Milán – památky města módy

26. 5. 2013 | zobrazeno 23188×


[Itálie] Severoitalská metropole Milán je známá především jako město módy. Pár zajímavých památek se tady najde i pro běžného turistu, i když větší malebností oplývá nedaleké Bergamo.

Il Duomo, MilánIl Duomo, Milánkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Symbolem Milána a jednoznačně největším turistickým lákadlem je katedrála Narození Panny Marie, známější spíše jako Il Duomo. Stavba byla zahájena v roce 1386 na místě stržených tří budov, a táhla se po dlouhá století. Hlavním materiálem je bílý mramor.

Il Duomo, MilánIl Duomo, Milánkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Budova byla finálně dokončena až v roce 1965, je tak směsicí nejrůznějších stylů a architektonických řešení. Hlavní část je gotická, poměrně velký vliv měl renesanční styl. Výsledkem je hlavní prostor, který pojme 40 tisíc lidí, 146 nádherně zdobených vitrážových oken, 135 věžiček a více jak tři tisícovky soch. Návštěvníkům je přístupná i střecha, ze které je hezký pohled jak na okolní město lemované zaledněnými vrcholky Alp (a vidět jdou i ty Švýcarské), tak na konstrukční řešení katedrály.

Il Duomo, MilánIl Duomo, Milánkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Chrámová loď je vysoká 45 metrů, a interiér kostela skrývá například slavnou sochu sv. Bartolomea, několik sarkofágů, kryptu s pozůstatky sv. Karla Boromejského a jednou za rok je zde možné spatřit hřebík, kterým byla údajně Ježíšova pravá ruka přibita ke kříži.

Galleria Vittorio Emanuele IIGalleria Vittorio Emanuele IIkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na severní náměstí Piazza del Duomo najdeme nákupní galerii Viktora Emanuela II. Tvoří ji 200 a 100 m dlouhé zastřešené pasáže v půdorysu kříže, skrývající především obchody s luxusním zbožím, ale i sedmihvězdičkový hotel.

Castello SforzescoCastello Sforzescokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Castello Sforzesco, dřívější sídlo milánského védody, postavil v dnešní podobě v 15. století Francesco Sforza, obranné zařízení hradu navrhoval Leonardo da Vinci. Dnes zde sídlí hned deset muzeí.

Galleria Vittorio Emanuele IIGalleria Vittorio Emanuele IIkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Itálie

Fotogalerie San Marino

Zdivočelá země Calanchi di Atri

Benátky (skoro) liduprázdné

Rocca Calascio – majestátní hrad a kaple na úbočí Gran Sasso

San Marino – miniaturní stát na vrcholu hory

Pitigliano, Orvieto a další etruská romantika

Civita di Bagnoregio - umírající město

Sorano - kamenné město na skalách

San Gimignano - město kamenných věží

Do srdce Toskánska

Všechny barvy Burana

Benátky ve víru karnevalu

Bergamo, skrytá perla Lombardie

Řím - věčné město

Milán - památky města módy

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Italy průvodce Lonely PlanetItaly The Best of průvodce Lonely Planet Benátky a Benátsko průvodce Lonely Planet Florencie a Toskánsko průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace