Ostrov Krk – Baška, Vrbnik a Šilo

28. 7. 2020 | zobrazeno 3828×


[Chorvatsko] Největší chorvatský ostrov láká spoustou důvodů k návštěvě: blízká vzdálenost, snadná dostupnost po kilometr a půl dlouhém mostu, a zejména množství městeček, zátok, pláží i hor s turistickými trasami.

ostrovy Prvić, Sveti Grgur a Krkostrovy Prvić, Sveti Grgur a Krkkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Při koupi slovinské dálniční známky je finančně nejvýhodnější cesta přes hraniční přechod Rupa/Jelšane, na níž se pak chorvatské mýtné platí jen za krátký úsek dálnice. Běžně se vybírá i za přejezd mostu na Krk, letos to bylo zdarma.

VrbnikVrbnikkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Při říjnové cestě před několika lety jsme na Krk jeli místo zasněžených hor a naším cílem byl Vrbnik, považovaný za nejmalebnější městečko ostrova.

kostel sv. Marka, Risikakostel sv. Marka, Risikakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jeho dominantou je kostel Crkva sveta Marija Male, tyčící se ze zástavby starého města. Přímo u města je několik zátok s pěknými výhledy a podél pobřeží se dá dojít k rozvalinám kostela sv. Marka u obce Risika.

Uvala SupovicaUvala Supovicakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

U Risiky jako skrytý poklad leží plážička Uvala Supovica, dostupná po turistické stezce klesající z jedné z odboček cesty k rozvalinám kostela.

BaškaBaškakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Letos jsme zamířili na nejjižnější bod ostrova, do Bašky, na níž nás na mapě zaujala kombinace mořských zálivů a relativně vysokých hor nad nimi, s množstvím turistických cest.Ty tady vyznačil KČT, takže rozcestníky vypadají stejně jako u nás doma, včetně několika klasických barev.

JurandvorJurandvorkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Baška je prakticky srostlá s o něco výše ležící obcí Jurandvor, nabízející o něco levnější ubytování než přímořská Baška. Tip na jídlo: jak v Bašce na severním konci promenády, tak v Jurandvoru přímo u hlavní cesty stojí restaurace pojmenované shodně Žirafa. Zatímco nábřežní připravuje skvělou pizzu, jurandvorská klasické balkánské jídla, včetně každé odpoledne grilovaného prasátka. A obě za rozumné ceny.

Crkva svetog Ivana Krstitelja, BaškaCrkva svetog Ivana Krstitelja, Baškakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ke koupání lákají spíše než hlavní městská pláž menší zátočiny po obou stranách Baščanské dragy. Dost nepříjemnou komplikací je nemožnost projít rozlehlým areálem nudistického kempu v Uvala Bunculuka (respektive poplatek 30 kun/os. za průchod…), obchůzka po červené není úplně nejpříjemnější. Malé pláže dál to ale vynahrazují.

Baška ze ZakamuBaška ze Zakamukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Mezi Jurandvorem a Baškou vede žlutá stezka přes skálu Zakam (194 m n. m.) s krásným výhledem na Bašku a její záliv.

BaškaBaškakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Podobné výhledy se otevírají i od kostela Crkva svetog Ivana Krstitelja nad Baškou.

Baška ze sedla VratudihBaška ze sedla Vratudihkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jihozápadní obzor lemuje hřeben v čele s nejvyšším vrcholem ostrova, kterým je s 569 m n. m. Obzova. Z Jurandvoru se dá udělat třeba rychlý okruh po modré okolo kostela Sej Dom Marije a pak žluté do sedla Lipica, po hřebeni přejít přes Veliki Hlam (482 m n. m.) do sedla Vratudih a prudce klesnout přes Batomalj zpátky dolů.

Veliki HlamVeliki Hlamkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Horské hřebeny jsou zde relativně ploché, lemované kamennými zídkami, mezi nimiž se pasou ovce.

Crkva svetog Ivana Krstitelja, BaškaCrkva svetog Ivana Krstitelja, Baškakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Výhledy dolů do údolí jsou perfektní, zajímavé je, že při západu slunce okolo slunovratu svítí na Zakam a kostel sv. Ivana jako na poslední místa.

Uvala Tiha, ŠiloUvala Tiha, Šilokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Cestou zpět jsme se ještě na jednu noc zastavili v Šile, dalším z městeček na východním pobřeží ostrova.

Crikvenica ze ŠilaCrikvenica ze Šilakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Největší atrakcí tady asi je úzký poloostrov s majákem, výhled na dva a půl kilometru vzdálenou Crikvenicu na pobřeží nebo malebná, jen pěšky dostupná plážička v Uvala Konjin.

na konci poloostrova, Šilona konci poloostrova, Šilokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Chorvatsko

Vyhlídka Mahavica – ostrov Krk jako na dlani

Tulove Grede – fotografův ráj ve Vinnetouově kraji

NP Severní Velebit – Veliki Zavižan

Ostrov Krk – Baška, Vrbnik a Šilo

Plitvická jezera v barvách podzimu

Piran - nejhezčí slovinské město

Rovinj - Chorvatsko s nádechem Itálie

 

Olympus ambasador Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.

Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace