Pangong Tso – modrá perla Himálaje

29. 9. 2010 | zobrazeno 9276×


[Indie] Za devatero horami, devatero průsmyky a devatero horskými bystřinami leží pohádkově krásné jezero Pangong Tso. S rozlohou 700 km2 patří k největším himálajským jezerům, jeho hladina leží ve výšce zhruba 4300 m n. m.

Stoupání do Chang LaStoupání do Chang Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Cesta k jezeru z Lehu je docela dlouhá a náročná. V nekonečných zákrutách špatné cesty, jež je místem nekonečného boje mezi člověkem a přírodou, je třeba překonat sedlo Chang La (5360 m n. m.). Odměnou jsou výhledy na zaledněný hřeben Stoku, tyčící se nad zelenou oázou v jinak vyprahlé krajině.

Chang laChang lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jak se na himálajské sedlo sluší a patří, jeho vrchol je zahalen do množství pestrobarevných modlitebních praporků. Od všudypřítomných vojáků dostane turista hrnek přeslazeného čaje, který se v těchto výškách hodí i v létě.

Před jezeremPřed jezeremkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Prvním navnaděním na krajinu okolí jezera jsou žluté kopce, které vypadají, jako by byly vymodelovány z plastelíny. Pro západní část jezera jsou velmi typické.

Pangong TsoPangong Tsokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

První pohled na průzračně modrou vodu vyrazí dech snad každému. Jezero leží z jedné třetiny v indickém Ladakhu, ze dvou třetin pak v Tibetu. Přesná hranice mezi oběma státy je zde ale nejasná, takže vojenské základny najdeme podél jezera v obou zemích.

Pangong TsoPangong Tsokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na délku má jezero 134 km, na šířku pak kilometrů 5. Voda byla původně slaná, avšak díky doplňování tavnou vodou z okolních ledovců a bohaté sněhové nadílky je nyní brakická, díky čemuž v ní mimo korýšů nežijí žádné organizmy. Jezero je ale významnou zastávkou pro tažné ptáky, jako je husa indická nebo husice rezavá, na březích žijí svišti.

Pangong TsoPangong Tsokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Neustále se měnící scenérie, světelné podmínky i mraky uhánějící po temně modré obloze způsobují, že jezero je pro fotografa hotovým rájem. Tu je červená kytička do popředí, tady zajímavý mrak na obloze, jinde písečná kosa ostře kontrastuje s okolní vodou a paměťová karta se plní a plní.

Západ nad Pangong TsoZápad nad Pangong Tsokoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Díky kempu i několika možnostem ubytování je za předpokladu předcházející aklimatizace možno u jezera přespat a obdivovat tak zapadajícím sluncem osvětlené kopce, které mění barvu každým okamžikem. Strávit zde noc se rozhodně vyplatí, i když výlet sem a návrat do Lehu se dá stihnout i za jeden dlouhý a náročný den.

Související odkazy:

Fotogalerie Indie

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Tajemné údolí Spiti s kláštery Ki a Dhankar

Trek přes Parang La - přechod z Ladaku do Spiti

Korzok a jezero Tso Moriri - na dohled Tibetu

Údolí Indu, Lamayuru a Leh

Rangdum a trek přes Kanji La

Údolí Suru - pod nejvyšší vrcholky Ladaku

Šrínagar, indické Benátky v srdci Kašmíru

Sonamarg a údolí ledovce Thajiwas – svéráz indického turismu

Buddhistické kláštery údolí Indu

Leh - hlavní město Ladakhu

Trek přes sedlo Ganda La

Pangong Tso - modrá perla Himálaje

Písečné duny a zelené oázy údolí Nubra

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Indie průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace