Monte Morgenleit – dolomitské vyhlídkové překvapení

28. 10. 2018 | zobrazeno 3121×


[Itálie] Na tento travnatý hřeben Karnských Alp v oblasti Sauris, dříve nazývané Zahre, jsme narazili náhodou. Na mapě jsem hledal nějaké místo, které by leželo po cestě do Dolomit, a na východové focení by se dalo jít kousek od auta. Vůbec jsem nečekal, že by mohlo jít o tak pěkné místo...

Monte MorgenleitMonte Morgenleitkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Už cesta do Sauris di Sopra, malé osady vypínající se ve výšce okolo 1400 m n. m. byla po sjetí z dálnice dobrodružná. Nekonečné serpentiny je třeba překonat na cestě z východu (od Ampezzo) i západu (od Cadore), úzká silnička vede skrze několik tunelů snad ručně vylámaných do skály, s dlažebními kostkami namísto asfaltu.

Laghi di FestonsLaghi di Festonskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na mapě mě zaujala modrá plocha jezírek Laghi di Festons. Do sedla Sella Festons stoupá ze Sauris di Sopra cesta, kam je vjezd autem povolen. Abych ušetřil ranní vstávání, bylo cílem dojet co nejvýše. Úzká asfaltka stoupá pěkně zostra – na 1,5 km jsme nastoupali 330 výškových metrů, takže v průměru 22 %, celou dobu na jedničku; o zatáčkách, které nešlo vytočit najednou a auto v nich nedrželo ani na ruční brzdu nemluvě…

Monte BiveraMonte Biverakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nakonec jsme zaparkovali v rozšíření v poslední serpentině, odkud už dál vede štěrková cesta s hlubokými kolejemi. Před úsvitem jsme pak začali stoupat k jezírku, okolo pomalu se probouzejícího stáda ovcí.

Monte MorgenleitMonte Morgenleitkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jezírka na náhorní planině jsou spíš větší kaluže, ale to nejhezčí je výhled z na první pohled nenápadné Monte Morgenleit (1971 m n. m.) na skalnaté hřebeny na severní straně, nad údolím Torrente Pesarina. Nejlepší je tento pohled pří východu, což jsme už nestihli.

Casera RiodaCasera Riodakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Monte MorgenleitMonte Morgenleitkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Přes den jsme si udělali okruh po travnatém hřebínku na Monte Festons, Monte Oberkovel, Forcella Rioda a Casera Rioda. Zdejší krajina je hodně malebná – vypasené stráně, sem tam solitérní stromky a keře nebo řídké lesy, a za tím dolomitské štíty: trochu připomíná mnohem slavnější a profláklejší Alpe di Siusi.

koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Při západu už výhled z hory zas tak úchvatný nebyl, ale tráva zbarvená do ruda a vlnící se ve větru i tak za pár fotek stála…

Laghi di FestonsLaghi di Festonskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Itálie

Passo di Falzarego a Valparola – krásné výhledy okolo dolomitských sedel

Lago di Braies – nejhezčí dolomitské jezero?

Lago di Sorapiss – smaragdová perla Dolomit

Campo Imperatore – italský Tibet v pohoří Gran Sasso

Monti Sibillini – v divadle světla a mraků

Monte Robon aneb Julské Alpy po Italsku II

Passo di Giau – mezi mraky a dolomitskými velikány

Monte Morgenleit – dolomitské vyhlídkové překvapení

Julské Alpy po Italsku

Alpe di Siusi – zasněžené italské altipláno

Villnöß – Funes: nejhezčí dolomitské údolí?

Cinque Torri a Tre Cime - okolo Dolomitských legend

Tre Cime di Lavaredo – fotografův ráj

Fanes - (pod)zimní dolomitské zrcadlení

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Italy průvodce Lonely PlanetItaly The Best of průvodce Lonely Planet
 

Monte MorgenleitMonte Morgenleitkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Olympus ambasador Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.

Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace