Černá jezírka a další zajímavosti Jizerských hor

28. 7. 2012 | zobrazeno 12368×


Jizerské hory drží několik českých rekordů špatného počasí, zejména co se deště týče. Zamračeno, zima a sychravo jsou tu častým jevem i v létě, ale když se udělá občas pěkně, stojí to za to. A pokud ne, tajuplná mlha se k drsným Jizerským horám a jejich historii hodí snad i více…

Ze SlovankyZe Slovankykoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Předzápadový výhled z rozhledny na Slovance (820 m n. m.) nedaleko Janova nad Nisou. Rozhledna s výškou 14 m byla postavena již v roce 1887 a je tak nejstarší železnou rozhlednou v ČR.

PR Černá jezírkaPR Černá jezírkakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Díky množství srážek, geologickému podloží i panujícímu klimatu jsou častým ekosystémem Jizerských hor rašeliniště. Většina z nich je tzv. údolního typu, jednou z výjimek jsou vrchoviště Černá jezírka, chráněná od roku 1987 ve stejnojmenné přírodní rezervaci o rozloze necelých 60 ha.

PR Černá jezírkaPR Černá jezírkakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Několik jezírek leží ve výšce okolo 900 m n. m. na spojnici Zeleného kamene a Českého vrchu a prochází jím hlavní evropské rozvodí. Mocnost rašeliny, která se zde ukládá již od konce preboreálu, je průměrně okolo 2 m, v nejmocnějších částech až přes 4 m. Díky suššímu období posledních desetiletí ale rašeliniště degraduje.

PR Černá jezírkaPR Černá jezírkakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Mezi zvláště vzácné druhy flóry, které se zde vyskytují, patří například rojovník bahenní, blatnice bahenní, rosnatka okrouhlolistá a ostřice mokřadní, z fauny pak slíďák vrchovištní, několik druhů vážek, čolek horský, jeřáb popelavý i tetřívek obecný. Pověst vypráví i o lebce, vyčerpávající bezedným vědrem vodu z jezírek – až svůj úkol dokončí, nastane konec světa.

Černý vrchČerný vrchkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Od Černých jezírek, oddělen údolím Jizerky, se tyčí Černý vrch, z jehož vrcholu (1025 m n. m.) ozdobeného skálou je (za hezkého počasí) výhled na Jizeru, Bukovec i do Krkonoš.

HolubníkHolubníkkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vrcholové skalisko obklopené pahýly smrků, které nevydržely dárečky polských i východoněmeckých elektráren, najdeme i na Holubníku (1071 m n. m.).

přehrada Josefův Důlpřehrada Josefův Důlkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Jizerské hory

Detailní popisy turistiky nejen v horách v Česku

Jizera, Holubník a Ptačí kupy – jizerská panoramata v babím létě

Rozkvetlá Jizerka ve dne i v noci

Jizerské hory v barvách babího léta

Rašeliniště, meandry a vyhlídky Jizerek

Černá jezírka a další zajímavosti Jizerských hor

Vodopády Jizerských hor

Vodopády na Černé Desné a protržená přehrada

Vodopády na Jedlovém potoce

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace