco krajina zůstala v namodralém stínu.
Oranžová krajina I.koupit fotografii | poslat jako pohlednici
O chvíli později se rozehrálo divadlo světla, mlhy a mraků.
Modrá krajinakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Za několik minut se ale barvy radikálně proměnily do modra, mlha rozplynula a kouzelná atmosféra byla pryč.
Na podzim jsem byl svědkem zajímavé scenérie na Smrku. Studený vzduch, přelévající se přes sedlo pod Smrkem zde vytvořil nádhernou námrazu – úzké rozhraní mezi namrzlou a nenamrzlou částí bylo jako hranice mezi dvěmi světy.
Podzimně zbarvené stromy při pohledu směrem k Ondřejníku odhalují, kde rostou původní bukové lesy a kde smrky.
Další podzimní pohled, tentokrát opačným směrem. Foceno je to koncem září, v době, kdy se ještě držely vysoké (skoro letní) teploty, ale lesy se už pomalu barvily.
Vzdušná perspektiva krásně oddělovala jednotlivé kopce a hory, takže těch několik minut s pěkným světlem byly hotové fotografické orgie.
Související odkazy: