Angkor Thom – opevněné královské město

13. 8. 2016 | zobrazeno 6679×


[Kambodža] Ve Velkém městě, jak zní v překladu název Angkor Thomu, obepínají hradby zhruba deset kilometrů čtverečních chrámů a dalších staveb. Na vše dohlížejí trochu znepokojivě se tvářící majestátní obří kamenné hlavy.

BayonBayonkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Angkor Thom byl postaven na přelomu 11. a 12. století jako odpověď na vyplnění předcházejícího hlavního města Khmerské říše Čamy. Podle odhadů tady (a v blízkém okolí) žilo v době největší slávy okolo milionu lidí – v době, kdy evropská „velkoměsta“ měla desítky tisíc obyvatel…

západní brána | Angkor Thomzápadní brána | Angkor Thomkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Celé město chrání 8 metrů vysoké hradby v celkové délce dvanácti kilometrů, navíc ještě doplněné sto metrů širokým vodním příkopem. Dovnitř se dá dostat pěti branami, monumentálními dvacet metrů vysokými stavbami, ozdobenými množstvím soch. Z věže navíc na příchozí shlížejí obrovské hlavy, dohlížející na vstup do města.

sochy u jižní brány Angkor Thomusochy u jižní brány Angkor Thomukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vodní příkop před branami překonávají mosty, hlídané zástupem 54 bohů a 54 démonů po stranách. Mnohde jsou již sochy – zejména hlavy – samozřejmě rozbité, u nejpopulárnější, jižní brány jsou doplněny novými kopiemi.

BayonBayonkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ústřední stavbou města krále Džajavarmana VII. je Bayon, chrám s typicky pyramidovým tvarem, který má připomínat posvátnou horu Meru. Kromě typických basreliéfů – umístěných v celkové délce 1,2 km zejména v prvním a druhém ze tří pater – je známý hlavně pro 54 věží, z nichž shlíží vytesané kamenné hlavy; ty nejspíše představují Avalókitéšvaru.

Baphuon, výhled z horního patraBaphuon, výhled z horního patrakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Rozsáhlý chrám Baphuon, starší než zbytek města, byl v rámci rekonstrukce detailně zdokumentován, rozebrán doslova na jednotlivé kameny, které měly být po očištění vráceny na místo. Občanská válka přinesla zničení plánů, a tak archeologům zbyly hromady kamenů tvořící obří puzzle. Je neuvěřitelné, jak se jim i přesto podařilo chrám obnovit. Stavba je vysoká 43 metrů a vhodně oblečení návštěvníci se mohou pokochat výhledem z vrcholku do okolí.

basreliéfy Bayonubasreliéfy Bayonukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nedaleko se nachází několik menších chrámů – Preah Palilay, Tep Pranam, Preah Pithu, a zejména známé terasy: Sloní terasa a Terasa malomocného krále, ozdobené množstvím soch a reliéfů. Na obrovské rozloze Angkor Thomu toho je samozřejmě mnohem víc, takže klidně se mezi hradbami dá strávit celý den, půl dne je naprosté minimum.

vodní buvoli v příkopu Angkor Thomuvodní buvoli v příkopu Angkor Thomukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

A pár (nejen fotografických) tipů na závěr. Většina lidí – na základě rady z průvodců – míří na Bayon brzy ráno, respektive do Angkor Thomu jako celku dopoledne. Tehdy je prakticky nemožné vyfotit například jižní bránu a okolní sochy bez autobusů, motorek, kol a turistů. Pokud se sem ale vydáte odpoledne, bude tu mnohem klidněji a šance na pěkné fotky větší. Pokud si budete chtít odpočinout od davů, vydejte se po cestě vedoucí po hradbách. Tam nepotkáte prakticky nikoho, možná pár místních, a monumentálními branami se budete moci kochat sami...

západní brána | Angkor Thomzápadní brána | Angkor Thomkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Kambodža

Angkor - (nejen) fotografický průvodce po Městě bohů

Angkor Thom - opevněné královské město

Angkor Wat - v centru Města bohů

Svítání i soumrak u Sra Srang a Banteay Kdei

Ta Prohm - chrám v objetí džungle

Kampot - pepřem kořeněná architektura

Phnom Penh královský i pekelný

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Kambodža průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace