Řím - věčné město
7. 12. 2009 | zobrazeno 17957×[Itálie] Hlavní město Itálie, Řím, neboli také věčné město. Obrovské seskupení památek všeho druhu a stáří – antická fóra, středověké kostely nebo prostě obyčejné uličky se zvláštní atmosférou. A také již v časném březnu krásné jarní počasí. [části textů převzaty z Wikipedie]
Koloseumkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Koloseum, původně Flaviovský amfiteátr, je největší amfiteátr, který byl kdy v římské říši postaven. Je to jedno z velkých děl římské architektury a římského stavitelství. Jeho stavba začala mezi lety 70 a 72 n. l. za římského císaře Vespasiana a byla dokončena v roce 80 n. l. za Tita. Za vlády Domitiana (81–96) byly provedeny některé další úpravy.
San Giovanni in Lateranokoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Bazilika Nejsvětějšího Spasitele a sv. Jana Křtitele a Jana Evangelisty, známější jako bazilika sv. Jana v Lateráně (San Giovanni in Laterano) je jednou ze čtyř římských patriarchálních bazilik. Uvnitř se nachází stolec (cathedra) římského biskupa, tj. papeže, a proto je právě tento kostel (a nikoli vatikánská bazilika sv. Petra) římskou katedrálou. Tuto skutečnost zdůrazňuje titul omnium urbis et orbis ecclesiarum mater et caput (matka a hlava všech kostelů Města (Říma) a světa). Je zde pohřbeno 6 papežů.
San Clementekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Kostel San Clemente skrývá především katakomby, kde člověk prochází vrstvičku po vrstvě historií Říma.
Stadion na Palatinukoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Forum Romanum bylo v dobách antického Říma centrem všeho dění. Nacházelo se zde mnoho trhů, chrámů, bazilik, vítězných oblouků, ale také místa, kde působili řečníci a politici. V současně době naleznete na Foru Romanu jen ruiny památek pocházejících převážně z doby starověkého Říma, které byly přímým svědkem světových dějin. V blízkosti se nachází Koloseum, Palantinus a Traianovo forum. Celým Forem Romanem také prochází hlavní římská ulice Via Sacra spojující pahorek Kapitol s Koloseem.
Forum Romanumkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Pohled na hlavní ulici Fora Romana z jedné z četných vyhlídek.
Maxentiova bazilikakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Maxentiova bazilika (Basilica di Massenzio) byla velká budova v severní části římského Fora Romana. V některé literatuře se může objevit také pod názvy Basilica Nova ("nová bazilika"), Constantinova bazilika nebo Bazilika Maxentia a Constantina. Jedná se vůbec o jednu z posledních velkolepých staveb, která připomíná velikost římského impéria a jeho architektury.
Chrám Antonina a Faustinykoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Chrám Antonina a Faustiny (Tempio di Antonino e Faustina) je antický chrám, jenž se nachází v severní části římského Fora Romana u slavné cesty Via Sacra. Je to jeden z římských chrámů, které byly časem přeměněny na kostely, a proto v dnešní době naleznete tuto stavbu také pod názvem San Lorenzo in Miranda. Chrám nechal vystavět římský císař Antoninus Pius pro svou zesnulou manželku Faustinu, kterou hluboce miloval. Často prohlašoval, že by raději žil na poušti s ní, než v krásném paláci bez ní.
Traianova tržnicekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Pohled na Traianovu tržnici z Fora Romana.
Piazza Navonakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Staré náměstí, postavené na místě Domitiánského stadia. Dnes je zde významná barokní architektura, několik fontán a obelisk.
Koloseumkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Původně bylo schopno pojmout 50000 sedících diváků a bylo užíváno ke gladiátorským zápasům a veřejným podívaným. Vedle gladiátorských her se zde pořádaly i naumachie (stylizované námořní bitvy), zápasy s divou zvěří, popravy, rekonstrukce známých bitev a dramata založená na klasické mytologii.
Castel San Angelokoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Hrad San Angelo (s přiléhajícím stejnojmenným mostem) byl postaven jako mauzoleum pro císaře Hadriana a jeho rodinu. Nyní je v něm umístěno muzeum.
Svatopetrské náměstíkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Svatopetrské náměstí (Piazza San Pietro) je hlavní vatikánské náměstí ležící před bazilikou sv. Petra. Patří k nejkrásnějším veřejným prostranstvím na světě. Dnešní monumentální podobu dostalo za papeže Alexandra VII. (1655-1667). Ten ještě v den, kdy byl zvolen papežem, požádal Gianlorenza Berniniho, aby zpracoval nové úpravy náměstí. Náměstí se skládá ze dvou prostranství, většího elipsovitého a menšího lichoběžníkového. Sedmnáct metrů širokou kolonádu tvoří vždy čtyři dórské sloupy v řadě o výšce patnácti metrů (celkem pak 284 sloupů a 88 pilířů). Na horní římse kolonády jsou umístněny sochy svatých, po sedmdesáti na každé straně.[1] Ideovým svorníkem sochařské výzdoby je socha Krista Spasitele nad středen fasády baziliky sv. Petra. Náměstí má kapacitu zhruba 400.000 lidí a v jeho středu se tyčí obelisk vysoký 25 metrů a vážící 331 tun. Vedle obelisku jsou na náměstí i fontány od Carla Maderna.
Výhled z kupole svatopeterské bazilikykoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Vatikán (oficiálně Městský stát Vatikán) je nejmenším nezávislým státem světa (0,44 km², 921 obyvatel) tvořícím enklávu uprostřed Říma. Je sídlem Svatého stolce, nejvyšší autority katolické církve. Zřízením jde o absolutistickou teokracii, v čele tohoto státu stojí římský biskup neboli papež. Vlastní území Vatikánu zahrnuje baziliku sv. Petra a Svatopetrské náměstí s Apoštolským palácem, přiléhajícími budovami a Vatikánskými zahradami. Dále k Vatikánu náleží ještě exteritoriální území se zvláštním statutem, mezi něž patří papežské baziliky (do roku 2008 zvané patriarchální) sv. Jana v Lateránu, sv. Pavla za hradbami a bazilika Panny Marie Větší a papežské letní sídlo v Castel Gandolfo.
Santa Maria Maggiore koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Santa Maria Maggiore (neboli Sv. Panna Maria větší) je další z patriachálních bazilik.
Související odkazy
Zdivočelá země Calanchi di Atri
Rocca Calascio – majestátní hrad a kaple na úbočí Gran Sasso
San Marino – miniaturní stát na vrcholu hory
Pitigliano, Orvieto a další etruská romantika
Civita di Bagnoregio - umírající město
Sorano - kamenné město na skalách
San Gimignano - město kamenných věží
Bergamo, skrytá perla Lombardie
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .