Senj – hlavní město bóry

3. 1. 2021 | zobrazeno 2599×


[Chorvatsko] Malebné město Senj na pobřeží Jadranu pod velebitskými vrcholky je lákavou zastávkou při cestě chorvatským pobřežím. Symboly města jsou pevnost Nehaj a studený vítr bóra, který právě tady fouká nejsilněji.

pevnost Nehajpevnost Nehajkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Pevnost Nehaj postavili v polovině 16. století na stejnojmenném kopci, tehdy vně obranných zdí samotného města. Byla základnou Uskoků – polovojenských jednotek bojujících proti Osmanské říši, ale i benátským „pirátům“, kteří na pobřežní města útočili z moře.

pevnost Nehajpevnost Nehajkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

pevnost Nehajpevnost Nehajkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Nejhezčí pohled na 18 m vysokou pevnost s čtvercovým půdorysem a až tři metry silnými zdmi je z nové části města na svazích za jadranskou magistrálou. Právě tady nabízí ubytování spousta domů s krásnými výhledy na město a tím velkou výhodou pro fotografa: fotit se dá v pohodě při večeři a vínu z balkónu…

Katedrala svete Marije, SenjKatedrala svete Marije, Senjkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Mezi další pamětihodnosti osmitisícového města patří třeba Katedrala svete Marije, jejíž historie sahá do 12. století. V moři se dá koupat na městských plážích, ale taky několika malých skrytých plážičkách, kam moc lidí nechodí.

SenjSenjkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Senj je dobrým východiskem pro návštěvu národního parku Severní Velebit, právě kousek odsud – ve vesnici Sveti Juraj – stoupá do hor silnice na parkoviště u Zavižanu, skvělého východiska do zdejších hor.

Senj od mořeSenj od mořekoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Zejména v zimě, ale i v létě tady silně fouká slavná bóra, studený vítr vanoucí z hor na pobřeží. V Senji jeho efekt zesiluje průsmyk Vratnik, jímž studený vzduch do města doslova teče (někdy rychlostí dosahující i 200 km/h). Prý tu bóra fouká až 200 dnů v roce.

SenjSenjkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Chorvatsko

Vyhlídka Mahavica – ostrov Krk jako na dlani

Tulove Grede – fotografův ráj ve Vinnetouově kraji

NP Severní Velebit – Veliki Zavižan

Ostrov Krk – Baška, Vrbnik a Šilo

Plitvická jezera v barvách podzimu

Piran - nejhezčí slovinské město

Rovinj - Chorvatsko s nádechem Itálie

 

výhled od pevnosti Nehajvýhled od pevnosti Nehajkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Olympus ambasador Všechny fotografie ve fotočlánku byly pořízeny na fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II s objektivy M.ZUIKO Pro 12-100 mm/f4.0 a Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18 mm F2,8-4 ASPH.

Proč je zrovna tato kompaktní a odolná sestava vhodná na krajinářskou a cestovatelskou fotografii? Přečtěte si zde a v případě jakýchkoli dotazů na focení s Olympusem se neváhejte zeptat.

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace