Cordillera Real – trek k laguně Chillata

10. 12. 2017 | zobrazeno 4377×


[Bolívie] Městečko Sorata ležící na úpatí pohoří Cordillera Real je východiskem k několika trekům, z nichž nejpopulárnější vede k lagunám Chillata a Glacial pod věčně bílými špičkami šestitisícovek Illampu a Ancohuma.

Nevado AncohumaNevado Ancohumakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Cordillera Real je asi 125 kilometrů dlouhý hřeben, součást horského pásma, které z východní strany lemuje náhorní plošinu altipláno a odděluje ji od amazonské nížiny. Nejvyšším vrcholem je Nevado Illimani (6 438 m n. m.), nad šest tisíc metrů dosahuje ještě dalších sedm vrcholů včetně dvojice Ancohuma a Illampu, které se tyčí právě nad Soratou.

údolí nad Soratouúdolí nad Soratoukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dvoutisícová Sorata je obklopena políčky a dnes je zemědělství (v čele s pěstováním koky) hlavní obživou místních. V koloniálních dobách zažilo město větší slávu, když leželo na spojnici La Pazu a nižších oblastí Yungas s kaučukovníkovými plantážemi. V okolí jsou navíc (dodnes) zlaté doly.

lamy pod Chillatoulamy pod Chillatoukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dnes je město poněkud ospalé, ale z La Pazu (vzdáleného asi tři až čtyři hodiny jízdy) se míří poměrně dost turistů na treky. Nejpopulárnější (protože nejbezpečnější a nejsnažší) je výšlap k jezeru Chillata, odkud se dá pokračovat až do pěti tisíc k laguně Glacial, do níž se odlamují kusy ker z ledovce Illampu.

laguna Chillatalaguna Chillatakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dnes je trek ještě snadnější tím, že se dá vyjet autem minimálně do tří čtvrtin cesty k Chillatě. My si to vyšli celé pěšky a v tropickém horku to není úplně sranda (Sorata je 2700 m n. m., Chillata 4200 m n. m.).

GloriolaGloriolakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Začátkem září byly hory většinou v mracích, většina vlhkosti tady totiž stoupá z nedaleké amazonské pánve, a výhledy na zaledněné vrcholky tak pro nás byly vzácností. Na druhou stranu občas mlha, mraky a slunce vytvořily zajímavé efekty…

nad Chillatounad Chillatoukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Hodně pěkný výhled (nejen na bílé hory, ale hlavně na lagunu Chillatu a políčka na úbočí údolí Soraty) se naskýtá ze skalnatého hřebínku, který se vypíná asi sto výškových metrů nad Chillatou.

úplněk u Chillatyúplněk u Chillatykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Bolívie

Cordillera Real – trek k laguně Chillata

Titicaca a Isla del Sol – bolivijské moře

Tupiza - geologická učebnice

Circuito turistico v NP Sajama

NP Madidi a Pampas del Yacuma

La Paz a Potosí - bolivijská velkoměsta

Salar de Uyuni

Altipláno - krajina jiného světa

Altiplánské laguny

El Choro - po staré incké stezce

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Bolívie průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace