Trek přes Parang La - přechod z Ladaku do Spiti
25. 11. 2012 | zobrazeno 6777×[Indie] Většina ladáckých treků vznikla na trasách dávných stezek, spojujících jednotlivé odlehlé kouty této drsné země a umožňujících převoz zboží i setkávání obyvatel. Nejinak je tomu v případě přechodu přes sedlo Parang La, které spojuje Ladákh přes údolí Rupshu a jezero Tso Moriri s údolím řeky Spiti a skrze něj Tibetem.
Tso Moririkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Východiskem treku je dvacet pět kilometrů dlouhé jezero Tso Moriri, u které stojí jediná stálá osada – Korzok – a mimo ni jen sezónní tábory nomádů-pastevců.
Na břehu Tso Moririkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Hned start cesty je tak dost vysoko – hladina jezera leží v nadmořské výšce 4530 m – a daleko (cca šest hodin cesty džípem z Lehu) od civilizace.
Úplněk za Chamser Kangrikoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Během celodenního pochodu podél jezera se lze do sytosti kochat pásmem věčně zasněžených hor, které lemují jezero z východní i západní strany. Na východě to jsou dva mohutné vrcholy Chamser Kangri a Lumser Kangri (6620, respektive 6666 m n. m.), za kterými na fotografii právě vychází měsíc.
úplněk pod Mentokem | Tso Moririkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Úplněk svítí na hřeben Mentoku, jehož několik šestitisícových vrcholů se tyčí na západní straně jezera.
duha nad Tso Moririkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Přestože Ladákh je v podstatě vysokohorská poušť a ročně zde v průměru spadne jen něco přes 100 mm srážek, počasí v horách na tibetské hranici je často nestálé a výjimkou nejsou časté přeháňky doprovázené neustálým větrem.
nomádi | trek přes Parang Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Trek přes sedlo Parang La patří k těm rozhodně méně chozeným, a tak není problém zde za týdenní cestu potkat jen pár místních na koních.
údolí Pare Chukoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Za jezerem Tso Moriri vede cesta širokým údolím řeky Pare Chu. Celkem měří trek zhruba 100 kilometrů a na jeho zdolání je potřeba zhruba jeden týden – záleží na rychlosti a aklimatizaci.
trek přes Parang Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Pohodlnější (a rychlejší) je směr z Ladaku do Spiti, protože start je ve vyšší výšce a stoupání do sedla je rozloženo do prvních několika dnů relativně pohodlné (i když klasicky nahoru-dolů a kamenité) cesty údolím řeky. Ze strany Spiti je převýšení mnohem vyšší a kvůli aklimatizaci je nutné dělat pauzy (tábory) dost často.
Parang La base campkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Právě aklimatizace je klíčová – již Tso Moriri je dost vysoko, základní tábor pod sedlem Parang La je ve výšce 5070 m n. m. V takové výšce je potřeba počítat s nočními teplotami pod bodem mrazu i v létě.
Prakticky jediným navigačním oříškem během cesty je trefit odbočku na ledovec, přes který se sedlo přechází. Vzhledem k malému počtu výprav je dost nezřetelná, navíc suť morény se pořád dost hýbe, a tak není těžké ji přehlédnout. Při výstupu po moréně je sedlo nemožné přejít, protože v cestě stojí ledovec s několika prasklinami.
pod Parang Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
I proto je dobré na cestu do sedla vyrážet co nejdříve ráno.
pod Parang Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Samotná cesta přes ledovec je vyšlapána v místech, kde žádné praskliny nejsou, a na jeho přechod tak není nutné žádné speciální vybavení.
Ze sedla Parang La (5578 m n. m.), protínajícího hlavní himálajský hřeben oddělující Ladákh od zbytku světa, je krásný výhled. Severní (tedy ladacká) strana je pokryta dost velkým ledovcem…
…zatímco jižní obzor lemují zasněžené vrcholky hor v oblasti Pin Parvati. Ze sedla je možné vystoupit ještě výše na prudký kopec s kruhovým výhledem.
pod Parang Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Sestup ze sedla do údolí řeky Parilunghi Chu je dlouhý a lemovaný mnoha skalními vrcholky a útvary, poslední den treku (údolím řeky, avšak s několikerým stoupáním na hřebínek a pak sestupy zase k řece) docela únavný.
Kibberkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Cílem treku je vesnice Kibber (4200 m n. m.), donedávna označovaná za nejvýše postavenou vesnici na světě (s dovedenou silnicí, školou a podobně).
Kibberkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Zatímco při příchodu k vesnici od hor je vidět jen několik domků stojících nahoře na hraně amfiteátru, po vstoupení do vsi se otevře pohled na spoustu domečků v ladackém stylu, s hezky namalovanými okny a zásobou sena na střeše. Pro mě byl Kibber jednou z nejmalebnějších ladackých vesnic.
Kibberkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Související odkazy:
Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě
Tajemné údolí Spiti s kláštery Ki a Dhankar
Trek přes Parang La - přechod z Ladaku do Spiti
Korzok a jezero Tso Moriri - na dohled Tibetu
Údolí Suru - pod nejvyšší vrcholky Ladaku
Šrínagar, indické Benátky v srdci Kašmíru
Sonamarg a údolí ledovce Thajiwas – svéráz indického turismu
Buddhistické kláštery údolí Indu
Pangong Tso - modrá perla Himálaje
Písečné duny a zelené oázy údolí Nubra
Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .