Biesczady – babí léto pod hvězdami

1. 11. 2015 | zobrazeno 5902×


[Polsko] Kde je ve střední Evropě nejhezčí noční obloha? Na pomezí Polska, Slovenska a Ukrajiny. Tamní krajina nám loni učarovala, a tak i letos jsme se v počínajícím podzimu vydali do tohoto krásného horského koutu. A opět to stálo zato.

Nebe nad TarnicouNebe nad Tarnicoukoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Když jsme po západu slunce začali stoupat na Tarnicu (1 346 m n. m.), na stmívajícím se nebi postupně začínali zářit hvězdy. A protože byl zrovna nov a nebe takřka dokonale čisté, vychytali jsme asi nejlepší období. Na vrcholu jsem konečně mohl vyzkoušet nový postup focení nočního nebe a výsledek stál zato. Výsledná fotografie (složená ze tří fotek na šířku nad sebou, každá fotka vznikla spojením asi 13 snímků focených s vysokou citlivostí) ukazuje poloninské nebe v plné kráse.

Ráno na TarniciRáno na Tarnicikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ráno na TarniciRáno na Tarnicikoupit fotografii | poslat jako pohlednici

I ráno připravila příroda hezké divadlo. Skrze lehký opar nasvítilo slunce zlatou trávu, načervenalé borůvčí i kamenné shluky na hřebeni Tarnice.

hřeben Krzemienehřeben Krzemienekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zatímco místa, která jsme tady navštívili dříve, se vyznačovala spíše oblými travnatými hřbety, hřeben Krzemiene je hezky skalnatý a ostrý. Zatímco stromy v údolí ještě podzimní barvy nechytly, borůvčí září jasně rudou barvou.

bobří jezero | údolí řeky Sanbobří jezero | údolí řeky Sankoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Z polonin se přesunujeme do údolí řeky San, která tady v podhůří krásně meandruje. V jejím okolí, kousek od hranice s Ukrajinou, můžeme pozorovat množství jezírek, zahrazených na potocích bobřími hrázemi.

Polonina CarynskáPolonina Carynskákoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na poslední noc stoupáme na poloninu Carynskou (1 297 m n. m.), poměrně malý masiv s hezkým výhledem na slovensko-polský hraniční hřeben i poloninu Wetlinskou (kterou jsme přecházeli loni). Jak na východ, tak západ slunce je nebe pokryto oblačností, pár paprsků ale přeci jen do oparu zasvítí a zabarví oblohu zajímavými barvami.

BiesczadyBiesczadykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Polsko

Podzimní mrakopády v Bieszczadech

Kouzelné Poloniny a Biesczady - podzim i zima v jednom

Biesczady - babí léto pod hvězdami

Roháče - mrazivé babí léto v Západních Tatrách

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace