Řím - věčné město

7. 12. 2009 | zobrazeno 17744×


[Itálie] Hlavní město Itálie, Řím, neboli také věčné město. Obrovské seskupení památek všeho druhu a stáří – antická fóra, středověké kostely nebo prostě obyčejné uličky se zvláštní atmosférou. A také již v časném březnu krásné jarní počasí. [části textů převzaty z Wikipedie]

KoloseumKoloseumkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Koloseum, původně Flaviovský amfiteátr, je největší amfiteátr, který byl kdy v římské říši postaven. Je to jedno z velkých děl římské architektury a římského stavitelství. Jeho stavba začala mezi lety 70 a 72 n. l. za římského císaře Vespasiana a byla dokončena v roce 80 n. l. za Tita. Za vlády Domitiana (81–96) byly provedeny některé další úpravy.

San Giovanni in LateranoSan Giovanni in Lateranokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Bazilika Nejsvětějšího Spasitele a sv. Jana Křtitele a Jana Evangelisty, známější jako bazilika sv. Jana v Lateráně (San Giovanni in Laterano) je jednou ze čtyř římských patriarchálních bazilik. Uvnitř se nachází stolec (cathedra) římského biskupa, tj. papeže, a proto je právě tento kostel (a nikoli vatikánská bazilika sv. Petra) římskou katedrálou. Tuto skutečnost zdůrazňuje titul omnium urbis et orbis ecclesiarum mater et caput (matka a hlava všech kostelů Města (Říma) a světa). Je zde pohřbeno 6 papežů.

San ClementeSan Clementekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Kostel San Clemente skrývá především katakomby, kde člověk prochází vrstvičku po vrstvě historií Říma.

Stadion na PalatinuStadion na Palatinukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Forum Romanum bylo v dobách antického Říma centrem všeho dění. Nacházelo se zde mnoho trhů, chrámů, bazilik, vítězných oblouků, ale také místa, kde působili řečníci a politici. V současně době naleznete na Foru Romanu jen ruiny památek pocházejících převážně z doby starověkého Říma, které byly přímým svědkem světových dějin. V blízkosti se nachází Koloseum, Palantinus a Traianovo forum. Celým Forem Romanem také prochází hlavní římská ulice Via Sacra spojující pahorek Kapitol s Koloseem.

Forum RomanumForum Romanumkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pohled na hlavní ulici Fora Romana z jedné z četných vyhlídek.

Maxentiova bazilikaMaxentiova bazilikakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Maxentiova bazilika (Basilica di Massenzio) byla velká budova v severní části římského Fora Romana. V některé literatuře se může objevit také pod názvy Basilica Nova ("nová bazilika"), Constantinova bazilika nebo Bazilika Maxentia a Constantina. Jedná se vůbec o jednu z posledních velkolepých staveb, která připomíná velikost římského impéria a jeho architektury.

Chrám Antonina a FaustinyChrám Antonina a Faustinykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Chrám Antonina a Faustiny (Tempio di Antonino e Faustina) je antický chrám, jenž se nachází v severní části římského Fora Romana u slavné cesty Via Sacra. Je to jeden z římských chrámů, které byly časem přeměněny na kostely, a proto v dnešní době naleznete tuto stavbu také pod názvem San Lorenzo in Miranda. Chrám nechal vystavět římský císař Antoninus Pius pro svou zesnulou manželku Faustinu, kterou hluboce miloval. Často prohlašoval, že by raději žil na poušti s ní, než v krásném paláci bez ní.

Traianova tržniceTraianova tržnicekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pohled na Traianovu tržnici z Fora Romana.

Piazza NavonaPiazza Navonakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Staré náměstí, postavené na místě Domitiánského stadia. Dnes je zde významná barokní architektura, několik fontán a obelisk.

KoloseumKoloseumkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Původně bylo schopno pojmout 50000 sedících diváků a bylo užíváno ke gladiátorským zápasům a veřejným podívaným. Vedle gladiátorských her se zde pořádaly i naumachie (stylizované námořní bitvy), zápasy s divou zvěří, popravy, rekonstrukce známých bitev a dramata založená na klasické mytologii.

Castel San AngeloCastel San Angelokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Hrad San Angelo (s přiléhajícím stejnojmenným mostem) byl postaven jako mauzoleum pro císaře Hadriana a jeho rodinu. Nyní je v něm umístěno muzeum.

Svatopetrské náměstíSvatopetrské náměstíkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Svatopetrské náměstí (Piazza San Pietro) je hlavní vatikánské náměstí ležící před bazilikou sv. Petra. Patří k nejkrásnějším veřejným prostranstvím na světě. Dnešní monumentální podobu dostalo za papeže Alexandra VII. (1655-1667). Ten ještě v den, kdy byl zvolen papežem, požádal Gianlorenza Berniniho, aby zpracoval nové úpravy náměstí. Náměstí se skládá ze dvou prostranství, většího elipsovitého a menšího lichoběžníkového. Sedmnáct metrů širokou kolonádu tvoří vždy čtyři dórské sloupy v řadě o výšce patnácti metrů (celkem pak 284 sloupů a 88 pilířů). Na horní římse kolonády jsou umístněny sochy svatých, po sedmdesáti na každé straně.[1] Ideovým svorníkem sochařské výzdoby je socha Krista Spasitele nad středen fasády baziliky sv. Petra. Náměstí má kapacitu zhruba 400.000 lidí a v jeho středu se tyčí obelisk vysoký 25 metrů a vážící 331 tun. Vedle obelisku jsou na náměstí i fontány od Carla Maderna.

Výhled z kupole svatopeterské bazilikyVýhled z kupole svatopeterské bazilikykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vatikán (oficiálně Městský stát Vatikán) je nejmenším nezávislým státem světa (0,44 km², 921 obyvatel) tvořícím enklávu uprostřed Říma. Je sídlem Svatého stolce, nejvyšší autority katolické církve. Zřízením jde o absolutistickou teokracii, v čele tohoto státu stojí římský biskup neboli papež. Vlastní území Vatikánu zahrnuje baziliku sv. Petra a Svatopetrské náměstí s Apoštolským palácem, přiléhajícími budovami a Vatikánskými zahradami. Dále k Vatikánu náleží ještě exteritoriální území se zvláštním statutem, mezi něž patří papežské baziliky (do roku 2008 zvané patriarchální) sv. Jana v Lateránu, sv. Pavla za hradbami a bazilika Panny Marie Větší a papežské letní sídlo v Castel Gandolfo.

Santa Maria Maggiore Santa Maria Maggiore koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Santa Maria Maggiore (neboli Sv. Panna Maria větší) je další z patriachálních bazilik.

Související odkazy

Fotogalerie Itálie

Fotogalerie San Marino

Zdivočelá země Calanchi di Atri

Benátky (skoro) liduprázdné

Rocca Calascio – majestátní hrad a kaple na úbočí Gran Sasso

San Marino – miniaturní stát na vrcholu hory

Pitigliano, Orvieto a další etruská romantika

Civita di Bagnoregio - umírající město

Sorano - kamenné město na skalách

San Gimignano - město kamenných věží

Do srdce Toskánska

Všechny barvy Burana

Benátky ve víru karnevalu

Bergamo, skrytá perla Lombardie

Řím - věčné město

Milán - památky města módy

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Italy průvodce Lonely PlanetItaly The Best of průvodce Lonely Planet Benátky a Benátsko průvodce Lonely Planet Florencie a Toskánsko průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace