Benátky ve víru karnevalu

19. 3. 2017 | zobrazeno 5801×


[Itálie] Tradiční karneval v Benátkách láká každoročně desítky tisíc návštěvníků, kteří zcela zaplní benátské uličky i náměstí, v nichž pózují stovky lidí v pestrobarevných maskách. Přestože v čase karnevalu jsou Benátky narvané ještě více než obvykle a každý snímek je boj o místo, záběr, scénu, pro spoustu fotografů se karneval stane jakousi drogou a vrací se sem každoročně.

molo San Marco | Benátkymolo San Marco | Benátkykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

I když mě baví hlavně focení krajin a hor, ideálně na odlehlých trecích, letos jsem neodolal nabídce volného místa a na notoricky známou akci se vydal také. Do Benátek jsme dorazili brzo ráno a přivítala nás vlezlá zima a mlha.

Santa Maria della SaluteSanta Maria della Salutekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ta se držela prakticky celý den, tedy i odpoledne, kdy se na nábřeží u náměstí San Marco začaly objevovat první masky. Jejich historie sahá až do 13. století, od té doby vznikla bohatá tradice s až přezdobenými kostýmy nejrůznějších typů, z nichž mnohé mají své názvy.

fotogalerie s maskami

východ slunce s Basilica di San Giorgio Maggiorevýchod slunce s Basilica di San Giorgio Maggiorekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V ulicích se tak prakticky jistě potkáte s medico della peste (morovým doktorem s typickým „zobákem“), pestrobarevným mattaccino, morettou bez rtů a mnohými dalšími maskami. Co však mají všechny společné, je úžasná zdobnost a propracovanost.

Piazza San MarcoPiazza San Marcokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V pátek bylo masek v ulicích málo, zato spousta fotografů a hlavně turistů, kteří se s nimi chtěli fotit, takže po marných bojích o nějakou pěknou kompozici jsem byl docela zklamán. Fotografický ráj ale přišel druhý den (v sobotu) ráno, kdy se vyjasnilo.

molo San Marco | Benátkymolo San Marco | Benátkykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na východ slunce jsem se vydal na nábřeží San Marco, vyfotit si ikonické gondoly s kostelem Basilica di San Giorgio Maggiore v pozadí, již před východem slunce ale bylo nábřeží plné nejen fotografů (najít místo na stativ před gondolami nebylo jen tak), ale hlavně masek.

Carnevale di VezeniaCarnevale di Vezeniakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ty ochotně pózovaly, snímky se svítícími lampami pěkně vycházely a hlavně zde nebyli turisté, takže byl prostor na focení, i když kolem každé masky stál hlouček fotografů.

Canal Grande a Santa Maria della SaluteCanal Grande a Santa Maria della Salutekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Focení masek na nábřeží jsem během východu slunce střídal s krajinářskými pohledy, třeba z konce přístaviště u mola Giardinetti na kostel Santa Maria della Salute na druhé straně Canal Grande.

Basilica di San Giorgio MaggioreBasilica di San Giorgio Maggiorekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Přes den jsme se přesunuli na nedaleké Burano a do Benátek se vrátily navečer, kdy byly ulice zcela zaplněny davy lidí. Těm jsem unikl na ostrov San Giorgio, kam jsem doplul chvíli před západem slunce.

Carnevale di VezeniaCarnevale di Vezeniakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Před bazilikou bylo jen pár turistů, ale hlavně několik masek, které ve spojení se zapadajícím sluncem a panoramatem Benátek daly vzniknout těm nejlepším záběrům.

Canal Grande z Ponte RialtoCanal Grande z Ponte Rialtokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Večer jsem se ještě uličkami probojoval k dalšímu ikonickému místu – mostu Ponte Rialto, jediné spojnici obou břehů Canal Grande v centru města. Tak tak jsem to stihl ještě s modrým nebem a červánky na západní straně.

noc v Benátkáchnoc v Benátkáchkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Z Benátek jsem nakonec odjížděl spokojený a po povedeném druhém dni pochopil, proč se sem někteří každoročně vrací. Až tak, že se sem na karneval ještě jednou, třeba obrok, podívám.

Piazza San MarcoPiazza San Marcokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Itálie

Fotogalerie San Marino

Zdivočelá země Calanchi di Atri

Benátky (skoro) liduprázdné

Rocca Calascio – majestátní hrad a kaple na úbočí Gran Sasso

San Marino – miniaturní stát na vrcholu hory

Pitigliano, Orvieto a další etruská romantika

Civita di Bagnoregio - umírající město

Sorano - kamenné město na skalách

San Gimignano - město kamenných věží

Do srdce Toskánska

Všechny barvy Burana

Benátky ve víru karnevalu

Bergamo, skrytá perla Lombardie

Řím - věčné město

Milán - památky města módy

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Italy průvodce Lonely PlanetItaly The Best of průvodce Lonely Planet Benátky a Benátsko průvodce Lonely Planet Florencie a Toskánsko průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace