Kosatec nízký – rozkvetlá pálavská zahrádka
9. 4. 2019 | zobrazeno 8355×Čas, kdy se svahy Pálavy rozzáří kvetoucími kosatci nízkými, znamená jeden z největších návštěvnických náporů. Spolu s hlaváčky jarními nebo konikleci velkokvětými totiž kosatec patří k ikonickým druhům rostlin, a co do početnosti rozhodně vede.
Kosatce nízké na Děvíněkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Kosatec nízký (Iris pumila) je submeridionální druh, vyskytující se v pásu od jihu střední Evropy (Rakousko, jižní Morava) přes střední Evropu a Balkán, ukrajinské stepi až po jih Sibiře v oblasti severního Kazachstánu, potkat se s ním můžeme i na Kavkaze a Turecku a některých státech USA (kde je však nepůvodním druhem).
Kosatce nízké u Děvičekkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
V České republice nejhojnější populace roste na Pálavě, ale také dalších lokalitách: Dunajovických kopcích, na Pouzdřanské stepi, rezervacích okolo Čejče, Brna (PR Velký Hornek). Nejspíš nepůvodně jej najdeme i v Českém středohoří.
kosatec nízký (Iris pumila)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Jde o typickou rostlinu slunných skalních stepí a travnatých pahorků, výrazně teplomilnou a schopnou snášet sucho i relativní nedostatek živin. Jak naznačuje název, jde o relativně malý druh (s výškou 10-15 cm a podobně dlouhými listy).
Kosatce nízké na Děvíněkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Na každé rostlině najdeme jeden květ. Ten může nabývat různých barev – což je to, co dělá pálavské stráně tak pěkné. Nejčastější jsou fialovomodré a žluté květy, vzácnější čistě modré a nejvzácnější bílé. Není divu, že ve 20. století se „divoký“ kosatec nízký stal základem pro mnoho zahradních kultivarů.
Kosatce nízké u Děvičekkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
S oteplujícím se klimatem se posouvá doba plného květu. Zatímco dříve byly vrcholnou kosatcovou sezónou na Pálavě víkendy na přelomu dubna a května, poslední roky se první květy objevují už koncem března a začátkem dubna jsou kosatce v plném květu. Vzhledem k častému jarnímu suchu je průběh kvetení docela rychlý a po týdnu už je většina květů různě svraštělých a seschlých.
kosatec nízký (Iris pumila)koupit fotografii | poslat jako pohlednici
Nejvíce kosatců roste na stepích okolo Děviček, na Svatém kopečku a na Stolové hoře. Ideální turistickou trasou je zelená značka, protínající jihovýchodní svahy Děvína právě v nejbohatších kosatcových lokalitách.
Kosatce nízké na Stolové hořekoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Kosatec nízký je ohroženým a zákonem chráněným druhem. Na zahrádku je tedy třeba koupit si rostlinu v zahradnictví (než ji vyrýpávat někde ze země), a na Pálavě respektovat zákaz pohybu mimo značené stezky. I na nich je spousta míst, odkud se dají pořídit pěkné fotky.
Kosatce nízké na Děvíněkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Máte rádi Pálavu? Pak se vydejte na fotografickou procházku po rozkvetlých stráních, bělostných skalách, zříceninách starodávných hradů, břehu Novomlýnských nádrží, mezi řádky vinohradů a pokroucenými kmeny dubů či malebným Mikulovem na webu KrasnouPalavou.cz
Související odkazy
Fotobanka - Pálava a Nové Mlýny
Fotografický průvodce 100 pálavských bezobratlých
Fotografický průvodce 100 pálavských rostlin
Fripito - fotografický průvodce Pálavou
Mikulov panoramatický aneb nejhezčí mikulovské vyhlídky
Pálava – nečekaně barevný listopad
Dřín jarní – žlutý posel jara (nejen) na Pálavě
Barevný a zamlžený podzim na Pálavě
Kosatec nízký – rozkvetlá pálavská zahrádka
Rozhledna Maják - krásný výhled z Přítlucké hory
Dívčí hrady v proměnách dne a roku
Pálava a Mikulov jako na dlani
Kosatce nízké u Děvičekkoupit fotografii | poslat jako pohlednici
Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.
Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.