Buddhistické kláštery údolí Indu

17. 10. 2010 | zobrazeno 8317×


[Indie] Ladakh je buddhistickou oázou Indie. Jako dědictví ladackých království zde zůstalo množství klášterů, z nichž mnohé byly založeny již na konci prvního tisíciletí. Jejich budovy se často tyčí na nepřístupných místech vysoko nad zelenými údolími, a leckdy jsou tak rozlehlé, že tvoří prakticky samostatné město.

StúpaStúpakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ještě častější než samotné kláštery jsou stúpy, drobné stavby rozeseté po krajině. Uvnitř stavby, která může mít různý tvar, ale téměř vždy bývá bílá, bývají uchovávány buddhistické relikvie, například ostatky svatých. Častým doplňkem jsou modlitební praporky a mlýnky.

Modlitební mlýnky, Likir gompaModlitební mlýnky, Likir gompakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Smysl modlitebních praporků i mlýnků je podobný: jsou na nich napsány texty modliteb či manter, které jsou otáčením (ve směru chodu hodinových ruček) v případě mlýnků, respektive pohybem ve větru čteny a roznášeny do světa.

Modlitební mlýnky, AlchiModlitební mlýnky, Alchikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Mlýnky mohou být z různých materiálů – ty starší jsou často dřevěné, zatímco novější bývají z plechu, jako je tomu u těchto z kláštera v Alchi. Tento klášter, či spíše komplex budov, byl založen „Velkým překladatelem“ Rinchenem Zangpo, který žil na přelomu prvního a druhého tisíciletí. Nejstarší dochované památky jsou "až" ze 12. století, ze 13. století pochází třípatrový Sumtsegův chrám. Jednotlivé budovy obsahují staré nástěnné malby a je zde i sbírka historických knih, shrnujících učení Buddhy.

Likir gompaLikir gompakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Klášter v Likiru byl založen také krátce po začátku druhého tisíciletí, a to pátým ladackým králem Lhachen Gyalpo. V současnosti zde žije více jak stovka mnichů.

LikirLikirkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Z kláštera je pěkný výhled na okolní hory a zelená políčka stejnojmenné vesnice pod jeho budovami.

Lamayuru gompaLamayuru gompakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Buddhistická legenda, která se váže k místu, na kterém stojí klášter Lamayuru, se shoduje s geologickými záznamy historie. Dříve zde bylo jezero, které vyschlo a v jeho sedimentech vznikla dnešní „měsíční krajina“. Podle legendy voda zmizela jako důsledek modliteb… Samotný klášter je nejstarší v Ladakhu, pochází z 10. století, a také jeden z největších – žije zde asi 150 mnichů.

Buddha v Shey monasteryBuddha v Shey monasterykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Komplex budov nad vesnicí Shey sloužil původně jako letní sídlo ladackých králů. Královský palác byl postaven v roce 1655, a uvnitř komplexu vznikl i klášter. Uvnitř je obrovská měděná socha sedícího Buddhy, vysoká 12 m a zabírající tak 3 patra kláštera.

V klášteru SheyV klášteru Sheykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Všechny kláštery se skládají z několika částí: nejdůležitější je modlitební místnost (du-khang). Nezbytné jsou místnosti, kde mniši žijí, kuchyně, součástí často bývá i škola.

Shey monasteryShey monasterykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na nádvoří téměř vždy stojí alespoň jedna stúpa, všude vlají modlitební praporky a vlajky. Typické jsou i barevné záclonky u oken.

Údolí InduÚdolí Indukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Díky své poloze se z klášterů otvírají pěkné výhledy. V Ladakhu, místu věčného boje člověka, vody a zemědělství na straně jedné s pískem a suchem vyprahlých hor to platí dvojnásob.

Thiksey gompaThiksey gompakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Thiksey (často psáno i jako Thikse, Tikse…) je největším klášterem středního Ladakhu. Desítky budov zabírají ve dvanácti patrech celý kopec nad vesnicí. Přes jeho rozlehlost tu údajně žije jen asi 60 mnichů.

Spituk gompaSpituk gompakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Klášter ve Spituku, pocházející z 15. století, zabírá malý kopec, ležící dnes nedaleko letiště v Lehu. Poskytuje tak dobrou vyhlídku na přistávací manévry letadel.

Stok gompaStok gompakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vesnice Stok je známá především jako východisko lezců na Stok Kangri, kromě toho zde ale sídlí ladacká královská rodina (i když od roku 1846 již nemá žádnou formální moc) a najdeme zde i nezbytný klášter.

Související odkazy:

Fotogalerie Indie

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Tajemné údolí Spiti s kláštery Ki a Dhankar

Trek přes Parang La - přechod z Ladaku do Spiti

Korzok a jezero Tso Moriri - na dohled Tibetu

Údolí Indu, Lamayuru a Leh

Rangdum a trek přes Kanji La

Údolí Suru - pod nejvyšší vrcholky Ladaku

Šrínagar, indické Benátky v srdci Kašmíru

Sonamarg a údolí ledovce Thajiwas – svéráz indického turismu

Buddhistické kláštery údolí Indu

Leh - hlavní město Ladakhu

Trek přes sedlo Ganda La

Pangong Tso - modrá perla Himálaje

Písečné duny a zelené oázy údolí Nubra

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Indie průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace