Anića kuk a Vidakov kuk – vyhlídky nad kaňonem v NP Paklenica

4. 10. 2020 | zobrazeno 2045×


[Chorvatsko] Kaňon Velké Paklenice v chorvatském národním parku patří k vysoce navštěvovaným místům této země. Davům se však člověk vyhne, pokud v parku zamíří kamkoliv jinam – stačí na skalnaté vyhlídky nad kaňonem.

Anića kukAnića kukkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na jaře, kdy kaňonem hučí voda skákající po vodopádech a kaskádách, musí být procházka po jeho dně zážitkem. V létě je tok vyschlý a po ne úplně příjemné cestě se ve vedru valí davy lidí. Výhled omezují několik set metrů vysoké stěny okolo.

cesta na vrchol Anića kukcesta na vrchol Anića kukkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pohled to je sice docela pěkný, ale nijak ohromující. Za těmi je potřeba vyrazit vzhůru. My si za cíl dali nejprve Anića kuk – vrchol, po jehož stěně vede množství horolezeckých cest nejrůznější náročnosti, ale dá se na něj dostat i turisticky.

výhled z Anića kukvýhled z Anića kukkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

K cestě nahoru volíme stezku, odbočující z hlavní trasy kaňonem pod skalou Jurasova glavica, která stoupá do sedla za ní. Serpentiny jsou prudké a i odpoledne panuje vedro, takže stoupání moc pohodlné není. Nahoře už cesta vede stinným lesem a po chvíli přicházíme pod vrchol zezadu. Tady se turistická stezka mění na lezení po škrapech, které není úplně příjemné, ale moc dlouho netrvá.

kaňon Paklenica z Anića kukkaňon Paklenica z Anića kukkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Výhled z vrcholu (712 m n. m.) je krásný – na východě hory, jejichž výška se blíží 1800 m n. m., na západě pobřeží Velebitského kanálu, a na severu pohled do hlubiny kaňonu. Klesání po suťovité stezce zpátky je rozhodně nepříjemnější než výstup.

Vidakov kukVidakov kukkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na východ si za cíl dávám Vidakov kuk, ležící na druhé straně kaňonu. Cesta k němu je ulehčena silnicí, prudce stoupající do hor, pak už to je pěšky jen pár kilometrů. Vidakov kuk taky nabízí supr výhled, jen to tu bude lepší na západ (vycházejícímu slunci poměrně dlouho trvá, než se přehoupne přes vysoké hory) a bomba by to byla na podzim, kdy se lesy okolo skal zbarví do žluta či ruda. Tip na příště – až se cesty budou dát plánovat i déle jak pár dnů dopředu…

pohled na Malou Paklenicupohled na Malou Paklenicukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Chorvatsko

Vyhlídka Mahavica – ostrov Krk jako na dlani

Tulove Grede – fotografův ráj ve Vinnetouově kraji

NP Severní Velebit – Veliki Zavižan

Ostrov Krk – Baška, Vrbnik a Šilo

Plitvická jezera v barvách podzimu

Piran - nejhezčí slovinské město

Rovinj - Chorvatsko s nádechem Itálie

 

Olympus ambasador Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.

Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace