Angkor Wat – v centru města bohů

1. 5. 2016 | zobrazeno 6741×


[Kambodža] Pod názvem Angkor si mnozí nepředstaví celé rozsáhlé pozůstatky obřího města, ale často jen tu stavbu nejznámější. Angkor Wat, chrám inspirovaný posvátnou hinduistickou horou Méru, ohromuje dnes stejně, jako před staletími, kdy byl postaven.

Angkor Wat před úsvitemAngkor Wat před úsvitemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Většina průvodců praví, že sledovat východ slunce za siluetami věží Angkor Watu je jedinečný a nevynechatelný zážitek. Pro nás to byla jediná příležitost, kdy jsme se podobnou radou řídili, a i když jsme čekali davy, skutečnost naše očekávání předčila. Na místě jsme byli asi hodinu před svítáním, i tak byla první řada u bazénku beznadějně obsazena a pár volných míst bylo jen po straně, a při focení byl o místo na stativ a výhled docela boj.

východ slunce za Angkor Watemvýchod slunce za Angkor Watemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Stejně se mi asi více scéna líbila o něco později (a kousek vedle), kdy již slunce vyšlo a zalévalo chrám krásně oranžovým světlem.

východ slunce za Angkor Watemvýchod slunce za Angkor Watemkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ve spojení s oparem tak vzniklo fotograficky dokonalé světlo a na místech, jako jsou menší stavby knihoven podél hlavní přístupové cesty, bylo lidí jen pár, takže šance na dobrou fotku výrazně rostly…

Angkor WatAngkor Watkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

výhled z Angkor Watuvýhled z Angkor Watukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Angkor Wat – obklopený 190 metrů širokým vodním příkopem ze všech stran – má několik pater. Po vystání fronty se dá vyjít i na nejvyšší z nich, odkud se otevírají výhledy do džungle v okolí.

reliéfy Angkor Watureliéfy Angkor Watukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Takřka všechny zdi v Angkor Watu jsou pokryty reliéfy, které znázorňují různé scény z eposů Mahábhárata, Rámájána i historických událostí Khmerské říše.

Angkor Wat z východuAngkor Wat z východukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

západ slunce u Angkor Watuzápad slunce u Angkor Watukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Do Angkor Watu jsme nakonec zamířili i na západ slunce (kdy zde je výrazně méně lidí než ráno), pěkné pohledy se naskýtali jak z východní strany (zezadu chrámu, v protisvětle), tak od jezírka před chrámem; to pravé je obecně – jak ráno, tak večer – méně zalidněné.

Angkor Wat z Phnom BakhengAngkor Wat z Phnom Bakhengkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Krásné výhledy na Angkor Wat, vystupující z džungle, se naskýtají z kopce Phnom Bakheng, jehož vrchol je korunován chrámem. Ideální dobou je západ slunce, což se rovná neuvěřitelným davům. Relativně nedávno byl počet návštěvníků v chrámu omezen na maximálně 300 současně, což znamená, že pokud si západ slunce chcete vychutnat na vrcholu, musíte sem dorazit aspoň tři hodiny předem a místo nahoře si držet… Naštěstí lze vykukující věže Angkor Watu zahlédnout i od konce sloní stezky na úbočí kopce; pro fotografy je podstatné, že 300mm objektiv je prakticky minimum pro aspoň trochu smysluplné zachycení stavby.

Související odkazy:

Fotogalerie Kambodža

Angkor - (nejen) fotografický průvodce po Městě bohů

Angkor Thom - opevněné královské město

Angkor Wat - v centru Města bohů

Svítání i soumrak u Sra Srang a Banteay Kdei

Ta Prohm - chrám v objetí džungle

Kampot - pepřem kořeněná architektura

Phnom Penh královský i pekelný

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Kambodža průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace