Travertinový zázrak Pamukkale, Hierapolis a Side – turecké památky z doby antiky

3. 11. 2013 | zobrazeno 16609×


[Turecko] Bělostné travertinové terasy Pamukkale patří k nejznámějším přírodním perlám Turecka. A i když mnohé návštěvnické popisy vyjadřují zklamání z davů lidí a umělých úprav areálu, Pamukkale má stále mimořádné kouzlo a i kvůli rozvalinám antických staveb stojí za návštěvu.

Červánky nad PamukkaleČervánky nad Pamukkalekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Bílé útesy vytvořila teplá minerální voda, bohatá na vápník. Ten se po tisíciletí ukládal na hraně skalního útesu, tyčícího se nad stejnojmennou vesnicí, až vytvořil vrstvy desítku metrů mocné. A v nich voda vymodelovala nejrůznější bazénky, oddělené úzkými hřbítky.

PamukkalePamukkalekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vápencové terasy zabírají několik hektarů a spolu s antickými památkami Hierapolis jsou zapsány na seznamu UNESCO. Přístupné jsou dvěma vchody po zaplacení relativně vysokého vstupného (cca 250 Kč), avšak otevírací doba je nonstop, takže zde člověk může strávit klidně celý den či noc.

Pamukkale při západu sluncePamukkale při západu sluncekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

A jak je to se zdejší atmosférou? Mnohé průvodce píší „rozlučte se s představou, že pořídíte takové fotky, jaké jsou na pohlednicích.“ To podle mě není pravda – možné to je. Stačí se do areálu vydat při svítání či soumraku, kdy zde sice nebudete úplně sami, ale rozhodně tu nebývá takový nával, jako přes den, kdy do Pamukkale míří desítky autobusů cestovních kanceláří.

PamukkalePamukkalekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vzhledem k velké oblibě koupání v horké a zdraví prospěšné vodě zde Turci v uplynulých desetiletích vybudovali množství bazénků umělých. Ty jsou také jedinými, do kterých se může – z přírodních útvarů vás rychle vyžene pískot hlídačů.

Pamukkale při západu sluncePamukkale při západu sluncekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

To je tudíž výhodou pro focení – zatímco bazénky podél cesty od jižního vchodu jsou v neustálém obležení lidí (a večer i nasvíceny), dále a výše u hrany v nich nikdo nezavazí a při západu slunce ani moc lidí nechodilo po chodnících okolo. To mi – i díky ideální poloze vzhledem ke slunci- umožnilo pořídit „žánrové“ obrázky bez lidí.

HierapolisHierapoliskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pamukkale však nejsou jen přírodní zajímavosti. Místo si k založení sídla vybral již dvě století př. n. l. král Eumenes II. Hierapolis (v překladu „svaté město“) bylo známé právě díky léčivé vodě a zde působícím lékařům.

HierapolisHierapoliskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Historie zde zanechala pestrý mix prvků římských, židovských i křesťanských, spojených v jeden anatolský celek. Centrem Hierapolis byl pravděpodobně posvátný bazén, který se zachoval dodnes a stále je zde možné si zaplavat.

HierapolisHierapoliskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Mezi další památky patří pozůstatky byzantského kostela, Apollonova chrámu (kde údajně byla věštírna, stejně jako třeba v Delfách), kolonáda lemovaná sloupy či množství krypt a hrobek.

HierapolisHierapoliskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vše jsou zbytky, které zůstaly po velkém zemětřesení v roce 1354, město - ve kterém v době rozkvětu žilo přes sto tisíc lidí - však bylo kvůli nájezdům i dřívějším zemětřesením opuštěno již dříve.

Amfiteátr v HierapolisAmfiteátr v Hierapoliskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Docela ohromující je v 70. letech minulého století restaurovaný amfiteátr divadla, které údajně pojmulo až 12 tisíc sedících diváků.

antické ruiny v Sideantické ruiny v Sidekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Další podobný – a dokonce ještě o něco větší – amfiteátr stojí v přímořském městečku Side. Do tohoto, postaveného ve 2. století př. n. l., se vešlo diváků 15 tisíc a představuje tak jednu z největších řeckořímských památek v Malé Asii.

Apollonův chrám, SideApollonův chrám, Sidekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zejména po setmění, ve světle reflektorů, vyniknou další památky na dávná období – kolonády, dlážděné ulice, a zejména hezky rekonstruovaný Apollonův chrám, stojící nedaleko přístavu. Side je památek plné a na rozvaliny tu člověk narazí skoro na každém kroku.

přístav, Alanyapřístav, Alanyakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Oblíbeným letoviskem v této části tureckého pořeží je Alanya, jejíž jednoznačnou dominantou je pevnost, tyčící se na kopci mezi západní a východní částí města. Samotná pevnost až tak moc zajímavá není, avšak od jejích hradeb (a dokonce i bez placení vstupného, stačí zůstat v prostorách vnější pevnosti) je krásný výhled na mořský záliv a západní část města.

Alanya, výhled od pevnostiAlanya, výhled od pevnostikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Turecko

Istanbul, město na hranici kontinentů

Travertinový zázrak Pamukkale a antické památky tureckého pobřeží

Kappadokie, země podivuhodných skalních útvarů

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Turecko průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace