Bergamo – skrytá perla Lombardie

5. 5. 2013 | zobrazeno 44409×


[Itálie] Zhruba stotisícové město Bergamo ležící nedaleko Milána je pro mnoho lidí známé jen jako letiště nízkonákladových aerolinií. Přitom jde o nádherné město plné památek a hlavně zvláštní scénické krásy.

Bergamo v proudu časuBergamo v proudu časukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Bergamo tvoří dvě v podstatě oddělené části: opevněné horní město Città Alta, tyčící se na jednom z kopečků nad spodním městem Città Bassa. Kopce připomíná i jeho jméno: původní berg-heim znamená Město na kopci. Založeno bylo nejspíše Kelty, kterým přišla vhod strategická poloha s výhledem do údolí řek Brembo a Serio.

Città Alta, BergamoCittà Alta, Bergamokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na sklonku 3. století se zde usídlili Římané a postupem času ve městě – už s latinským jménem Bergomum – vystavěli mnohé budovy, ze kterých se však dodnes zachovaly maximálně základy. Vybudováno bylo také mohutné opevnění, které ale bylo později přestavěno – nicméně některé části původních římských zdí (které městu daly na počátku středověku přívlastek operibus munitae, "obklopené zdí") se dochovaly dosud. Jejich dnešní podobu, bezesporu dominantní obrazu města, jim však dali až na přelomu 16. a 17. století Benátčané.

Città Alta, BergamoCittà Alta, Bergamokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Již na počátku středověku vzniklo rozdělení města na dvě části, přičemž Città Alta mělo význam duchovní (sídlilo zde biskupství) a politický, zatímco Città Bassa bylo centrem výroby a ekonomiky. Dá se říct, že tak tomu zůstalo dodnes.

BergamoBergamokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Krásné výhledy na Città Alta jsou z úbočí kopce San Vigilio, i když najít ničím nerušený pohled není až tak jednoduché, protože většina svahů je zastavěných či oplocených. Pozemky se v této části města údajně prodávají za ceny začínající na 5 tis. EUR za metr čtvereční.

BergamoBergamokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Obě města spojuje kromě silnic a schodů také pozemní lanovka funicular, další funicular pak spojuje Città Alta s kopcem San Vigilio. Právě od jeho horní zastávky je hodně pěkný pohled na věže nejrůznějších tvarů, tyčících se nad kamenné domy a střechy Città Alta. Obzvlášť kouzelný je při východu slunce, kdy jsou ulice města ještě bez turistů.

BergamoBergamokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vrchol San Vigilio je korunován hradem (který je přístupný, avšak přímo z něj moc hezké výhledy nejsou) a ze všech stran obestavěn. I tady jsou mnohé domy a kostely docela staré a malebné.

Piazza Vechia, BergamoPiazza Vechia, Bergamokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Centrem Città Alta je náměstí Piazza Vechia, kterému dominuje věž Torre del Campanone, vždy v deset hodin večer tradičně odbíjející uzavření bran horního města. Přes den slouží jako vyhlídková věž, ale počet vstupenek je omezen.

Palazzo della Ragione, BergamoPalazzo della Ragione, Bergamokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Severní straně náměstí dominuje bílý Palazzo Nuevo, navržený v 17. století (a dostavěný roku 1928), dnes sloužící jako knihovna. Na protější straně náměstí najdeme oblouky a podloubí Palazzo della Ragione, postaveného ve 12. století jako radnice. Jeho fasáda je vyzdobena benátským lvem sv. Marka – to připomíná, že ač Bergamo leží blízko Milána, historicky bylo mnohem více spjato právě s Benátkami. Bývalá radnice není jediným místem, kde okřídleného lva najdeme. Další zajímavostí jsou sluneční hodiny.

Piazza del Duomo, BergamoPiazza del Duomo, Bergamokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Podloubím projdeme na Piazza del Duomo, na které shlížejí dvě významné stavby: bergamská katedrála a bazilika Santa Maria Maggiore, respektive její kaple Cappella Colleoni. Katedrála, nebo-li Duomo di Bergamo, byla postavena již v 9. století, ale od té doby několikrát rozsáhle přestavěna – celkově se dá zařadit do barokního stylu, ale neoklasicistní průčelí je z roku 1889.

Santa Maria Maggiore, BergamoSanta Maria Maggiore, Bergamokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Historicky významnější je bazilika Santa Maria Maggiore, založená roku 1137. Krásně zdobený je interiér hlavní kostelní lodě, ale doslova perlou je renesanční kaple Cappella Colleoni, postavená roku 1476 na popud Bartolomea Colleoni, představitele zdejší významné rodiny (který zde byl posléze pohřben).

Città Alta, BergamoCittà Alta, Bergamokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Bergamo je nejrůznějších památek plné, ale své kouzlo mají i obyčejné uličky a jejich zákoutí, obchůdky, svůdně vonící pekárny a cukrárny…

La Rocca, BergamoLa Rocca, Bergamokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Hezký výhled na město, trochu jiným směrem než ze San Vigilio, je také z hradeb pevnosti La Rocca nad bývalým klášterním komplexem San Agostino.

BergamoBergamokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Itálie

Fotogalerie San Marino

Zdivočelá země Calanchi di Atri

Benátky (skoro) liduprázdné

Rocca Calascio – majestátní hrad a kaple na úbočí Gran Sasso

San Marino – miniaturní stát na vrcholu hory

Pitigliano, Orvieto a další etruská romantika

Civita di Bagnoregio - umírající město

Sorano - kamenné město na skalách

San Gimignano - město kamenných věží

Do srdce Toskánska

Všechny barvy Burana

Benátky ve víru karnevalu

Bergamo, skrytá perla Lombardie

Řím - věčné město

Milán - památky města módy

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Italy průvodce Lonely PlanetItaly The Best of průvodce Lonely Planet Benátky a Benátsko průvodce Lonely Planet Florencie a Toskánsko průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace