Rozkvetlé Bílé Karpaty

3. 6. 2012 | zobrazeno 18438×


Po mnoha letech, kdy jsem chtěl do Bílých Karpat jet i na jaře a nikdy to nevyšlo, se letos konečně vydařilo a já tak mohl poznat louky okolo Lesné i jinak, než pod sněhem a v mlze. Hlavním cílem byly louky hýřící kvetoucími kytkami všech barev a zejména pak ty pro Bílé Karpaty nejcharakterističtější – orchideje.

Mlok skvrnitýMlok skvrnitýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Bukové lesy byly po jednom deštivém dnu plné mloků – cestou na Lesnou jsme jich napočítali kolem desítky, několik zvířat jsme viděli i druhý den.

LesnáLesnákoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Louky kolem Lesné byly nádherně rozkvetlé, kolem celého hřebene je pokrývaly nejčastěji fialové šalvěje luční a bílé kopretiny.

vemeník dvojlistývemeník dvojlistýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Orchideje jsme hledali v přírodní rezervaci Drahy nedaleko Horního Němčí, kterou tvoří pastviny s rozptýlenými dřevinami – mj. jalovci a višní, pozůstatků dřívějšího sadu. Rezervace je rozdělena cestou na dvě části. V horní se pásly ovce, a i proto byla možná o něco chudší. Narazili jsme zde na několik exemplářů bílého vemeníku dvojlistého, schovávajícího se převážně ve vlhčích a zastíněných částech.

vstavač vojenskývstavač vojenskýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Trochu paradoxně přímo za plotem, který odděluje rezervaci od cesty (ale již za její hranicí), rostly dva nejhezčí exempláře fialově kvetoucího vstavače vojenského.

pětiprstka žežulníkpětiprstka žežulníkkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Mnohem více rostlin kvetlo ve spodní části rezervace. Na několika místech rostla ve skupinách pětiprstka žežulník, na ten zdejší nejhezčí (a nejvzácnější) exemplář vstavačovitých, tořič včelonosný, jsme již bohužel nenarazili.

vítod větší, vičenec ligrusvítod větší, vičenec ligruskoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pěkné květy ale mají i rostliny z jiných čeledí, třeba vítod větší nebo vičenec ligrus.

orlíček obecnýorlíček obecnýkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy:

Fotografické obrazy - prodej fotografií

Fotobanka Rostliny

Zamrzlá krása Bílých Karpat II.

Předjaří v Bílých Karpatech

Barevné Bílé Karpaty

Zamrzlá krása Bílých Karpat

Sněženky v Poodří aneb jak na kytičky

Za hadincem nachovým na Adamce

Jarní procházka Pálavou

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace