Civita di Bagnoregio – umírající město
21. 5. 2017 | zobrazeno 12613×[Itálie] Città che Muore – „Umírající město“. Takové označení si vysloužilo městečko Civita di Bagnoregio, jehož osud naplňuje eroze a sesuvy. Na skalním ostrohu se tyčí poslední zbytky kdysi bohatého města, které možná za pár desítek let podlehne zubu času úplně…
noční Civita di Bagnoregiokoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Civita di Bagnoregio byla založena Etrusky někdy v 7. století př. n. l. Z obranných důvodů město vyrostlo na skále, která se tyčí nad okolím – údolí řek Fosso di Bagnoregio a Fosso Torbido, které skalní ostroh ohraničují ze severu a jihu – převyšuje o zhruba dvě stovky metrů.
Piazza Colesanti, Civita di Bagnoregiokoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Prosperita města byla dána polohou na významné obchodní stezce (leží jen asi sto kilometrů od Říma), avšak již v dávné historii města se projevovalo jeho dnešní prokletí: geologické podmínky. Civita totiž byla vybudována v oblasti Valle dei Calanchi – nestabilního „badlandu“ s intenzivní erozí.
východ slunce za Civita di Bagnoregiokoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Město stojí na vrcholové plošině, tvořené asi dvě desítky metrů silnou vrstvou kvarterních ignimbritů, odolné vulkanické horniny. Pod ní však leží silnější (150-200 metrů mocné) vrstvy měkkých plio- až pleistocenních jílů. Jakmile eroze prorazí odolnou vrstvu, v měkkých jílech to už jde rychle.
Via San Maria del Cassero, Civita di Bagnoregiokoupit fotografii | poslat jako pohlednici
V kombinaci s občasnými zemětřeseními a zemědělským hospodařením, které tuto oblast odlesnilo a erozi akcelerovalo, se calanchi staly geologicky živou oblastí s celou plejádou různých typů svahových deformací, od murových proudů přes skalní řícení po hlubší sesuvy. Obyvatelé si souvislosti mezi svou činností a sesuvy všimli již ve 14. století, od kdy se snažili jejich negativní působení omezit.
Piazza San Donato, Civita di Bagnoregiokoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Moc to ale nepomohlo, a tak se roku 1819 naprostá většina města přestěhovala do sousedního Bagnoregia (název odkazuje na „Královské lázně“) a dnes zde trvale žije sotva desítka obyvatel. Ti se do městečka dostávají po mostu, stojícím na místě původní, dávno zřícené přístupové cesty. Z historických pramenů bylo identifikováno více jak 130 významných sesuvných událostí, ničivou silou vynikají ty v roce 1695 (po zemětřesení) a 1730 (kdy se zřítila celá jižní část města).
Civita di Bagnoregiokoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Od poloviny 19. století probíhají nejrůznější záchranné pokusy, které mají zbytek města stabilizovat, avšak k sesuvům a dalším pohybům dochází neustále. I tak ale Civita di Bagnoregio rozhodně stojí za návštěvu. V uličkách města to vypadá, jako by se zde čas před staletími zastavil, hlavní náměstíčko Piazza San Donato (na něž shlíží stejnojmenný kostel) není ani vydlážděné, a kamenné domy mají neuvěřitelný genius loci.
Piazza Colesanti, Civita di Bagnoregiokoupit fotografii | poslat jako pohlednici
V kostele San Donato je uložen „mluvící“ krucifix, který v době morové epidemie na sklonku 15. století promluvil k ženě a uklidnil ji, že modlitby budou vyslyšeny a nemoc brzy přejde…
Lubrianokoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Související odkazy
Zdivočelá země Calanchi di Atri
Rocca Calascio – majestátní hrad a kaple na úbočí Gran Sasso
San Marino – miniaturní stát na vrcholu hory
Pitigliano, Orvieto a další etruská romantika
Civita di Bagnoregio - umírající město
Sorano - kamenné město na skalách
San Gimignano - město kamenných věží
Bergamo, skrytá perla Lombardie
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .