Tajemné údolí Spiti s kláštery Ki a Dhankar
9. 12. 2012 | zobrazeno 10969×[Indie] Jméno Spiti v překladu znamená „střední zem“ – myšleno mezi Ladakem na západě a Tibetem na východě. Přestože patří do státu Himáčal Pradéš, charakter krajiny i lidí je mnohem bližší „Malému Tibetu“ a od zbytku Indie jej oddělují vysoké hory a sedla. Právě zde, na kopečku nad údolím řeky, se tyčí – alespoň pro mě – nejkrásnější buddhistický klášter, Ki.
Údolí Spitikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Řeka Spiti, pramenící ve hřbetu Kunzum ve výšce okolo 5 tis. m n. m. a po 150 km se vlévající do řeky Sutlej, tvoří osu území. Na terasách řeky, posazených nad dnešním širokým korytem plným desítek větvících se říčních ramen, leží spousta malých vesniček, lemovaných stejně malými oázami, i hlavní město regionu – třítisícová Kaza.
Ki gompakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Ke klášteru Ki (občas psáno také jako Kye či Kee) vede točitá silnička, stoupající z údolí řeky Spiti a již ve svahu se rozdvojujíce dvěma směry: do Kibberu, jedné z nejvýše položených velkých vesnic na světě, a právě klášteru Ki.
Ki gompakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Ten se tyčí na malém pahorku, posazeném v prudkém svahu hlubokého údolí. Při příjezdu vypadá jako malý hrad, posazený na samé špičce skály, v nadmořské výšce 4166 m, což je přes tři sta výškových metrů ode dna údolí.
Ki gompakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Nejhezčí pohled na něj je ale z druhé strany. Jižní svah je totiž osázen desítkami budov, a klášter tak vcelku připomíná pevnost. Podoba není náhodná – po několika nájezdech různých armád byl klášter „nedobytně“ stavěn schválně.
Ki gompakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Kromě neobyčejně nádherné okolní scenérie hraje klášter prim i v jiném ohledu. Hned dvakrát (v letech 1960 a 2000) jej navštívil dalajláma. I s žáky zdejší školy zde pobývají zhruba tři stovkymnichů.
Pro další krásné pohledy se vyplatí vystoupat ještě pár desítek dalších výškových metrů po křivolakých cestičkách do svahu nad klášter. Panoramata jsou dokonalá…
Ki ale není jediný buddhistický klášter v oblasti. Ještě starší, s počátky sahajícími 1200 let zpátky, je starý klášter v Dhankaru. Překlad jeho názvu „Pevnost na útesu“ opět naznačuje jeho nelehkou minulost. V jeho útrobách se údajně během jednoho z nájezdů cizích vojsk schovali všichni obyvatelé pod ním ležící vesnice.
Dhankar Tsokoupit fotografii | poslat jako pohlednici
V horách nad vesnicí leží malé jezero, v letních měsících z poloviny vyschlé. Za ním vykukují špičky dvojvrcholu Mane Rang (6593 m n. m.).
Kunzum Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Do nížinné části Indie se dá z údolí Spiti dostat dvěma směry. Zatímco takzvaná Hindustánsko-tibetská dálnice vede na východ přes Tabo do údolí Kinnaur a města Shimla, kratší spojnice západním směrem nejprve překonává sedlo Kunzum La (4551 m n. m.).
údolí Lahaulkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Za ním, v údolí Lahaul, je již krajina o poznání zelenější, ale v cestě stojí ještě jedno sedlo: Rohtang La (3978 m n. m.), překonávající hřeben, jenž tvoří hlavní bariéru pro monzunové mraky, valící se z jihu.
Související odkazy:
Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě
Tajemné údolí Spiti s kláštery Ki a Dhankar
Trek přes Parang La - přechod z Ladaku do Spiti
Korzok a jezero Tso Moriri - na dohled Tibetu
Údolí Suru - pod nejvyšší vrcholky Ladaku
Šrínagar, indické Benátky v srdci Kašmíru
Sonamarg a údolí ledovce Thajiwas – svéráz indického turismu
Buddhistické kláštery údolí Indu
Pangong Tso - modrá perla Himálaje
Písečné duny a zelené oázy údolí Nubra
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .