Altiplánské laguny

4. 11. 2009 | zobrazeno 6927×


[Bolívie] Altipláno, náhorní plošina v Bolívii, skrývá kromě skalních útvarů, horkých pramenů nebo krajin jako z jiného světa také velké množství lagun, pozůstatků dávných jezer. Vlivem odlišného minerálního složení podloží či jiných podmínek hrají všemi barvami.

laguna Blancalaguna Blancakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Altipláno, v Peru nazývané puna, je druhá největší náhorní plošina světa, dlouhá 960 a široká 190 km, ležící v nadmořské výšce okolo 3800 m n.m. Na obou stranách je ohraničena pohořími, dosahujícími výšky přes 6000 m n. m. – na západě je to pásmo (často aktivních) stratovulkánů, jako je Licancabur, Miscanti, Oleague a další, zatímco na straně druhé jsou to vrásno-zlomová pohoří východní kordillery – Apolobamba a Real. Geologická historie oblasti, odvozená z analýzy sedimentů naznačuje, že na konci křídy leželo dnešní altipláno na dně mělkého moře, ze kterého bylo vyzvednuto při vzniku And. V pleistocénu pokrývaly většinu plochy dvě gigantická jezera – na severu Ballivián, jehož pozůstatkem jsou dnešní jezera Titicaca a pomalu vysychající Poopó či solné pouště, jako je známý Salar de Uyuni , a na jihu Michin. Leží zde také velké množství menších jezírek, například laguna Blanca.

laguna Verde a Licancaburlaguna Verde a Licancaburkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zelená barva laguny Verde je zapříčiněna vysokou koncentrací arsenu, tím pádem je její voda silně toxická. Na lagunu dohlíží necelých 6 tisíc metrů vysoký vulkán Licancabur.

laguna Chiarkotalaguna Chiarkotakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Trsy žluté trávy Ichu jsou typickými projevy sporého života na altiplánu.

laguna Coloradalaguna Coloradakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Rozdílná barva jednotlivých lagun je způsobena vysokým obsahem rozdílných minerálů a solí v jejich vodách. Červená barva laguny Colorada nejvíce vyniká odpoledne za silného větru, který způsobuje vlnění a tím větší oxidaci na hladině za vzniku dvojmocných minerálů. Chemické vlastnosti vody mají vliv i na zbarvení plameňáků. Potravním řetězcem, začínajícím na drobných korýších, žijících v lagunách, přes ryby, které jsou požírány právě plameňáky, se červené částečky dostávají až do jejich těl.

laguna Chiarkotalaguna Chiarkotakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vzhledem k velké koncentraci minerálů a solí se na povrchu altiplánských lagun často tvoří bílá solná krusta, jako tomu je u laguny Chiarcota. Nejvýše položená jezera zamrzají – noční teploty se zde pohybují kolem -25 °C. Přes den ale teplota vyleze nad bod mrazu a nebe je čistě modré.

plameňáci na laguně Hediondaplameňáci na laguně Hediondakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Hojnými obyvateli altiplánských lagun jsou plameňáci, kterých tu žijí tři druhy v ohromném množství. Většina z nich na zimu opouští vysoko položená jezera a přelétá do teplejších krajin – třeba na lagunu Chaxa v Salar de Atacama.

laguna Cañapalaguna Cañapakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

S rozsáhlými podmáčenými oblastmi, nazývanými bofedales, se setkáme v celých Andách. Tvořeny jsou vlhkomilnou a slanomilnou vegetací, která pokrývá rozsáhlé plochy okolo lagun a horských jezer, jako je například Cañapa. Tyto ekosystémy jsou pravděpodobně velmi mladé, jejich stáří nedosahuje ani tří tisíc let, za to jsou však velmi křehké a ohrožené například změnami klimatu.

Související odkazy:

Fotogalerie Bolívie

Cordillera Real – trek k laguně Chillata

Titicaca a Isla del Sol – bolivijské moře

Tupiza - geologická učebnice

Circuito turistico v NP Sajama

NP Madidi a Pampas del Yacuma

La Paz a Potosí - bolivijská velkoměsta

Salar de Uyuni

Altipláno - krajina jiného světa

Altiplánské laguny

El Choro - po staré incké stezce

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Bolívie průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace