Plitvická jezera v barvách podzimu

30. 10. 2016 | zobrazeno 9711×


[Chorvatsko] Národní park Plitvička jezera patří k takřka povinným zastávkám všech, kteří míří za chorvatským mořem. Obvykle možná půldenní procházka v davech turistů mezi nejprofláklejšími místy národního parku však neumožní poznat krásu vodopádů naplno. Na podzim je zde lidí (aspoň o trochu) méně, stráně nad jezery se zbarví do žluté a červené, a vyplatí se národní parku nechat trochu více času. Stojí to zato.

ranní mlha nad jezerem Kozjakranní mlha nad jezerem Kozjakkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Národní park založený roku 1949 zabírá téměř tři stovky čtverečních kilometrů, avšak většina z milionu turistů, kteří jej každoročně navštíví, se vydává jen po chodnících v bezprostřední blízkosti soustavy čtrnácti jezer, ležících na řece Korana.

vodopád Galovački bukvodopád Galovački bukkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

To je ta bezesporu nejhezčí část parku. Celý park leží v krasové oblasti s dostatkem uhličitanu vápenatého, který – rozpuštěný ve vodě – se usazuje za vzniku travertinu, který pomohl zformovat hráze mezi jednotlivými jezery.

kaskády pod jezerem Galovackaskády pod jezerem Galovackoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Efekt usazování travertinu je dobře pozorovatelný i na rákosu nebo kmenech stromů, které leží nějakou dobu ponořeny pod vodou.

vodopády pod jezerem Kaluđerovacvodopády pod jezerem Kaluđerovackoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jezerní soustava bývá rozdělována na dvě části, horní a dolní jezera, s celkovou rozlohou vodní plochy lehce přes dva kilometry čtvereční. Největší a zároveň nejhlubší je jezero Kozjak, výškový rozdíl mezi nejvyšším (Prošćansko jezero) a nejníže položeným (Novakovića brod) jezerem je 133 metrů.

vodopády pod jezerem Kaluđerovac a Veliki slapvodopády pod jezerem Kaluđerovac a Veliki slapkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Stupně mezi jednotlivými jezery překonává voda kaskádami a vodopády různých výšek a tvarů. Nejvyšší je Veliki slap, který ovšem leží na řece Plitvici - bočním přítoku do jezer - a dosahuje výšky 78 metrů.

Veliki slapVeliki slapkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pro fotografy jsou Plitvičky bezesporu lákavou a atraktivní lokalitou, která má však svá ale. Většina z již zmiňovaného milionu turistů se v parku objeví v létě, lepší je tedy vyhnout se sezóně a víkendům.

spodní část kaňonu Koranyspodní část kaňonu Koranykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vstup do národního parku je zpoplatněn a regulován časově – na podzim od 8.00 do 18.00, což znamená, že na východ slunce se sem nedostanete (respektive jsou místa, kudy se i k jezerům nebo aspoň na vyhlídky dá dostat i bez průchodu branou, ale je to proti pravidlům národního parku).

vodopády mezi jezery Kozjak a Milanovacvodopády mezi jezery Kozjak a Milanovackoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Další komplikací j fakt, že velká část cest mezi jezery vede po dřevěných chodnících, takže stativ je vám houby platný, pokud někdo po chodníku jde – a to bude skoro pořád.

vodopády nad jezerem Kaluđerovacvodopády nad jezerem Kaluđerovackoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jak se tedy vyhnout davům? Nám se osvědčilo (krom návštěvy mimo víkend) chodit brzo, většina z turistů přijede až kolem deváté, desáté, a než se dostane dále do hlubin parku, chvíli jim to trvá. S tím souvisí rada vyrazit ráno do spíše vzdálených částí, a ty u vchodů si nechat na později – tam bude lidí hodně pořád.

Galovački buk z vyhlídky nad Gradinským jezeremGalovački buk z vyhlídky nad Gradinským jezeremkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Hodně se nám líbily také vyhlídkové cesty, které vedou po stráních okolo, například trasa od jezera Ciginovac přes hřeben Stubica, odkud je krásný výhled mj. na vodopád Galovački buk, druhý nejvyšší a rozhodně jeden z nejhezčích.

vodopády mezi jezery Kozjak a Milanovacvodopády mezi jezery Kozjak a Milanovackoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pokud si chcete odpočinout od lidí úplně, vydejte se na kopec Medvjeđak oštri na východním hřebenu. Z Medvjeđaku i kopců po cestě se občas otevřou (pravda zarůstající) výhledy na jezera i okolní krajinu, cestou potkáte stovky závrtů (a čistě teoreticky i nějakého toho medvěda, rysa, vlka nebo kočkou divokou, které ve zdejších lesích také žijí).

kaňon Korany pod jezerykaňon Korany pod jezerykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jiným (tajným) tipem je stezka začínající kousek od prvního vstupu a vedoucí podél silnice, nad řekou Korana, podél toku dolů. Po chvíli (a několik krásných výhledech na spodní část jezer a kaňonu řeky) okolo velké jeskyně klesá k řece, přechází ji po mostku a po druhé straně se vrací k vodopádům na soutoku jezer Kaluđerovac a Novakovića brod.

vodopád na řece Korana pod jezeryvodopád na řece Korana pod jezerykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dříve zde stál most a dalo se tady zase vrátit na druhou stranu, v současné době asi cesta oficiálně nefunguje (zašlost schodů by tomu napovídala) a most je stržen. I tak se ale jedná o hezký výlet a s největší pravděpodobností tady žádného turistu nepotkáte.

vodopády pod jezerem Kaluđerovacvodopády pod jezerem Kaluđerovackoupit fotografii | poslat jako pohlednici

code#46

Vodopády Jizerských hor

Vodopády Beskyd

Jánošíkovy diery

Olympus ambasador Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.

Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace