Trek přes Parang La - přechod z Ladaku do Spiti

25. 11. 2012 | zobrazeno 6462×


[Indie] Většina ladáckých treků vznikla na trasách dávných stezek, spojujících jednotlivé odlehlé kouty této drsné země a umožňujících převoz zboží i setkávání obyvatel. Nejinak je tomu v případě přechodu přes sedlo Parang La, které spojuje Ladákh přes údolí Rupshu a jezero Tso Moriri s údolím řeky Spiti a skrze něj Tibetem.

Tso MoririTso Moririkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Východiskem treku je dvacet pět kilometrů dlouhé jezero Tso Moriri, u které stojí jediná stálá osada – Korzok – a mimo ni jen sezónní tábory nomádů-pastevců.

Na břehu Tso MoririNa břehu Tso Moririkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Hned start cesty je tak dost vysoko – hladina jezera leží v nadmořské výšce 4530 m – a daleko (cca šest hodin cesty džípem z Lehu) od civilizace.

Úplněk za Chamser KangriÚplněk za Chamser Kangrikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Během celodenního pochodu podél jezera se lze do sytosti kochat pásmem věčně zasněžených hor, které lemují jezero z východní i západní strany. Na východě to jsou dva mohutné vrcholy Chamser Kangri a Lumser Kangri (6620, respektive 6666 m n. m.), za kterými na fotografii právě vychází měsíc.

úplněk pod Mentokem | Tso Moririúplněk pod Mentokem | Tso Moririkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Úplněk svítí na hřeben Mentoku, jehož několik šestitisícových vrcholů se tyčí na západní straně jezera.

duha nad Tso Moririduha nad Tso Moririkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Přestože Ladákh je v podstatě vysokohorská poušť a ročně zde v průměru spadne jen něco přes 100 mm srážek, počasí v horách na tibetské hranici je často nestálé a výjimkou nejsou časté přeháňky doprovázené neustálým větrem.

nomádi | trek přes Parang Lanomádi | trek přes Parang Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Trek přes sedlo Parang La patří k těm rozhodně méně chozeným, a tak není problém zde za týdenní cestu potkat jen pár místních na koních.

údolí Pare Chuúdolí Pare Chukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Za jezerem Tso Moriri vede cesta širokým údolím řeky Pare Chu. Celkem měří trek zhruba 100 kilometrů a na jeho zdolání je potřeba zhruba jeden týden – záleží na rychlosti a aklimatizaci.

trek přes Parang Latrek přes Parang Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pohodlnější (a rychlejší) je směr z Ladaku do Spiti, protože start je ve vyšší výšce a stoupání do sedla je rozloženo do prvních několika dnů relativně pohodlné (i když klasicky nahoru-dolů a kamenité) cesty údolím řeky. Ze strany Spiti je převýšení mnohem vyšší a kvůli aklimatizaci je nutné dělat pauzy (tábory) dost často.

Parang La base campParang La base campkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Právě aklimatizace je klíčová – již Tso Moriri je dost vysoko, základní tábor pod sedlem Parang La je ve výšce 5070 m n. m. V takové výšce je potřeba počítat s nočními teplotami pod bodem mrazu i v létě.

pod Parang Lapod Parang Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Prakticky jediným navigačním oříškem během cesty je trefit odbočku na ledovec, přes který se sedlo přechází. Vzhledem k malému počtu výprav je dost nezřetelná, navíc suť morény se pořád dost hýbe, a tak není těžké ji přehlédnout. Při výstupu po moréně je sedlo nemožné přejít, protože v cestě stojí ledovec s několika prasklinami.

pod Parang Lapod Parang Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

I proto je dobré na cestu do sedla vyrážet co nejdříve ráno.

pod Parang Lapod Parang Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Samotná cesta přes ledovec je vyšlapána v místech, kde žádné praskliny nejsou, a na jeho přechod tak není nutné žádné speciální vybavení.

Parang LaParang Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ze sedla Parang La (5578 m n. m.), protínajícího hlavní himálajský hřeben oddělující Ladákh od zbytku světa, je krásný výhled. Severní (tedy ladacká) strana je pokryta dost velkým ledovcem

Parang LaParang Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

…zatímco jižní obzor lemují zasněžené vrcholky hor v oblasti Pin Parvati. Ze sedla je možné vystoupit ještě výše na prudký kopec s kruhovým výhledem.

pod Parang Lapod Parang Lakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Sestup ze sedla do údolí řeky Parilunghi Chu je dlouhý a lemovaný mnoha skalními vrcholky a útvary, poslední den treku (údolím řeky, avšak s několikerým stoupáním na hřebínek a pak sestupy zase k řece) docela únavný.

KibberKibberkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Cílem treku je vesnice Kibber (4200 m n. m.), donedávna označovaná za nejvýše postavenou vesnici na světě (s dovedenou silnicí, školou a podobně).

KibberKibberkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zatímco při příchodu k vesnici od hor je vidět jen několik domků stojících nahoře na hraně amfiteátru, po vstoupení do vsi se otevře pohled na spoustu domečků v ladackém stylu, s hezky namalovanými okny a zásobou sena na střeše. Pro mě byl Kibber jednou z nejmalebnějších ladackých vesnic.

KibberKibberkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotogalerie Indie

Detailní popisy turistiky nejen v horách ve světě

Tajemné údolí Spiti s kláštery Ki a Dhankar

Trek přes Parang La - přechod z Ladaku do Spiti

Korzok a jezero Tso Moriri - na dohled Tibetu

Údolí Indu, Lamayuru a Leh

Rangdum a trek přes Kanji La

Údolí Suru - pod nejvyšší vrcholky Ladaku

Šrínagar, indické Benátky v srdci Kašmíru

Sonamarg a údolí ledovce Thajiwas – svéráz indického turismu

Buddhistické kláštery údolí Indu

Leh - hlavní město Ladakhu

Trek přes sedlo Ganda La

Pangong Tso - modrá perla Himálaje

Písečné duny a zelené oázy údolí Nubra

Každá cesta začíná plánováním. Já své cestovatelské plány začínám u průvodců z řady Lonely Planet .

Indie průvodce Lonely Planet
 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace