Angkor – (nejen) fotografický průvodce městem bohů

18. 4. 2016 | zobrazeno 7455×


[Kambodža] Pozůstatky královského města Angkor, rozkládající se na ploše zhruba 400 kilometrů čtverečních, jsou hlavním turistickým lákadlem Kambodže. Každoročně je navštíví více než dva milionů návštěvníků (z nichž 99 % míří do výrazně menší centrální oblasti s největší koncentrací chrámů), mezi nimi množství fotografů, majících představu nafotografování podobně dokonalých snímků, jaké objevili na internetu. Je to ale vůbec možné?

před úsvitem | Angkor Watpřed úsvitem | Angkor Watkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Při plánování jakékoliv cesty se samozřejmě dívám na fotky z lokalit, kam se chystám, a tajně doufám, že se mi podaří nafotit (minimálně) stejně povedené snímky, jaké vygoogluji. Realita cestovatelské fotografie je samozřejmě jiná, ale v koutku duše vždy naděje zůstává. Nejinak tomu bylo i před cestou do Kambodži, kde byl Angkor hlavním cílem. O samotném městě toho bylo napsáno mnoho, takže jen stručně. V Angkoru, hlavním městě Khmerské říše, žilo v době největšího rozkvětu – v 11. a 12. století – okolo milionu lidí. Po úpadku ve století 13. a 14. bylo z větší části město opuštěno a postupně jej téměř pohltila džungle, až jej v 19. století pro svět znovuobjevil Henri Mouhot. Během 20. století pak – s většími a menšími úspěchy a přestávkami – probíhá archeologický výzkum a rekonstrukce chrámů. Hustá džungle ale určitě stále skrývá mnohá tajemství… Východiskem do Angkoru je nedaleký Siem Reap, město zcela žijící z turistického ruchu. My k ubytování zvolili Happy Guesthouse (a můžeme doporučit včetně restaurace; přestože je doporučovaný Lonely Planet, ceny jsou mírné a jídla dobré, i ubytování patří k těm lepším za pořád pěknou cenu).

reliéfy v Bayonureliéfy v Bayonukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vstupenky do Angkoru se prodávají na jeden (20 USD), tři (40 USD) dny nebo týden (60 USD). Vzhledem k rozloze města a množství památek je vstup na jeden den nesmysl, tři dny na hlavní atrakce stačí, a pro fotografa se může hodit i týdenní vstupné (to umožňuje navštívit i vzdálenější lokality, vstup navíc platí na dny, ne týden v kuse, takže památky lze proložit jinými aktivitami).

BayonBayonkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Možnosti dopravy po lokalitě jsou pestré. My se jeden den nechali jen ráno zavést k Angkor Watu a pak chodili pěšky; s klidným svědomím tuhle variantu můžu nedoporučit – jednak je samotná cesta tam a zpět z města k památkám relativně drahá (a za tuk-tuka na celý den dáte asi o tři dolary více), vzdálenosti i mezi blízkými chrámy jsou poměrně velké, a chodit za spalujícího vedra po silnicích v prachu a výfukových plynech projíždějících aut a autobusů není moc příjemné. Docela dobrou volbou je kolo (za pár dolarů na den jej půjčují leckde ve městě), pro fotografa je nevýhodou nutnost vstát velmi brzo a k chrámům na východ slunce jet za tmy, což může být docela nepříjemné. Nejlepší možností je tuk-tuk, kam se vejdou až čtyři lidi, na den stojí cca 15-20 USD.

Ta ProhmTa Prohmkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

A teď už k focení: ony ideální vysněné fotky je v Angkoru těžké udělat, a to hlavně kvůli lidem. Ty miliony turistů se koncentrují do hlavní sezóny, kdy je v Angkoru opravdu hodně plno. Vzhledem k orientaci jednotlivých chrámů existuje ideální doba k návštěvě (a focení), to ale kromě vás samozřejmě ví tisíce dalších lidí. Základním pravidlem je proto jezdit na východ či západ slunce přesně tam, kam se v průvodcích doporučuje být v opačnou část dne. Povýchodové a předzápasové světlo je pěkné všude a máte aspoň šanci, že o místo na stativ nebudete muset bojovat a v záběru nebudete neustále mít desítky Číňanů či Japonců fotících selfíčka v pěti různých pózách, skupinových variantách a postupně na tři různé přístroje.

před branou Angkor Thompřed branou Angkor Thomkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na jaké vybavení nezapomenout (a co naopak nebrat)? Základem je širokoúhlý objektiv. 99 % fotek, které jsem zde vyfotil, byly s ohniskem do 15 mm (na APS), delší využijete prakticky jen na detaily. Důležitý je stativ, s výjimkou pár prostor není jeho používání omezeno a vzhledem k podmínkám, kdy chrámy – částečně skryté džunglí – jsou často ve stínu, zatímco jinde svítí slunce, je prakticky nutností focení více expozic a jejich následné skládání.

východ slunce | Sra Srangvýchod slunce | Sra Srangkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Více informací a tipů k jednotlivým chrámům je v samostatných fotočláncích:

Související odkazy:

Fotogalerie Kambodža

Angkor - (nejen) fotografický průvodce po Městě bohů

Angkor Thom - opevněné královské město

Angkor Wat - v centru Města bohů

Svítání i soumrak u Sra Srang a Banteay Kdei

Ta Prohm - chrám v objetí džungle

Kampot - pepřem kořeněná architektura

Phnom Penh královský i pekelný

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Kambodža průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace