Tajemné údolí Spiti s kláštery Ki a Dhankar

9. 12. 2012 | zobrazeno 10580×


[Indie] Jméno Spiti v překladu znamená „střední zem“ – myšleno mezi Ladakem na západě a Tibetem na východě. Přestože patří do státu Himáčal Pradéš, charakter krajiny i lidí je mnohem bližší „Malému Tibetu“ a od zbytku Indie jej oddělují vysoké hory a sedla. Právě zde, na kopečku nad údolím řeky, se tyčí – alespoň pro mě – nejkrásnější buddhistický klášter, Ki.

Údolí SpitiÚdolí Spitikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Řeka Spiti, pramenící ve hřbetu Kunzum ve výšce okolo 5 tis. m n. m. a po 150 km se vlévající do řeky Sutlej, tvoří osu území. Na terasách řeky, posazených nad dnešním širokým korytem plným desítek větvících se říčních ramen, leží spousta malých vesniček, lemovaných stejně malými oázami, i hlavní město regionu – třítisícová Kaza.

Ki gompaKi gompakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ke klášteru Ki (občas psáno také jako Kye či Kee) vede točitá silnička, stoupající z údolí řeky Spiti a již ve svahu se rozdvojujíce dvěma směry: do Kibberu, jedné z nejvýše položených velkých vesnic na světě, a právě klášteru Ki.

Ki gompaKi gompakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ten se tyčí na malém pahorku, posazeném v prudkém svahu hlubokého údolí. Při příjezdu vypadá jako malý hrad, posazený na samé špičce skály, v nadmořské výšce 4166 m, což je přes tři sta výškových metrů ode dna údolí.

Ki gompaKi gompakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nejhezčí pohled na něj je ale z druhé strany. Jižní svah je totiž osázen desítkami budov, a klášter tak vcelku připomíná pevnost. Podoba není náhodná – po několika nájezdech různých armád byl klášter „nedobytně“ stavěn schválně.

Ki gompaKi gompakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Kromě neobyčejně nádherné okolní scenérie hraje klášter prim i v jiném ohledu. Hned dvakrát (v letech 1960 a 2000) jej navštívil dalajláma. I s žáky zdejší školy zde pobývají zhruba tři stovkymnichů.

Ki gompa a údolí SpitiKi gompa a údolí Spitikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pro další krásné pohledy se vyplatí vystoupat ještě pár desítek dalších výškových metrů po křivolakých cestičkách do svahu nad klášter. Panoramata jsou dokonalá…

DhankarDhankarkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ki ale není jediný buddhistický klášter v oblasti. Ještě starší, s počátky sahajícími 1200 let zpátky, je starý klášter v Dhankaru. Překlad jeho názvu „Pevnost na útesu“ opět naznačuje jeho nelehkou minulost. V jeho útrobách se údajně během jednoho z nájezdů cizích vojsk schovali všichni obyvatelé pod ním ležící vesnice.

Dhankar TsoDhankar Tsokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V horách nad vesnicí leží malé jezero, v letních měsících z poloviny vyschlé. Za ním vykukují špičky dvojvrcholu Mane Rang (6593 m n. m.).

Kunzum LaKunzum Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Do nížinné části Indie se dá z údolí Spiti dostat dvěma směry. Zatímco takzvaná Hindustánsko-tibetská dálnice vede na východ přes Tabo do údolí Kinnaur a města Shimla, kratší spojnice západním směrem nejprve překonává sedlo Kunzum La (4551 m n. m.).

údolí Lahaulúdolí Lahaulkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Za ním, v údolí Lahaul, je již krajina o poznání zelenější, ale v cestě stojí ještě jedno sedlo: Rohtang La (3978 m n. m.), překonávající hřeben, jenž tvoří hlavní bariéru pro monzunové mraky, valící se z jihu.

Související odkazy:

Fotogalerie Indie

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Tajemné údolí Spiti s kláštery Ki a Dhankar

Trek přes Parang La - přechod z Ladaku do Spiti

Korzok a jezero Tso Moriri - na dohled Tibetu

Údolí Indu, Lamayuru a Leh

Rangdum a trek přes Kanji La

Údolí Suru - pod nejvyšší vrcholky Ladaku

Šrínagar, indické Benátky v srdci Kašmíru

Sonamarg a údolí ledovce Thajiwas – svéráz indického turismu

Buddhistické kláštery údolí Indu

Leh - hlavní město Ladakhu

Trek přes sedlo Ganda La

Pangong Tso - modrá perla Himálaje

Písečné duny a zelené oázy údolí Nubra

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Indie průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace