Tatranské království šafránů

9. 4. 2017 | zobrazeno 6189×


[Polsko] S postupujícím jarem sníh mizí i z nejvyšších hor, a namísto něj se stráně zabarvují prvními květy. Na první aprílový víkend s neaprílově hezkým počasí jsme se vydali na polskou stranu Tater za šafrány-krokusy, kterých zde rozkvétá neuvěřitelné množství.

Vysoké Tatry ze SokoliceVysoké Tatry ze Sokolicekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

První zastávka ale byla nekrokusová – Pieniński park narodowy s jeho nádhernými výhledy na Vysoké Tatry, jejichž nejvyšší vrcholky byly ještě stále pokryty sněhem a ledem.

Sokolica, NP PieninySokolica, NP Pieninykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Na vyhlídkovou skálu Sokolica, tyčící se pár set metrů nad hluboce zaříznutými meandry Dunajce, jsme to na východ slunce z Krościenka stihli jen tak tak. Žádné velkolepé divadlo se při východu slunce nekonalo, ale první paprsky hezky nasvítily ikonickou borovici na skále nad řekou.

Trzy Korony, NP PieninyTrzy Korony, NP Pieninykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dalším hezkým výhledovým místem je nejvyšší bod pohoří, Trzy Korony (982 m n. m.). Ty tvoří jakousi jižní výspu pohoří, jen mírně zvlněná pláň je skoro o půl kilometru níže, a za ní se už tyčí Vysoké Tatry, vzdálené jen asi dvacet kilometrů.

Bukowina Waksmundzka, Gorczańský NPBukowina Waksmundzka, Gorczańský NPkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Odpoledne jsme zamířili o kousek vedle, do Gorczańského národního parku. Jeho nejvyšší vrcholy dosahují nadmořské výšky okolo 1300 m n. m. a na mnoha místech jsou holé, vypasené, takže se nabízí pěkné výhledy na celý tatranský hřeben, od Belianských Tater na východě přes Vysoké Tatry po Roháče. K Tatrám to je sice o kousek dál než ze Tří korun, zato však tyto hory leží přímo naproti Gerlachovskému štítu.

šafrán karpatský (Crocus heuffelianus)šafrán karpatský (Crocus heuffelianus)koupit fotografii | poslat jako pohlednici

Při stoupání po zelené značce z Nowého Targu je Bukowina Waksmundzka (1103 m n. m.) prvním travnatým vrcholem. Odsud se tedy dá kochat nejen Tatrami, ale bezy zjara i koberci šafránu karpatského(Crocus heuffelianus), fialové nebo bílé rostlině z čeledi kosatcovitých.

Bukowina Waksmundzka, Gorczańský NPBukowina Waksmundzka, Gorczańský NPkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Ten na zdejších loukách rozkvétá na přelomu března a dubna a v Polsku vyvolává opravdové šílenství. To jsme poznali další den v Tatrách, konkrétně dolině Chochołowské, která je mimořádně bohatým výskytem šafránů proslavená. Desítky lidí sem mířili už na východ slunce, což znamenalo vystartovat z parkoviště v Siwé polaně okolo čtvrté hodiny ranní.

šafrán karpatský, Dolina Chochołowská, Tatranský NPšafrán karpatský, Dolina Chochołowská, Tatranský NPkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Dopoledne zde už byl souvislý zástup lidí, na příjezdové silnici několikakilometrová fronta, plné oficiální parkoviště i všechny dostupné louky. Za první dubnový víkend prošlo branou národního parku 60 tisíc lidí. Ale pohled na fialovou louku byl pěkný, zvlášť ráno bez těch davů…

RoháčeRoháčekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

My si po východu slunce v údolí ještě vyběhli na Lúčnou, pokochat se pohledem na hřebeny Roháčů, a pak se vydali zpátky domů…

Související odkazy

Fotogalerie Polsko

Podzimní mrakopády v Bieszczadech

Kouzelné Poloniny a Biesczady - podzim i zima v jednom

Biesczady - babí léto pod hvězdami

Roháče - mrazivé babí léto v Západních Tatrách

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace