Vodopády Černé Desné a protržená přehrada

20. 12. 2015 | zobrazeno 13087×


V srdci Jizerských hor pramení jedna z našich nejdivočejších řek, Černá Desná. Mezi přehradou Souš a městečkem Desná vytváří na svém toku tři krásné vodopády s průtokem přesahujícím půl kubíku a stejný počet stupňů kaskád, táhnoucích se několik set metrů...

Černá DesnáČerná Desnákoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Vydáme-li se po červené značce táhnoucí se podél černodesenského toku směrem od Soušské přehrady k Desné, na první vodopád natrefíme asi po kilometru. Hrncový vodopád se sklonem 60°dosahuje výšky tří metrů. Jak už název napovídá, tekoucí voda zde vymlela erozní hrnce i hluboké tůňky, jejichž křišťálově čistá bublající voda přímo vybízí k osvěžení. Jelikož ale průměrná roční teplota v Jizerských horách dosahuje pouze hodnot okolo 4–8 °C, koupání je jen pro tvrdé otužilce.

Bukový vodopádBukový vodopádkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Po dalším úseku cesty následuje čtyřstupňový Bukový vodopád. S výškou sedm metrů je nejen nejvyšší, ale bezpochyby také nejkrásnější. Ještě níže se přímo v korytě toku vyskytují mohutné žulové plotny, na kterých Černá Desná vytváří čtyři metry vysoký Plotnový vodopád, kterým nejdivočejší část Černé Desné končí.

Plotnový vodopádPlotnový vodopádkoupit fotografii | poslat jako pohlednici

V Desné, proslulé sklářskou tradicí– zejména firmou Preciosa Ornela – se stéká Černá Desná s Bílou. Bílá Desná dnes na pohled není tak zajímavá, jako její černá sestra, zato ve svých vodách skrývá tragickou historii.

Černá DesnáČerná Desnákoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Začátkem dvacátého století byla na ochranu před častými ničivými povodněmi, mezi kterými vynikla zejména ta roku 1897, kdy zde spadlo rekordních 345 litrů vody na metr čtvereční za pouhý den, schválena výstavba přehrad. Vybudovány byly například přehrady Souš, nádrž na Černé Nise či Mšeno, ležící přímo v Jablonci nad Nisou nebo Harcov v Liberci.

Plotnový vodopád, Černá DesnáPlotnový vodopád, Černá Desnákoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Jejich výstavbu uvítaly také pily a sklářské brusírny, které potřebovaly pro výrobu skla pravidelný přísun vody, což jim přehrady zajišťovaly. Na malé nádržky a náhony, které si dříve skláři budovali, můžeme dodnes narazit poblíž většiny skláren či mačkáren skla, tzv. driket.

Černá DesnáČerná Desnákoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Přehrada na Bílé Desné ale svému účelu dlouho nesloužila. 18. září 1916, po necelém roce své existence, se protrhla a její vody za obrovského burácení smetly část Desné i s přilehlými továrnami v údolí. Mohutná vlna vody s sebou nejprve vzala panskou pilu s kládami, které pak spolu s balvany, kmeny stromů a dalším materiálem hnala dolů údolím jako obrovské beranidlo. Do údolí tehdy proudilo celou půl hodinu až 150 kubíků vody za vteřinu, což odpovídá průměrnému průtoku Vltavy při soutoku s Labem! Vinou tohoto neštěstí přišlo o život 62 osob a ještě větší počet obyvatel ztratil své domovy i zaměstnání. Nepřímou obětí přehrady se stal i předseda kolaudační komise, který se zastřelil.

Černá DesnáČerná Desnákoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Příčin protržení, které řešil několik let se táhnoucí soud, bylo několik. Mezi zásadní patřilo použití nekvalitního materiálu, uspěchání a poničení stavby během silných dešťů a vůbec volba nepříliš vhodného místa pro vodní nádrž. Dnes je tato jediná protržená přehrada v České republice vyhlášena jako kulturní památka, její osud představuje naučná stezka vedoucí po zbytku poničené hráze kolem šoupátkové věže, která pohromu kupodivu přežila. Nahlédnout můžeme i do výpustní štoly, ve které dnes zimuje jedenáct druhů netopýrů včetně netopýra ušatého, severního i řasnatého.

Protržená přehradaProtržená přehradakoupit fotografii | poslat jako pohlednici

Související odkazy

Fotogalerie Jizerské hory

Detailní popisy turistiky nejen v horách v Česku

Jizera, Holubník a Ptačí kupy – jizerská panoramata v babím létě

Rozkvetlá Jizerka ve dne i v noci

Jizerské hory v barvách babího léta

Rašeliniště, meandry a vyhlídky Jizerek

Černá jezírka a další zajímavosti Jizerských hor

Vodopády Jizerských hor

Vodopády na Černé Desné a protržená přehrada

Vodopády na Jedlovém potoce

 
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace