Podzimní mrakopády v Bieszczadech

22. 10. 2017 | zobrazeno 3492×


[Polsko] Oblast polsko-slovensko-ukrajinského pomezí nám učarovala: nekonečné bukové lesy, travnaté poloniny, krásné noční nebe. Po první návštěvě na přelomu podzimu a zimy a druhé cestě v babím létu jsme chtěli trefit vrcholný podzim, kdy budou barvy nejintenzivnější, což slibovala letošní půlka října.

Vysoké Tatry z Lesnického sedlaVysoké Tatry z Lesnického sedlakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jedinou nevýhodou Bieszczad je jejich (ne)dostupnost, cesta z Břeclavi docela zabere času. Cestu tam jsme si proto rozdělili zastávkou v Pieninách, na (mezi fotografy velmi oblíbeném) Lesnickém sedle. To nabízí krásný výhled na Vysoké Tatry, v této době již zlehka poprášené sněhem.

Pieninské loukyPieninské loukykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Za focení stojí i samotné malebné okolí sedla s pastvinami a loukami. Počasí sice nevyšlo ideálně, místo inverzních mlh byly spíše šmouhy na obloze, ale výhled tu je opravdu krásný.

bukové lesy Bieszczadbukové lesy Bieszczadkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Co bohužel nevyšlo (na rozdíl od podzimních barev) vůbec, bylo počasí (a jeho předpověď). Zatímco všude v Česku a Slovensku bylo ten víkend nádherně, tlaková výše se nějak zpomalila a do Bieszczad došla až během noci z neděle na pondělí. Přes den bylo relativně hezky a bukové lesy v plné podzimní barvě opravdu krásné, když na ně zasvítilo.

před úsvitem z poloniny Carynsképřed úsvitem z poloniny Carynskékoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Bieszczadský mrakopádBieszczadský mrakopádkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Východy a západy ale nevyšly vůbec a místo nízké oblačnosti byly hřebeny zahaleny do mraků a mlhy. Na vytipovaných místech krásné hřebenovky přes vrchol Halicze jsme tak prakticky nefotili a vysněných podmínek jsem se dočkal až poslední ráno, na polonině Carynské.

Bieszczadský mrakopádBieszczadský mrakopádkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

To se vrcholky hor konečně dostaly nad mraky, které se přes zubatý hřebínek v nižší části masivu krásně přelévaly mezi osamocenými stromky. Těsně před východem mraky klesly, aby se během východu zase trochu zvedly a začaly přelévat přes hřeben.

Bieszczadský mrakopádBieszczadský mrakopádkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Se stoupajícím sluncem začaly mraky stoupat ještě víc, až se zanedlouho po východu změnily na klasický opar. Ranní divadlo ale stálo zato a nalákalo nás sem zase zkusit to příští rok.

bukové lesy Bieszczadbukové lesy Bieszczadkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Polsko

Podzimní mrakopády v Bieszczadech

Kouzelné Poloniny a Biesczady - podzim i zima v jednom

Biesczady - babí léto pod hvězdami

Roháče - mrazivé babí léto v Západních Tatrách

 

Bieszczady wysokieBieszczady wysokiekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace